Szafki z podnoszonymi drzwiczami – sposób na zaoszczędzenie miejsca


Mała kuchnia wymaga sprytnych rozwiązań. Tutaj każdy fragment musi być wykorzystany, a wszystkie detale starannie przemyślane. Warto też korzystać z rozwiązań dedykowanych do małych przestrzeni kuchennych – to tricki, które pomogą zaoszczędzić miejsce, bez utraty funkcjonalności mebli.

W jakich przestrzeniach najlepiej się sprawdzą? Małe kuchnie znajdziemy oczywiście w mieszkaniach w blokach, gdzie zdarza się, że pomieszczenie kuchenne ma zaledwie 6 metrów kwadratowych powierzchni. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja, gdy kuchnia powstała po zmianie układu pomieszczeń, na przykład zaaranżowano ją w danym korytarzu, czy wydzielono część pokoju. Dotyczy to też mieszkań na adaptowanych strychach. Takie kuchnie są często wyjątkowo wąskie, o nieregularnym kształcie i trudno ustawne. Jednak i na nie znajdują się sposoby.

Jak urządzić małą i nietypową kuchnię, by wykorzystać dobrze przestrzeń?
Planując szafki w kuchni musimy przewidzieć miejsce nie tylko na sama zabudowę, ale też przestrzeń na wysunięcie szuflad lub otwarcie drzwiczek. W wąskiej kuchni to poważne wyzwanie! Dlatego w tego typu wnętrzach warto zrezygnować z klasycznie otwieranych szafek na rzecz szafek z drzwiczkami podnoszonymi. Dzięki odpowiednim podnośnikom fronty kuchenne są unoszone i utrzymywane w stabilnej pozycji – nawet te wykonane z ciężkiego i solidnego materiału nie opadają, więc ich użytkowanie jest komfortowe i bezpieczne.

W zależności od tego, jaki typ podnośników jest zastosowany, fronty będą podnoszone w nieco inny sposób. Z podnośnikami Free Swing drzwiczki unoszą się nad szafkę, jest to więc rozwiązanie dedykowane do bardzo wąskich kuchni – dzięki temu nie musimy kupować płytkich szafek i tracić przestrzeni, którą można wykorzystać do przechowywania. A w małych kuchniach taka przestrzeń zawsze jest na wagę złota.

Free Fold to natomiast system podnośników do frontów składanych – drzwiczki składają się na pół, dzięki czemu możemy bez trudu dostać się do zawartości szafki. Zajmują jednak nieco więcej miejsca niż poprzednio omawiany system.

Na co zwrócić uwagę, kupując szafki z podnoszonymi drzwiczkami?
Ważne, by mechanizm działał płynnie i stabilnie utrzymywał uniesione drzwiczki. Istotne jest też, by fronty podnoszone były jak najciszej. Wartym rozważenia mechanizmem jest też system domykania, dzięki czemu nie musimy dociskać frontów, a mamy pewność, że cicho i bezszelestnie szafka zamknie się całkowicie. Oczywiście istotne jest też, by przyjrzeć się różnym systemom podnoszonych frontów, by wybrać ten, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb, a także do kuchni, jaką dysponujemy, bo każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma nieco inne parametry, a co za tym idzie – nieco inne zastosowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.