Pomysły aranżacyjne dla miłośników książek


Choć książki elektroniczne są coraz popularniejsze, nie brakuje miłośników papierowych wydań, którzy potrzebują w domu miejsca na przechowywanie swojej biblioteczki. Jak zaaranżować bibliofilskie wnętrze/ Zamiast ukrywać książki, uczyńmy z nich główny element dekoracyjny i wykorzystajmy tkwiący w książkach potencjał.

Oto kilka pomysłów na aranżacje z książkami w roli głównej.

Ściana książek
Jeśli mamy naprawdę pokaźną liczbę woluminów dobrym rozwiązaniem może być przeznaczenie na nie całej ściany. Zamiast klasycznych regałów lepsza będzie wykonana za zamówienie zabudowa, co pozwoli nam wykorzystać cała ścianę. Co ważne, indywidualny projekt pozwala na stworzenie dowolnego układu półek. Choć klasyczne, równe rzędy książek to sprawdzone rozwiązanie, złamanie tego podziału może dać ciekawe efekty. A przede wszystkim pozwoli przechowywać książki o różnych formatach – od kieszonkowych po solidne wydania albumowe. Zabudowę lepiej utrzymać w neutralnych kolorach – naturalnego drewna, bieli czy szarości, bo same książki stworzą wielobarwną kompozycję.

Lewitujące książki
Tak zwane niewidzialne półki to hit ostatnich lat. Wykonane są z giętej blachy, której kawałek wsuwamy między okładkę a strony książki. W ten sposób uzyskujemy podstawę, na której układamy stosik książek. Tak ułożone książki sprawiają wrażenie lewitujących lub doklejonych do ściany. To świetny sposób, by umieścić książki na niewielkich przestrzeniach – wąskiej ścianie w przedpokoju, nad łóżkiem w sypialni czy w kąciku jadalnianym w kuchni.

Dekoracyjne półki
Półki ścienne już od dawna nie musza mieć klasycznego kształtu. Szalenie modne są niebanalne konstrukcje np. w kształcie koła czy ślimaka a także faliste. Choć nie pozwolą pomieścić bardzo dużej liczby książek, na pewno będą niezwykle dekoracyjnym elementem.

Książki jako budulec
Prawdziwi bibliofile nienawidzę wyrzucania książek, ale nawet oni przyznają, że nie wszystkie dzieła sa na tyle wartościowe, by zajmować poczesne miejsce w domowej biblioteczce. Zawsze jednak można dąć im drugie życie, wykorzystując książki mniej cenne lub podniszczone jako budulec, z którego stworzymy elementy wystroju wnętrz. To na przykład świetna baza do zrobienia oryginalnego stolika kawowego. Wystarczy przy użyciu taśmy dwustronnej zrobić z książek sześciokąt, a następnie z zewnątrz wzmocnić je jeszcze taśmą bezbarwną. Najprostszy stolik jest już gotowy. Jeśli chcemy zrealizować bardziej złożony projekt, na wierzchu możemy umocować szklany bądź drewniany blat odzyskany z innego mebla.

Książki na niby
Podobno prawdziwemu miłośnikowi czytania nigdy dość książek… Mając pokaźną biblioteczkę możemy się pokusić o dodanie w kąciku wypoczynkowym dekoracyjnej tapety z wzorem imitującym półki z książkami. Będzie to ciekawy akcent nawiązujący do naszych wypełnionych regałów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *