Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Wszystko o kotłach kondensacyjnych

W ostatnich latach urządzenia grzewcze wykorzystujące zjawisko kondensacji stały się bardzo popularne - zarówno w Polsce jak i na świecie. Dzieje się tak za sprawą wielu korzyści płynących z użyłkowania takich kotłów. W artykule przedstawimy podstawowe zalety kotłów kondensacyjnych.


Dostępne na rynku kotły kondensacyjneKocioł-kondensacyjny-zasada-działania.jpg

Najbardziej popularnymi kotłami kondensacyjnymi są gazowe kotły kondensacyjne. Kondensacyjne kotły zasilane gazem występują w odmianie stojącej lub wiszącej. Dostarczenie paliwa do urządzenia może odbywać się za pomocą miejskiej sieci gazowniczej lub ze zbiornika umieszczonego przy domu.

Mniej znanymi kotłami kondensacyjni są kotły olejowe. Nie zyskały one popularności w naszym kraju. Korzystanie z takiego systemu wiąże się bowiem z budową zbiornika. W takim zbiorniku magazynowany jest olej opałowy. Ten rodzaj kotłów dostępny jest tylko w modelu stojącym. Warto nadmienić, że olejowe kotły kondensacyjne osiągają nieco mniejsze sprawności niż gazowe kotły kondensacyjne.


Różnica pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym

Podstawowym wyróżnikiem jest to, że kocioł może być jedno- albo dwufunkcyjny. Głównym zadaniem tego pierwszego jest ogrzanie domu. Może on również współpracować z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kocioł dwufunkcyjny różni się od jednofunkcyjnego sposobem przygotowania ciepłej wody użytkowej, ponieważ w tym przypadku w kotle wbudowany jest przepływowy podgrzewacz. To rozwiązanie zajmuje mniej miejsca, ale komfort użytkowania jest mniej zadowalający ze względu na stabilność temperatury wypływającej z kranu wody.


Jak działa kocioł kondensacyjny?

Gazowy-kocioł-kondensacyjny-VINSAR-VICON.jpgKocioł kondensacyjny jest technicznie bardziej zaawansowany od tradycyjnego kotła. Dzieje się tak za sprawą wymiennika kondensacyjnego, którego zadaniem jest odzysk energii cieplnej z powstałych spalin. Dzięki temu procesowi urządzenia te osiągają sprawności nawet do 110%, ponieważ maksymalnie wykorzystują spalane paliwo, czyli zużywają go mniej w porównaniu do tradycyjnych kotłów.

Główne korzyści ze stosowania kotłów kondensacyjnych:

  • Urządzenia te są w pełni zautomatyzowane.
  • Kotły kondensacyjne zużywają mniej paliwa w stosunku do tradycyjnych kotłów oraz są bardziej ekologiczne dla środowiska.
  • Oszczędność miejsca. Kotły gazowe są niewielkie i estetycznie wykonane, można je zamontować w kuchni, łazience albo w kotłowni.
  • Nie wymagają miejsca na składowanie paliwa (z wyjątkiem butli, jeżeli korzystamy z oleju opałowego lub nie ma dostępu do sieci gazowej).
  • Kocioł kondensacyjny nie wymaga budowania komina murowanego. Możemy pozbyć się spalin za pomocą komina stalowego koncentrycznego z wyrzutem spalin przez ścianę.

O czym warto pamiętać wybierając kocioł kondensacyjny?

Kocioł-kondensacyjny-od-wewnątrz.jpgPrzed zakupem kotła kondensacyjnego najlepiej skonsultować się z projektantem, który wykona niezbędne obliczenia i dobierze rodzaj i moc urządzenia oraz miejsce montażu.

Jest to bardzo ważne, ponieważ pomieszczenia, w których instalowane są urządzenia gazowe, muszą posiadać odpowiednią kubaturę oraz wysokość.

Urządzenia kondensacyjne wymagają serwisowania i czyszczenia komory spalania.

Czysta komora spalania gwarantuje wysoką sprawność oraz bezawaryjną pracę kotła.


Podsumowując:


Kondensacyjne kotły gazowe VINSAR:

Sprawdź jedną z naszych realizacji - instalacja ogrzewania podłogowego wykorzystująca kocioł gazowy VINSAR VICON.

Przeczytaj również o kosztach ogrzewania gazowego.


Tagi: technika grzewcza, kondensacyjny kocioł gazowy, ogrzewanie, kocioł gazowy kondensacyjny, kotłownia gazowa, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON mono, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON duo

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.