Co warto mieć w przedpokoju?


Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego przedpokoju absolutnie nie powinniśmy traktować jak pomieszczenia mało ważnego – to właśnie miejsce jako pierwsze zobaczą wszyscy odwiedzający nas goście. To także zobaczą, gdy będą opuszczali nasz dom po wizycie. A więc wrażenia z przedpokoju mogą zdeterminować to, jak zapamiętają całe nasze mieszkanie.

A i domownikom milej się wchodzi do domu, jeśli już od progu widzą ładnie urządzoną, funkcjonalną i uporządkowaną przestrzeń.
Planując urządzenie przedpokoju musimy pamiętać o dwóch walorach tego pomieszczenia: estetyce i funkcjonalności. Jak je połączyć, szczególnie nie dysponujemy przestronnym hallem? Oto kilka pomysłów na dobrze urządzoną strefę wejścia.

Miejsce do przechowywania
Odzież wierzchnia, obuwie, ale tez sprzęty do sprzątania i inne drobiazgi, którym trudno znaleźć miejsce – zwykle to właśnie musimy pomieścić w przedpokoju. Dlatego tak ważna jest pojemna i dobrze zorganizowana szafa. Najlepiej, jeśli zamówimy ją na wymiar, bo indywidualny projekt pozwala na perfekcyjne dopasowanie zabudowy zarówno do naszych potrzeb, jak i do kształtu i metrażu przedpokoju.

Jeśli w szafę nie zorganizujemy przestrzeni do przechowywania obuwia, niezbędna będzie szafka na buty. Może mieć ona postać komody, której blat wykorzystamy jako dodatkową przestrzeń.

Miejsce do siedzenia
Siedzisko w przedpokoju to z jednej strony ogromna wygoda przy ubieraniu się, a z drugiej – możliwość ciekawego akcentu stylistycznego, który ożywi neutralną zabudowę przedpokoju. Jakie siedzisko wybrać? Może to być wygodna i obszerna ława, może być niewielka ławka. W małych przedpokojach sprawdzi się siedzisko z miejscem do przechowywania w postaci skrzyni lub wysuwanych szuflad. Miejsce do siedzenia możemy też zaaranżować w ramach projektu zabudowy do przedpokoju.

Wieszaki
Niezależnie od wielkości szafy potrzebne jest miejsce, gdzie możemy odwiesić używaną aktualnie odzież wierzchnią. Wieszaki naścienne są nie tylko bardzo praktyczne, ale też często szalenie oryginalne i mogą być jednym z najciekawszych elementów wystroju przedpokoju. Warto pomyśleć, by kupić ich więcej i rozmieścić w kilku miejscach, dopasowując do swoich potrzeb. W rodzinach z małymi dziećmi dobrze też pomyśleć o najmłodszych domownikach i powiesić jeden z wieszaków nieco niżej, by maluchy mogły samodzielnie odwieszać swoje ubranka.

Miejsce na drobiazgi
W przedpokoju warto też postawić pojemnik, do którego po przyjściu do domu będzie można odkładać klucze, by uniknąć ich nerwowego poszukiwania – to ważny drobiazg, który łatwo się zawierusza. Przedpokój jest też dobrym miejscem na pojemnik na korespondencję – po przyjściu do domu można ją odłożyć w wyznaczone miejsce, by w wolnej chwili zająć się przejrzeniem przesyłek.

Światło
W przedpokoju często nie ma dopływu światła naturalnego, dlatego musimy zadbać o dobre oświetlenie. Lepsze od centralnej lampy będzie oświetlenie rozproszone – dobrze sprawdzają się kinkiety rozmieszczone na całej długości przedpokoju. Niezbędne jest też dobre oświetlenie lustra.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.