Wybór stolika kawowego – porady


Stolik kawowy to mebel niepozorny, dlatego często traktujemy go po macoszemu i do jego wyboru nie przywiązujemy tak dużej wagi, jak do zakupy pozostałych mebli do salonu. A szkoda, bo dobrze dobrany stolik kawowy to „kropka nad i” w aranżacji salonu, zaś źle dopasowany może psuć harmonijne wnętrze. Ważna jest też jego funkcjonalność, bo kącik wypoczynkowy, którego elementem jest stolik kawowy ma sprzyjać komfortowemu spędzaniu czasu.

Podpowiadamy, jak wybrać stolik kawowy, by jego użytkowanie było wygodne, a sam mebel stał się ozdoba naszego salonu.

Klasyka gatunku
Klasyczne stoliki kawowe to niewysokie meble z okrągłym, owalnym bądź prostokątnym blatem. Zwykle są wykonane z drewna lub płyty, blat może być szklany. Często posiadają dodatkową półkę, na której możemy położyć czasopisma, czy np. pilot do telewizora, jeśli leżąc na kanapie lubimy oglądać TV. Stolik powinien być takiej wysokości, by siedząc na kanapie, można było wygodnie odstawić filiżankę z kawą czy kubek z herbatą.

Ze względu na komfort, w dużych salonach z obszerną sofą dobrze sprawdza się zestaw kilku stolików, by z każdego punktu kanapy można było mieć do nich dostęp. Modne rozwiązania modułowe to stoliki kawowe o zróżnicowanej wysokości – gdy nie potrzebujemy wszystkich, możemy wsunąć jeden pod drugi – nie rzucają się wówczas w oczy i nie zajmują przestrzeni.

Zabawa formą
Stolik kawowy nie musi wtapiać się w tło i idealnie współgrać z aranżacją salonu. Może stać się głównym bohaterem wnętrza, jeśli postawimy na nietypową formę lub mocny kolor. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się stolik kawowy wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, na przykład w kształcie wygiętej wstęgi. Jeśli stawiamy na naturalne materiały, oryginalny efekt uzyskamy, gdy blat stolika będzie surowym plastrem drewna z wyraźnie widocznymi słojami i pęknięciami. A może odrobina zabawy konwencją kiczu? Blat stolika wsparty na figurce białego pudla lub czarnego buldożka to rozwiązanie dla odważnych, ale efekt może być ciekawy.

W roli stolika
Nie musimy kupować typowego stolika kawowego. W roli tego mebla znakomicie odnajdą się inne przedmioty. To sposób na to, by wnętrze uczynić niebanalnym. Przykłady? Obok sofy możemy ustawić na przykład stylową walizkę retro lub skrzynię wojskową – w sklepach z demobilem znajdziemy dosłownie za grosze skrzynie i skrzynki, które oczyszczone i pokryte warstwą lakieru będą znakomicie prezentowały się jako element aranżacji mieszkania.
Bardzo popularne jest też samodzielne wykonywanie stolików kawowych np. ze skrzynek po owocach czy palet do transportu towarów. Do stworzenia stolika kawowego możemy też wykorzystać podniszczone czy mało wartościowe książki, albo kolorowe czasopisma, z których zrobimy odpowiedniej wielkości kostkę.