Półki wiszące do sypialni


W sypialni najważniejsze jest oczywiście łóżko, ale nie powinno tez zabraknąć kilku półek. Jak je wybrać, by były funkcjonalne i pasowały stylistycznie do całego wnętrza?

Półki w sypialni są bardzo przydatne. Nawet, jeśli mamy stolik nocny, dobrze jest mieć jeszcze dodatkowe miejsce do przechowywania. Miłośnicy książek nie wyobrażają sobie sypialni bez półki na ulubioną lekturę, po którą sięgają przed snem. Na półkach rozmieszczonych w sypialni możemy tez ustawić rośliny doniczkowe, zdjęcia i dekoracyjne drobiazgi, np. świeczki, które stworzą przytulny klimat.

Jakie półki pasują do sypialni?
Popularnym rozwiązaniem jest łóżko, którego wezgłowie zakończone jest szeroką półką. To dobre miejsce, by odłożyć czytaną przed snem książkę, postawić tam budzik lub położyć okulary, które nosimy na co dzień. Niektóre kobiety lubią tam postawić też tackę na biżuterię, jeśli zdejmują ją przed snem.

Jeśli jednak wybieramy inny model łóżka, miejsce na półki znajdzie się na ścianie. Pierwsza decyzja, jaka musimy podjąć: szukamy półek minimalistycznych, które wtopią się w tło i dyskretnie dopełnią aranżacji wnętrza, czy stawiamy na model, który przyciągnie uwagę i stanie się w sypialni elementem pierwszoplanowym?
Minimalistyczne półki to klasyka – drewniane lub z płyty meblowej, dopasowane kolorystycznie do pozostałych mebli w sypialni (ostatnio najmodniejszym kolorem jest biel), w kształcie prostokątów. To sprawdzone rozwiązanie, które obroni się przy każdej stylistyce. Wystarczy tylko zadbać o detale, a półka będzie pasowała do stylu skandynawskiego, prowansalskiego, vintage czy nawet glamour.

Rozmieszczając półki na ścianie pamiętajmy, że lepiej powiesi kilka niewielkich półek niż jedną dużą, która może robić przytłaczające wrażenie. Niesymetryczne rozmieszczenie półek nada też całej aranżacji lekkości. Jeśli na półkach planujemy przechowywać książki, warto ich wolne krawędzie zabezpieczyć specjalnymi podpórkami, dzięki czemu książki nie będą przewracać się i spadać.
Jeśli chcemy, by półka rzucała się w oczy, poszukajmy czegoś o nietypowej formie. Dziś połka może mieć kształt spirali lub koła, może falować lub zginać się w zygzak. Szukając niebanalnej formy, nie zapominajmy jednak o funkcjonalności!
Ciekawy i jednocześnie minimalistyczny efekt dają tzw. niewidzialne półki służące do przechowywania książek. Wykonywane są z cienkiej blachy, której jedną cześć przytwierdza się do ściany, a drugą wsuwa między karty książki – następnie książka ta staje się podstawą stosiku, który układamy przy ścianie. Efekt? Książki wyglądają, jakby niewidzialna siła utrzymywała je w powietrzu. A przy tym sama półka jest zupełnie niewidoczna, więc pasuje do każdego wnętrza.

Ciekawym elementem w sypialni są też wąskie półki z poprzeczną belką służące do eksponowania fotografii. Jeśli planujemy ozdobić sypialnię zdjęciami, będą pasował idealnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.