Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Zasobnik ciepłej wody użytkowej (CWU) - jaką pojemność wybrać?

Sąsiad ma zasobnik 100 litrów i nie brakuje mu ciepłej wody” - często słyszymy tego typu uwagi, gdy proponujemy klientom zasobniki o zdecydowanie większych pojemnościach. Oczywiście dla sąsiada 100 litrów ciepłej wody może być w zupełności wystarczające. Należy jednak pamiętać o tym, że jego potrzeby i zamontowane w instalacji urządzenia mogą być zupełnie inne niż u nas. W związku z tym postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę wybierając pojemność zasobnika.


Liczba osób a zużycie wody

Jednym z podstawowych parametrów jest liczba użytkowników budynku. Każda kolejna osoba mieszkająca w domu to kolejne litry ciepłej wody wykorzystywane do kąpieli, codziennej toalety czy zmywania.

Powstaje więc pytanie: Ile wody zużywa dziennie jedna osoba?

Średnio przyjmuje się, że 1 osoba zużywa dziennie około 50 litrów wody o temperaturze 40-50 ˚C.


Zastosowane urządzenia a zużycie wody

Może się jednak okazać, że w domu zamieszkałym tylko przez 2 osoby potrzebnie będzie zasobnik o pojemności nawet 300 litrów. Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy, że użytkownicy zamontują wannę o dużej pojemności. Duża narożna wanna 150x150 cm ma pojemność około 300 litrów. W związku z tym, aby ją napełnić potrzebujemy ponad 200 litrów ciepłej wody. Podobnie zwiększone zużycie ciepłej wody występuje w przypadku montażu, coraz bardziej popularnych, dużych deszczownic. Istotna jest tutaj odpowiedź na pytanie:

Ile wody zużywają deszczownice?

W tym wypadku można przyjąć, że zużywają one nawet do 20 litrów ciepłej wody na minutę. W tym przypadku podczas 10-minutowej kąpieli pod prysznicem możemy wykorzystać nawet 200 litrów ciepłej wody.


Sposób wytwarzania ciepłej wody użytkowej

Duża pojemność zasobnika potrzebna jest również tam, gdzie do podgrzania ciepłej wody potrzebujemy dużo czasu. Taka sytuacja ma miejsce w budynkach korzystających z pomp ciepła. W tym wypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na jak największą powierzchnię wymiennika (wężownicy), aby jak najwięcej ciepła dostarczanego przez pompę ciepła oddawane było wprost do ogrzewanej wody.

Powyższe uwagi dotyczą zasobników wyposażonych w wężownice. Zdecydowanie mniejszej pojemności (ze względu zwiększoną wydajność) potrzebują zasobniki warstwowe.

Podsumowanie czynników wpływających na określenie pojemności zbiornika ciepłej wody użytkowej:


Sprawdź nasze realizacje wykonane z wykorzystaniem zasobników c.w.u.:

Podgrzewacz c.w.u. VINSAR VITAN


Tagi: zasobnik c.w.u., instalacja ciepłej wody użytkowej, zasobnik ciepłej wody użytkowej, zasobnik cwu, armatura sanitarna

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.