Jak wybrać idealną szafkę na buty?


​Zakup szafki na buty nie jest zadaniem prostym. Często musi ona nie tylko idealnie pasować do naszego przedpokoju, ale również zmieścić naprawdę pokaźną ilość obuwia oraz spełniać inne, dodatkowe funkcje – a wszystko to czasem na naprawdę małej przestrzeni. Dzisiaj jednak podpowiemy jak wybrać szafkę na buty w taki sposób, aby być z niej zadowolonym przez naprawdę długie lata.

Na samym początku musimy oczywiście dopasować szafkę do naszego przedpokoju. Po pierwsze, warto skupić się na jej wielkości. Nie może dojść do sytuacji, gdy będzie ona niemal zagradzać przejście lub zajmować za dużo miejsca, ponieważ nie będzie wyglądać to estetycznie, nie wspominając o praktycznych problemach, jak np. zahaczanie o nią. W przypadku małych przedpokojów naszym zdaniem nie można zdecydować się na duże szafki na buty, jeżeli zależny nam na tym, aby całość dobrze się prezentowała i byłą praktyczna.

Nie możemy zapomnieć również o kwestii stylu czy koloru. Jeżeli nasza przestrzeń jest nowoczesna, warto postawić na szafkę o nowoczesnym designie, oczywiście analogicznie powinno to wyglądać w sytuacji, gdy nasz przedpokój wykonany jest w stylu klasycznym. Nie zapominajmy również o kolorze. W tym wypadku szafkę trzeba dopasować nie tylko do kolorów ścian, ale również innych mebli. W tym wypadku warto również rozważyć zakupu kompletu – szafka na buty oraz wieszak na ubrania, dzięki czemu nie będziemy musieli zastanawiać się nad ich dopasowaniem.

Dodatkowe funkcje

Warto przed zakupem zastanowić się, czy w naszym przypadku szafka na buty będzie musiała spełniać jakieś dodatkowe funkcje. Jedną z nich może być np. potrzeba przechowywania w niej kluczy czy innych drobnych przedmiotów, które chcemy trzymać je blisko wejścia do naszego domu lub mieszkania – mogą to być np. przybory do pielęgnacji naszego obuwia. W takim przypadku konieczne będą nawet niewielkie szufladki.

Wiele osób lubi usiąść, gdy ubiera obuwie. Część z szafek na buty umożliwia siedzenie na nich, jednak wtedy nie mogą być wysokie, ich górna część musi być płaska, a całość naprawdę wytrzymała. Jeżeli należymy do osób, które właśnie ubierają buty na siedząco, warto rozważyć taką opcję, jeżeli w naszym przedpokoju nie posiadamy np. taboretu do siedzenia (i nie ma na niego miejsca), a popularne schody nie znajdują się na tyle blisko, by można było na nich usiąść.

Zapotrzebowanie na miejsce

Zanim zdecydujemy się na zakup szafki na buty, musimy zdawać sobie sprawę z tego, ile miejsca będziemy potrzebować na obuwie całej naszej rodziny. W tym wypadku warto zaznaczyć, że miejsca powinno być zawsze więcej, niż potrzebujemy, w końcu dodatkowa para lub dwie mogą pojawić się dosłownie zawsze. Gdy już określimy nasze potrzeby, orientacyjnie wiemy, jak dużej szafki poszukujemy.

Pamiętajmy, że nie musimy trzymać wszystkich butów w szafce. Te z nich, które przeznaczone są na inny sezon, spokojnie możemy trzymać w zupełnie innym miejscu. Pamiętajmy również, że kilka par butów, zapewne tych najczęściej używanych, możemy trzymać też obok szafki na buty. Będzie to rozwiązanie praktyczne i cały czas dobrze się prezentujące.

Rozmiary szafki

Przed zakupem koniecznie powinniśmy wiedzieć, czy w szafę będziemy przechowywać obuwie wysokie, mogą to być np. kozaki, szpilki czy koturny. W takim wypadku odległość od półki do półki w szafce musi być odpowiednio duża. Istotna będzie również głębokość naszej szafki na buty. Jeżeli ktoś z domowników ma duży rozmiar buta, w takim wypadku warto sprawdzić, czy jego obuwie pod względem głębokości zmieści się w danej szafce bez jakichkolwiek problemów. Pamiętajmy, aby zarówno wysokość szafki, jak i jej głębokość (czy po prostu to, czy nasze buty w szafce się mieszczą), zawsze sprawdzać przy zamkniętych drzwiczkach czy szufladach. W części szafek na buty są one ruchome, przez co może to doprowadzić do deformacji naszego obuwia, ponieważ po przesunięciu fragmentów szafki, będzie ona uciskać na nasze obuwie – nie możemy do tego dopuścić.

Wytrzymałość oraz dbałość o zapachy

Pamiętajmy – szafka na buty powinna należeć nie tylko do wytrzymałych, ale również do mebli, które naprawdę łatwo utrzymać w czystości. Warto również postawić na rozwiązania odporne na wodę i jej działanie – w tym wypadku oczywiście najlepsze będą szafki wykonane z materiałów sztucznych.

Koniecznie musimy skupić się również na wentylacji szafki – jeżeli nie będzie ona odpowiednia, to może się okazać, że nasze obuwie, zwłaszcza jeżeli ktoś z domowników ma skłonności do nadpotliwości stóp, dość szybko będzie wydzielało nieprzyjemny zapach, co oczywiście może wpłynąć też na pozostałe obuwie w naszej szafce na buty.

Gdzie kupić szafkę na buty?

Chociaż sklepów jest naprawdę wiele, chcemy przede wszystkim polecić zakupy internetowe. To rozwiązanie nie tylko praktyczne i na pewno tańsze, ale dzięki niemu mamy dostęp do ogromu modeli, dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać idealną dla nas szafkę. Z naszej strony zdecydowanie polecamy sprawdzenie oferty sklepu Otomeble.com.pl – mają oni rozbudowaną ofertę i ogrom szafek na buty w sprzedaży, wykonanych z równym materiałów, różnej wielkości, w zróżnicowanym budżecie. Na pewno każdemu uda się tam wybrać dla siebie model optymalny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.