Jak dobrze zaplanować rozmieszczenie szafek w łazience?


Aranżacja łazienki nie jest prosta. Często zdarza się, że to pomieszczenie niewielkie i nieustawne, A do tego łazienkę zwykle urządzamy raz na kilka lat i potrzebujemy mebli trwałych oraz funkcjonalnych, a przy tym estetycznych. Od tego, jak zaaranżujemy to pomieszczenie zależy komfort codziennego życia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki.

Co na ścianach?
Klasyczne rozwiązanie w łazience to kafelki zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Glazura jest praktyczna – łatwo się ją czyści, jest też odporna na wilgoć. A przy tym kafelki pozwalają bardzo interesująco zaaranżować pomieszczenie – możemy zdecydować się na klasyczne, gładkie i kwadratowe, albo poszukać płytek wzorzystych czy z elementami dekoracyjnymi. Elementem urozmaicającym są też dekoracyjne listwy tzw. dekory. Kafelkami nie musimy wykładać ścian na całej wysokości – obecnie dostępne są farby odporne na wilgoć i ciepło, które znakomicie nadają się do malowania ścian w łazienkach, dlatego możemy położyć płytki tylko na części ich powierzchni.

Jaka szafka pod umywalkę?
Szafka pod umywalkę to jeden z najważniejszych mebli w łazience. Jak ją wybrać? Jeśli metraż pomieszczenia jest niewielki lepiej sprawdzi się szafka wisząca, bo jest optycznie mniej masywna. A dodatkowo na podłodze pod nią możemy ustawić pojemnik do przechowywania. W większych łazienkach znakomicie sprawdzą się duże szafki z szufladami i szerokim blatem. Warto do nich dobrać modną umywalkę nablatową, a łazienka na pewno zyska wizualnie. Taka szafka to też nieocenione miejsce do przechowywania środków czystości, kosmetyków i innych drobiazgów, które w łazience chcemy mieć pod ręką.
Jeśli nie brakuje przestrzeni można też pokusić się o coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim są dwie umywalki. Szczególnie w większych rodzinach znacząco zmniejsza to liczbę porannych konfliktów między rodzeństwem.

Zabudowa nad pralką
Jeśli w łazience znajduje się pralka, warto wykorzystać przestrzeń nad nią. Szczególnie, gdy pomieszczenie jest niewielkie i każda półka jest na wagę złota. Szafka nad pralką może być elementem zabudowy, w której sprzęt znajduje się w specjalnej wnęce, może być też wisząca. To idealne miejsce do przechowywania wszystkich środków i akcesoriów do prania.

Szafka na pranie
Brudne ubrania warto schować, bo odzież czekająca na pranie i wysypująca się z pojemników wygląda mało estetycznie. Świetnie sprawdzi się tu szafka typu słupek z dwiema pólkami, na których znajdują się pojemniki na pranie – dzięki temu możemy od razu wstępnie sortować brudne rzeczy, osobno wrzucając np. ubrania białe i kolorowe. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to szafka na prani, która w drzwiach ma okrągłe otwory pozwalające na wrzucanie odzieży do pojemników bez konieczności otwierania szafki.
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *