Wybieramy meble do łazienki! Co warto wiedzieć przed zakupem?


Wybór mebli łazienkowych nie jest zadaniem prostym – podobnie jak sama łazienka, meble w niej muszą spełniać naprawdę wiele zadań. Wiele osób będzie stawiało na ich praktyczność, dla innych koniecznością będzie klimat, który mają współtworzyć. W tym wszystkim nie można zapomnieć też o tym, że to zakup na lata, dobrze więc wybrać meble po prostu wytrzymałe. Jak więc to wszystko pogodzić?

Niestety, może okazać się, że w wielu przypadkach będziemy musieli postawić na jakiś kompromis. Warto więc zdecydować, co w meblach łazienkowych będzie dla nas najważniejsze. Przykładowo, część osób decyduje się na meble z hartowanego szkła. Wyglądają naprawdę spektakularnie, nie ma problemów z oddziaływaniem na nie wody czy wysokich temperatur, ale… każdy może zobaczyć co trzymamy np. w konkretnej szafce – to duży minus, jednak dla części osób nie jest tak istotny. I tak właśnie powinniśmy podchodzić do zakupu mebli łazienkowych, może bowiem się okazać, że w naszym przypadku rozwiązania optymalne należą również do tych nie do zrealizowania.

Jeżeli będziecie poszukiwać mebli łazienkowych, nie zapomnijcie odwiedzić sklepu Otomeble.com.pl – mają w swojej ofercie naprawdę wiele atrakcyjnych szafek łazienkowych, może któraś z nich została zaprojektowana niemal specjalnie dla Was?

Zacznijmy od ergonomii!

Chociaż często kojarzy się ją najbardziej z fotelami biurowymi czy biurkami, specjaliści przygotowali ergonomiczne zasady również dla łazienek. Warto wiedzieć, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się około 80 cm nad podłogą (wiecie więc jaka duża może być szafka, która znajduje się pod nią). W tym wypadku wiele zależy jednak od wysokości domowników – sprawdźcie, jaka odległość będzie dla Was najbardziej wygodna. Zaplanujecie również, ile miejsca będzie potrzebne obok umywalki, na wszystkie rzeczy, którą macie w zwyczaju tam trzymać. Nie zapominajmy również o tym, że odległość od umywalki do tego, co znajduje się za nią, również powinna być odpowiednia i wynosić około 80-100 cm.

Pamiętajcie, że przy doborze szafek musicie skupić się na tym, by użytkowanie całej łazienki i przemieszczanie się po niej było wygodne dla każdego z domowników.

Z jakiego materiału powinny wykonane być szafki łazienkowe?

Jak już wspominaliśmy, w tym przypadku kluczowe jest to, aby szafki były odporne na działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur. Szafki szklane nie mają z tym problemów, jednak wspominaliśmy o ich minusach. Szafki metalowe również sprawdzają się dobrze, jednak w tym wypadku trzeba skupić się na tym, czy nie będą one generowały problemów w postaci rdzewienia. W przypadku drewna konieczne jest sprawdzenie, czy zostało ono dokładnie pokryte lakierem wodoodpornym. W tym przypadku idealnie sprawdzą się m.in. lakiery poliuretanowe. Tyczy się to również tych tańszych mebli, wykonanych z płyt MDF. W ich przypadku warto sprawdzić zwłaszcza to, czy lakier, który był wykorzystany, był odpowiedniej jakości i odpowiednio zabezpieczy nasze meble.

Meble z drewna i płyty MDF można pokryć również folią, jednak jest to rozwiązanie znacznie mniej trwałe, dlatego zalecamy zdecydować się jednak na lakier odpowiedniej jakości. Podobnie jak w przypadku szafek z metalu, w przypadku reszty z nich warto sprawdzić, czy takie metalowe elementy jak zawiasy, czy prowadnice szuflad będą odporne na wspomnianą już rdzę.

Kolory i dopasowanie

Zanim zdecydujecie się na zakup jakichkolwiek mebli, powinniście zdecydować się na zakup całej armatury. Ma to dwa główne plusy – z jednej strony wszystkie meble łazienkowe, również z szafkami, będzie można dopasować stylistycznie, z drugiej strony będziecie wiedzieć, ile faktycznie przestrzeni zostanie wolne i ile można zagospodarować. Taka kolejność sprawia, że całość będzie prawdopodobnie lepiej się prezentować i będzie urządzana bardziej ergonomicznie, wygodniej i praktyczniej.

Co do kolorów – w obecnych czasach praktycznie nie ma w tym temacie ograniczeń. Pamiętajcie jednak, że szafki łazienkowe to zakup na lata, więc niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będą eksperymenty. Zastanówcie się też, jak ma prezentować się Wasza łazienka – możecie oczekiwać klasyki, która Was uspokaja, możecie też postawić na nowoczesność, która ma Was pobudzić niczym poranny prysznic – obie opcje są dobre, lecz zupełnie różne, warto zdecydować się na tę, która bardziej Wam odpowiada i do niej dopasować nie tylko szafki i inne meble łazienkowe, lecz również płytki, koloryt ścian czy samą armaturę.

Ilość miejsca – dobierz ją odpowiednio

Szafki wiszące, stojące, dopasowane do umywalki – jest naprawdę wiele szafek łazienkowych, na które możecie postawić. Pamiętajcie, aby przed zakupem dokładnie zaplanować, ile miejsca w nich będzie Wam potrzebne. Następnie zalecamy doliczyć dodatkowy zapas, który na pewno nie zaszkodzi. W takim przypadku wiecie, na jakie meble stawiać, jeżeli zestawicie to z ilością przestrzeni, którą macie do dyspozycji. Szafki ze zbyt małą pojemnością niestety się zdarzają – zwłaszcza gdy osoby j kupujące skupiają się głównie na ich designie.

Na sam koniec życzy Wam udanych zakupów – na pewno uda Wam się zakupić zarówno szafki, jak i inne meble, które idealnie sprawdza się w łazience Waszych marzeń!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.