Łóżko do sypialni na co zwracać uwagę aranżujac sypialnię


Niewygodne może skutecznie psuć samopoczucie i utrudniać wypoczynek. Dlatego nie ma wątpliwości, że łózko jest absolutnie najważniejszym sprzętem w sypialni, a jego wybór to poważna decyzja. Jak poruszać się w gąszczu propozycji stylistów i producentów mebli? Jakie łózko będzie najlepsze? Jak pogodzić funkcjonalność z estetyką i modą? Z naszym poradnikiem uda się podjąć najlepszą decyzje.

Wielkość
Zacznijmy od rozmiaru. Im większe – tym lepiej. Przyjmuje się jednak, że łóżko pojedyncze powinno mieć minimum 80 cm szerokości, zaś 90 cm to już komfortowa wielkość. W przypadku łózek dwuosobowych to odpowiednie 140 cm i 160 cm. Długość łózka to standardowo 200 cm.

Oczywiście, jeśli dysponujemy obszerną sypialnią możemy pozwolić sobie na prawdziwie królewskie łoże. Tak zwane king size bed może mieć wymiary nawet 200cm/200cm. Jest idealne dla tych, którzy kochają wygodne łóżka, a także…dla rodziców. W tak dużym łóżku maluch, który w nocy przywędruje do rodziców nie będzie im zakłócał nocnego wypoczynku.

Wysokość
Za klasyczną wysokość łózka uchodzi taka, która pozwala wygodnie usiąść na jego krawędzi i dotykać całymi stopami podłogi. Uznaje się, że wstawanie i kładzenie się na takim łóżku jest najwygodniejsze i najłatwiejsze. Nie brak jednak zwolenników niższych łóżek, a nawet materaców kładzionych wprost na podłodze lub na bardzo płaskich stelażach, których celem jest jedynie odizolowanie materaca od podłoża i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza. Pomijając osobiste preferencje, niższe łóżka są idealnym rozwiązaniem do sypialni zaaranżowanych na poddaszu, gdy w pomieszczeniu znajdują się skosy. Pomaga to wyrównać proporcje w sytuacji obniżonego sufitu.

Jaka rama?
Rama łózka może być szersza od materaca, wówczas jest widoczna i stanowi istotny element wizualny. Może też być równa wielkością materacowi – nie wyróżnia się, a dodatkowo takie łóżko zajmuje mniej miejsca, jest to wie dobre rozwiązanie do niewielkiej sypialni. Z jakiego materiału może być wykonana rama? Za najlepsze uznawane są ramy drewniane, jednak obecnie tańsza od drewna płyta MDF jest znakomitą alternatywą, która niewiele ustępuje mu jakością i trwałością. Dużą popularnością cieszą się też ramy tapicerowane – nadają one wnętrzu przytulność, pozwalają też na ciekawe aranżacje kolorystyczne – tapicerkę można też w razie potrzeby zmienić. Tapicerowane meble nieco gorzej sprawdzają się, jeśli w domu są zwierzęta, bo zbieranie z nich sierści nie jest proste.

Co z zagłówkiem?
Brak zagłówka sprawia, ze konstrukcja łózka jest optycznie lżejsza. Łóżka utrzymane w modnym dziś stylu skandynawskim to często delikatna drewniana rama i materac – pasują do prostych, nieco surowych wnętrz. Zagłówek jest jednak rozwiązaniem praktycznym, szczególnie, gdy jest tapicerowany i miękki – wygodnie się o niego oprzeć na przykład podczas wieczornego czytania książki.

Praktycznym rozwiązaniem jest zagłówek, którego górna część tworzy szeroką półkę – może być alternatywą dla klasycznego stolika nocnego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *