Jak wybrać szafkę pod umywalkę?


Szafka pod umywalkę to jeden z najważniejszych mebli w łazience. Od dobrego jej doboru zależy nie tylko wygląd łazienki, ale też wygoda korzystania z niej. Jakie szafki pod umywalkę są teraz modne i jak dopasować szafkę do wnętrza? Z naszym poradnikiem nie będzie to trudne zadanie.

Zacznijmy od tego, jakie są najpopularniejsze typy szafek pod umywalkę.
Szafka wisząca – nie zajmuje dużo miejsca, jest więc dobrym rozwiązaniem do małej łazienki. Ponieważ podłoga pod meble jest dostępna nie ma też problemu ze sprzątaniem. Wadą jest natomiast niewielka powierzchnia do przechowywania – w takiej szafce pomieścimy tylko najpotrzebniejsze drobiazgi, ale trudno w niej będzie przechowywać na przykład opakowania środków czystości.

Szafka stojąca to popularny model. Może być wąska i niewielka, może też być solidnym meblem. Jeśli łazienka nie ma dużego metrażu, lepiej postawić na szafkę na nóżkach – wydaje się lżejsza i optycznie nie przytłacza tak przestrzeni. Jeśli możemy pozwolić sobie na duża stojąca szafkę pod umywalkę warto rozważyć model z szufladami. Pojemne szuflady sprawdzają się znacznie lepiej jako mebel do przechowywania niż klasyczne półki. Zmieścimy w nich środki czystości, zapas kosmetyków, suszarkę do włosów i inne niezbędne łazienkowe akcesoria. Do szuflad warto włożyć przegródki – ułatwiają uporządkowanie przechowywanych przedmiotów.

Solidna szafka stojąca o dużym blacie to znakomita podstawa do najmodniejszego obecnie typu umywalek, czyli tak zwanych umywalek nablatowych. Są to zwykle okrągłe (choć mogą mieć też bardziej fantazyjne kształty) miski, które ustawiane są na blacie, a nie wpuszczane do środka, jak to stosowano wcześniej. Umywalki nablatowe sprawiają, że łazienka nabiera nowoczesnego i modnego wyglądu. A jedną z najnowszych tendencji – do zrealizowania w dużych łazienkach – jest umieszczenie na długim blacie dwóch umywalek – dzięki temu rano członkowie rodziny mogą bezkonfliktowo korzystać wspólnie z łazienki, np. przy myciu zębów.

Obszerny blat to miejsce, gdzie wygodnie postawimy np. kosmetyki, ale warto uniknąć pokusy trzymania wszystkiego pod ręką, bo zagracona przestrzeń nie prezentuje się dobrze. Dziś modne są minimalistyczne wnętrza – wystarczy na blacie ustawić elegancki pojemnik na mydło, krem do rąk w dekoracyjnym opakowaniu i flakonik z pałeczkami zapachowymi, by uzyskać wyrafinowany i nowoczesny wygląd wnętrza.

Warto też pamiętać, że blat łatwo może ulec zachlapaniu czy zabrudzeniu, dlatego tego typu umywalka i szafka wymagają starannego i regularnego czyszczenia, by prezentowały się dobrze.

A gdy zależy nam na naprawdę niebanalnym urządzeniu łazienki, możemy pokusić się o użycie w roli szafki pod umywalkę mebla o zupełnie innym przeznaczeniu – umywalka nablatowa może stanąć na starej komodzie, czy stole z szufladami. Solidne, drewniane meble na pewno się sprawdzą, jeśli tylko zabezpieczymy je przed wilgocią odpowiednim lakierem. A vintage to stylistyka, która zdobywa coraz większą popularność także jako trend w urządzeniu łazienek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *