Otwarte półki do kuchni – czemu nie!


Klasyczne meble do kuchni? Ciągi szafek stojących i wiszących oraz blaty robocze. Na takie urządzenie kuchni decyduje się większość osób, jednak powoli zaczynają się pojawiać inne trendy, a w modnych kuchniach coraz częściej zobaczymy otwarte półki. Czy to praktyczne? Jak zaaranżować tego rodzaju meble w zabudowie kuchennej?

Na razie trend ten rozwija się powoli i mało kto decyduje się na w pełni otwartą przestrzeń w kuchni. Jakie mamy możliwości, jeśli nie chcemy całkiem rezygnować z szafek, a zależy nam na odświeżeniu aranżacji kuchni zgodnie z nowymi tendencjami?

Kilka półek na wolnej ścianie.
Potraktujmy je jako uzupełnienie zamykanych szafek. Możemy tam ustawić np. kolekcję książek kucharskich, doniczki z ziołami czy dekoracyjne przedmioty, np. malowane dzbanki, stylowy moździerz czy retro filiżanki. To dobry sposób na to, by szybko odmienić wygląd kuchni – wystarczy zmienić dekoracje na półkach.

Prosty wiszący regał
To dobry sposób na to, by przełamać monotonię jednolitej zabudowy kuchennej. Wystarczy między zamkniętymi szafkami umieścić jeden otwarty regał wiszący. Co w nim przechowywać? Na przykład kolekcję kubków czy zastawę stołową.
Na otwartych półkach można też trzymać produkty spożywcze, jeśli tylko umieścimy je w odpowiednich pojemnikach. Dobrze dobrane puszki, słoje i pudełka są nie tylko praktyczne, ale też ozdabiają kuchnię.

Industrialnie i z metalem
Jeśli aranżujemy kuchnię w stylu nowoczesnym, możemy pokusić się o mniej klasyczne rozwiązanie i np. pokryć część wolnej ściany metalową siatką. Jest ona znakomitą bazą do zawieszania na niej różnych przedmiotów: od doniczek z ziołami, poprzez efektowne chochle, aż po rondle i patelnie. Niektórzy do kratki przypinają też notatki z przepisami, zdjęcia czy kolorowe obrazki, łącząc przechowywanie przedmiotów z funkcją czysto dekoracyjną.
Rozwiązaniem mniej radykalnym, a pasującym do nowoczesnej kuchni będzie prosty regał wykonany z metalu. Zwykle ma dość płytkie półki i idealnie pasuje do ustawienia na nim np. ozdobnych filiżanek, słoików z przyprawami czy puszek z kawą i herbatą – słowem przedmiotów efektownych lub takich, które podczas prac kuchennych wygodnie jest mieć pod ręką.

Rozwiązanie kompromisowe
To, co odstrasza wiele osób od wprowadzenia do kuchni otwartych półek to obawa, że będzie się na nich osadzał tłusty osad i kurz, a naczynia tak przechowywane będą wymagały dodatkowego mycia przed każdym użyciem. Jak sobie z tym radzić? Z pewnością takie półki wymagają regularnego odkurzania. Problem tłustego osadu możemy rozwiązać dzięki regularnemu wietrzeniu i stosowaniu dobrej jakości wyciągu nad kuchenką.

Istnieje też rozwiązanie, które pozwoli ominąć problemy z czyszczeniem otwartych półek a przy tym skorzystać z ich walorów dekoracyjnych. Wystarczy wstawić do kuchni mebel z przeszklonymi drzwiami. To rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w kuchni utrzymanej w stylistyce rustykalnej, prowansalskiej lub retro.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *