Regały i półki do salonu – dobra organizacja wnętrza!


We współczesnych mieszkaniach salon nie jest już pomieszczeniem reprezentacyjnym służącym do przyjmowania gości. To serce domu i centrum życia rodziny. Zwykle to tutaj jemy posiłki, odpoczywamy, zajmujemy się hobby, oglądamy filmy czy bawimy się z dziećmi. Jak pogodzić te wszystkie aktywności na nie zawsze dużej przestrzeni. Z pomocą przychodzą nam meble i akcesoria, które pomogą nam zorganizować wnętrze tak, by było funkcjonalne.

Warto przy tym pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i projektując salon musimy wziąć pod uwagę liczebność naszej rodziny i nasz tryb życia, a także metraż, jakim dysponujemy, Jakie meble i akcesoria mogą nam się przydać?

Regały i półki
To najbardziej uniwersalne meble, bo pod tymi pojęciami kryją się tak różne modele, że każda rodzina bez trudu znajdzie coś dla siebie. A nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować i zamówić zabudowę na wymiar, jeśli oferta sklepów nie odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom. Podstawowa decyzja, jaką musimy podjąć to: lita zabudowa czy wolnostojące meble. Zabudowa pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, ale może być przytłaczająca i zdominować całe wnętrze. Jest jednak niezastąpiona, jeśli salon musi pomieścić pokaźną biblioteczkę całej rodziny.

Wolnostojące regały, szczególnie, gdy nie są od kompletu, pozwalają na zaaranżowanie zdecydowanie ciekawszego stylistycznie wnętrza. Można też pobawić się wtedy miksowaniem mebli o różnym charakterze.

Praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie systemu, który zawiera zarówno półki otwarte, jak i szafki czy szuflady. Dobrze sprawdzają się też półki naścienne, na których możemy np. wyeksponować pamiątki z podróży, rodzinne zdjęcia czy ustawić kwiatki doniczkowe. To właśnie dzięki takim drobiazgom wnętrza przestają być bezosobowe.

Meble w jakim stylu są dziś najmodniejsze? Z jednej strony wciąż mocno trzyma się styl skandynawski bazujący na bieli i naturalnym drewnie – jest praktyczny i świetnie sprawdza się w niewielkich przestrzeniach, jakimi dysponuje spora część Polaków. Z drugiej strony coraz większą popularność zdobywają wnętrza retro, w stylu lat 60. I 70. Ubiegłego stulecia – meble na wysoki połysk, biblioteczki na toczonych nóżkach czy charakterystyczne fotele z tamtych lat święcą dziś triumfy.

Pojemniki do przechowywania
Jeśli w salonie toczy się życie rodzinne, trudno będzie zorganizować przestrzeń nie korzystając z pojemników do przechowywania. Koło kanapy warto ustawić klasyczny gazetownik lub np. skrzynkę, do której odłożymy czytane czasopisma i książki. Jeśli leżąc na sofie, oglądamy telewizję, w pobliżu powinien też stanąć niewielki pojemnik na piloty i inne gadżety – łatwiej o porządek, jeśli możemy je wygodnie schować.

Kosze i pojemniki pomogą nam też zapanować na dziecięcymi zabawkami (chyba każdy rodzic poznał to tajemnicze zjawisko – niezależnie od tego, jak duży jest pokój dziecka, część zabawek i tak ląduje w salonie…), a także innymi drobiazgami, które chcemy mieć pod ręką, ale niekoniecznie na widoku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.