Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Zasada działania pompy ciepła

W związku ze zmieniającymi się przepisami budowlanymi - zarówno w Polsce jak i w całej Europie - dąży się do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Zaleca się również, aby energia zasilająca dom pochodziła ze źródeł odnawialnych. Dlatego coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się pompy ciepła.


Pompy ciepła - rodzaje źródeł ciepła

Pompa ciepła to urządzenie pozyskujące ciepło z otoczenia i oddające je do budynku. Źródłem ciepła dla takiego urządzania może być woda, grunt lub powietrze. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pompa wykorzystująca jako źródło ciepła powietrze. Powietrze jest „paliwem” wszechobecnym, nie wymaga również uzyskania żadnego pozwolenia. System ten jest obecnie najczęściej stosowany. Pompy ciepła najefektywniej współpracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania (np.: z ogrzewaniem podłogowym).

rodzaje pomp.jpgRodzaje pomp ciepła (powietrzna i gruntowe)

System gruntowy wykorzystywany jest w domach, które stoją na działkach o dużej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że powinna być to powierzchnia, na której nie planuje się sadzenia mocno ukorzenionej roślinności - w szczególności drzew. Na terenie działki, na głębokości od 1 do 2 m układane są rurociągi, w których krąży glikol. Glikol poprzez rurociągi odbiera ciepło z gruntu i transportuje je do pompy.

Jeżeli ilość miejsca na działce jest ograniczona, alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. sondy gruntowej. Źródłem ciepłą są wtedy pionowe odwierty wykonane w gruncie. System ten cechuje się dużą sprawnością i niezawodnością działania. Wiąże się on z wykonaniem odwiertów na głębokość około 100 m. W tym wypadku wykonanie odwiertów wymaga uzyskania pozwolenie.


Zasada działania pompy ciepła

Gruntowa-pompa-ciepła-zasada-działania.jpgPompa ciepła służy do zasilania domu w energię cieplną, przeznaczoną zarówno na ogrzewanie jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Technicznie zadaniem pompy ciepła nie jest produkcja energii, a jedynie jej transport.

Zasada działania tego urządzenia jest odwrotna do działania chłodziarki (lodówki). Ciepło pobierane jest ze źródeł zewnętrznych (powietrze, woda, grunt) i jest przekształcane za pomocą wymiennika (parownika) i kolejno przekazywane (dzięki skraplaczowi) do budynku. Jest to prosta technologia, bazująca na podstawowych prawach fizyki.


Co warto wiedzieć o pompach ciepła przed zakupem:

  • Jest to ekologiczny i przyjazdy dla środowiska sposób pozyskiwania ciepła.
  • Korzystnie z tego rodzaju systemu nie emituje żadnych zanieczyszczeń (pył, kurz, sadza).
  • Urządzenia te są niezawodne, samoobsługowe oraz wykazują niskie koszty eksploatacyjne.
  • Latem, podczas upałów, pompa ciepła może służyć do chłodzenia pomieszczeń. Tego typu chłodzenie nie prowadzi do powstawania niekomfortowych przeciągów.
  • Istnieje możliwość, a nawet jest to zalecane, aby pompa współpracowała z innym źródłem ciepła np., kotłem, kominkiem lub grzałką elektryczną. Może także współpracować kolektorami słonecznymi.
  • Ważnym elementem w instalacji wykorzystującej pompę ciepła jest bufor. Bufor pełni w takim układzie rolę akumulatora energii, którą wyprodukuje pompa ciepła lub kolektory słoneczne. W buforze zawsze jest dużo gorącej wody, która zapewnia komfort, nawet gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej -20oC.
  • Można otrzymać dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Dzięki temu możliwe jest pokrycie sporej części wydatków inwestycyjnych.

erp domek.jpgOd czego rozpocząć decydując się na pompę ciepła?

Po podjęciu decyzji o zastosowaniu w domu systemu ogrzewania opartego o pompę ciepła, pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest sporządzenie projektu instalacji.

Jest to koniecznie w celu doboru najkorzystniejszego rozwiązania do warunków panujących na danej działce oraz w danych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wysoką sprawność urządzeń i zadowalające rezultaty z pracy pompy ciepła na długie lata.


Pompy ciepła w skrócie:


Więcej informacji i powietrznych pompach ciepła.

Przeczytaj więcej nt. opłacalności użytkowania pomp ciepła do c.o.

Oferta powietrznych pomp ciepła:


Tagi: technika grzewcza, pompa ciepła, pompa ciepła typu powietrze-woda, ogrzewanie, pompa ciepła do c.o., pompa ciepła VINSAR VINAIR, pompa ciepła do c.w.u., pompy ciepła, pompa ciepła VINSAR GPJ300, pompy ciepła typu powietrze-woda, pompa ciepła do podgrzewania wody

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.