Jak wybrać dobry prysznic?


Dyskusje o tym, czy lepszy jest prysznic czy wanna toczone są od lat i póki co nie zanosi się na to, by którakolwiek strona sporu przekonała oponentów. Dziś skupmy się więc na zwolennikach prysznica. Jaki prysznic wybrać? Jak zaaranżować kabinę prysznicową w łazience? Jakie trendy panują obecnie w tej dziedzinie?

Wybierając prysznic jesteśmy ograniczeni wymiarami i układem łazienki. W naprawdę mikroskopijnych wnętrzach trudno czasem zmieścić kwadratową kabinę o standardowych wymiarach 80cm/80 cm. Mniejsza kabina może być jednak uciążliwa dla osób starszych, masywniejszych lub kobiet w ciąży. W niewielkich łazienkach sprawdzą się wiec asymetryczne kabiny prysznicowe, które pozwalają na optymalne wykorzystanie malej przestrzeni.

W dużej łazience możemy pozwolić sobie na kabinę większa niż standardowa, a także o efektowniejszym kształcie, na przykład zaokrąglonym. W środku warto pomyśleć o zaaranżowaniu siedziska – bardzo ułatwia mycie się pod prysznicem. Przyda się też półeczka, nak tórej możemy postawić potrzebne kosmetyki i akcesoria.

Kabina prysznicowa – jakie materiały?
Do wyboru mamy w zasadzie dwie możliwości: plastik i szkło. Plastik jest tańszy i lżejszy, często miewa ciekawą fakturę, może też być barwiony. Jednak jest zdecydowanie mniej solidny, łatwo pojawienie się w nim pęknięć. Bywa też bardzie podatny na zagnieżdżenie się pleśni.

Szklana kabina jest solidniejsza i bardziej elegancka. Najnowocześniejsze projekty ze szkła hartowanego to proste bryły bez widocznych łączeń, dzięki czemu są lekkie, transparentne i wtapiające się w tło. Wybranie tego typu kabiny prysznicowej pozwala na zaakcentowanie innych elementów aranżacji, na przykład wybranie barwnej mozaiki na podłogę czy kolorowej umywalki – neutralna kabina prysznicowa nie będzie konkurowała z mocnymi akcentami we wnętrzu.

A gdyby tak zrezygnować z kabiny prysznicowej?
Modnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest… brak kabiny prysznicowej. Tak zwany prysznic walk in to strefa kąpielowa oddzielona od reszty pomieszczenia jedynie szklaną ścianką. Za nią może znajdować się brodzik, lecz możliwe jest też umieszczenie odpływów bezpośrednio w podłodze. Prysznic typu walk in jest ascetyczny i transparentny, nie dominuje wnętrza i dodaje mu nowoczesnej lekkości. Dzięki temu nie musimy dopasować strefy prysznicowej do reszty aranżacji, bo wtopi się ona w każdą całość. Jakie warunki muszą być spełnione, by zamontować prysznic walk in? Przede wszystkim przestrzeń – wymaga jej więcej niż klasyczna kabina w rogu łazienki. Poza tym pomieszczenie musi być dobrze ogrzewane i wentylowane, bo nie ma możliwości zamknięcia się pod prysznicem. Aby tego rodzaju rozwiązanie dobrze się prezentowało trzeba też dużą uwagę poświęcić dbaniu o czystość szklanej tafli. Zaparowana i z zaciekami traci cały swój urok.
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *