Salon z minibiblioteką – raj dla moli książkowych!


Dla miłośników książek żadna przestrzeń nie jest zbyt mała, by zaaranżować tam kącik czytelniczy. Jak na niewielkim metrażu zorganizować biblioteczkę? Oto kilka propozycji.

Książki na wyciągnięcie ręki
Nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek na wygodnej sofie z książką w dłoni. Kącik czytelniczy możemy więc zaaranżować w pobliżu kanapy. Wystarczy w pobliżu ustawić wąski regalik, który pomieści ulubione książki. Mebel do przechowywania książek możemy też stworzyć samodzielnie – łącząc w całość kilka niewielkich stolików lub skrzynek. Taka kompozycja na pewno będzie wyglądała oryginalnie i wpasuje się w nowoczesne wnętrze.
Dodajmy do tego jeszcze kilka półek na ścianie i stolik z miejscem na czasopisma, a uzyskamy idealne miejsce do wypoczynku dla każdego bibliofila.

W otoczeniu książek
Jeśli w salonie znajduje się wnęka, możemy ją wykorzystać, by zaaranżować mini biblioteczkę. We wnęce możemy ustawić kanapę lub – jeśli jej wymiary są nietypowe – wbudować wygodne siedzisko. W najprostszym wariancie może to być konstrukcja z palet, w górnej części tapicerowana, by uzyskać miękkie miejsce do siedzenia lub leżenia. Aby siedzisko było wygodniejsze, na ścianie za jego plecami możemy umieścić tapicerowane panele, które zastąpią oparcie. Resztą wnęki zabudujmy półkami na książki. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy nieustawną wnękę, nie zagracając salonu masywnymi meblami na książki.

Biblioteczka z niskim siedziskiem to też dobre rozwiązanie, jeśli chcemy w salonie wygospodarować kącik czytelniczy dla najmłodszych domowników.

Książki w każdym kącie
Jeśli salon jest niewielki, a potrzebujemy przestrzeni na książki, warto wykorzystać każdą – nawet najmniejszą powierzchnię. Wąska wnęka zmieści niewielki regalik, zabudować możemy też przestrzeń wokół okien, tworząc swoiste obramowanie z książek – na pewno będzie to wyglądało bardzo oryginalnie, a zwykle tej części ścian i tak nie wykorzystujemy w inny sposób.

Książki w roli głównej
Choć popularne jest aranżowanie regałów z książkami tak, by wtapiały się w tło salonu, warto postawić na zupełnie odmienne rozwiązanie – niech biblioteczka stanie się głównym bohaterem wnętrza. Tę rolę odegra perfekcyjnie mebel w stylu retro, na przykład w poszukiwanym dziś wzornictwie z lat 60. Designerski mebel w połączeniu z fotelem klubowym i retro lampą to kącik czytelniczy w najlepszym stylu. Uwaga: retro elementy warto zrównoważyć nieco nowocześniejszymi i bardziej neutralnymi – wnętrze powinno nawiązywać do dawnego stylu, a nie być dosłownym cytatem sprzed kilkudziesięciu lat.

Książki na ścianach
Gdy wnętrze jest niewielkie, Stojące meble mogą robić wrażenie zbyt masywnych i przytłaczających. Wówczas z pomocą przychodzą nam półki ścienne. Od geometrycznych kubików, po designerskie, okrągłe regały do wieszania na ścianach – każdy z tych modeli znakomicie nadaje się do przechowywania książek w salonie.
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *