Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wymiana powietrza jest niezbędna w każdym budynku. Celem tego procesu jest usunięcie zużytego powietrza zawierającego zanieczyszczenia i dwutlenek węgla oraz zastąpienie go świeżym, pozbawionym wilgoci powietrzem.


Tradycyjna wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest nadal bardzo popularna w naszym kraju. Działanie tego systemu oparte jest na różnicy ciśnień i temperatur w budynku i na zewnątrz. W tym przypadku działa fizyka. Jeżeli różnica ciśnień i temperatur nie jest zachowana, to praca wentylacji jest niestety niepoprawna. W takiej sytuacji pozostaje otwarcie okna, co wiąże się z przeciągami, hałasem, kurzem, insektami oraz (w sezonie grzewczym) bezpowrotną utratą zgromadzonego w budynku ciepła.


Korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Rekuperacja-wentylacja-mechaniczna-z-odzyskiem-ciepła.jpgWentylacja mechaniczna (nazywana również rekuperacją) to system z wymuszonym obiegiem powietrza w pomieszczeniach. Powietrze jest pobierane i wtłaczane do budynku za pomocą kanałów znajdujących się w całym domu, natomiast sercem całej instalacji jest centrala wentylacyjna (tzw. rekuperator). Jest to system coraz częściej wykorzystywany w domach jednorodzinnych ze względu na komfort użytkowania.

Wentylacja mechaniczna zapewnia czyste, przefiltrowane powietrze, wolne od zapachów i alergenów - jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia, a szczególnie dla dzieci. Dodatkowo rekuperator, który zamontowany jest w centrali wentylacyjnej zapewnia odzysk ciepła. Taki system mocno wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku (obniżenie kosztów ogrzewania) i pozwala swobodnie sterować intensywnością nawiewu.


Jakie są koszty rekuperacji

Rekuperacja-system-dystrybucji-powietrza-VINFLEX-schemat.jpgKoszty będą uzależnione w szczególności od projektu domu i jego kubatury. Warto zadbać o to, aby projekt domu miał już zaprojektowaną wentylację mechaniczną. System rekuperacji pozbawiony jest kominów. Jest to spora oszczędność pieniędzy na etapie inwestycji. Projekt i dobór centrali należy zlecić profesjonalnej firmie. Warto zadbać również o to, aby montaż instalacji wykonany był przez profesjonalistów.

Jeżeli projekt wentylacji zostanie umiejętnie zaadoptowany do projektu domu, koszty wentylacji będą porównywalne do kosztów budowy kominów. Dodatkowo nie trzeba wykonywać wykończenia klinkierem i obróbek blacharskich przy kominach, bo ich po prostu nie ma.


O czym należy pamiętać stosując wentylację mechaniczną?

Rekuperacja-system-dystrybucji-powietrza-VINFLEX.jpgCentrala wentylacyjna wymaga serwisowana jak każde urządzenie techniczne. Dodatkowo w rekuperatorze należy cyklicznie wymieniać filtry. Częstość wymiany filtrów zależna jest od czystości powietrza w danej okolicy.

Dla domów zlokalizowanych w mieście, gdzie jakość powietrza jest zła, wymiana może okazać się niezbędna nawet raz na kwartał. Standardowo jednak wymiana filtrów raz na pół roku jest w zupełności wystarczająca.

Warto postarać się, aby centrala wentylacyjna zamontowana była w dolnej części domu (garaż, kotłownia, pralnia). Umiejscowienie centrali na strychu spowoduje, że serwis zawsze będzie musiał wchodzić na strych w celu cyklicznych wymian filtrów.


Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna:


Przeczytaj więcej nt. tego jak rekuperacja wpływa na system grzewczy.

Sprawdź jedną z naszych realizacji z zakresu rekuperacji.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - rekuperator VINSAR VIVENT


Tagi: wentylacja mechaniczna, rekuperacja, system rekuperacji, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wentylacja i klimatyzacja, rekuperator

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.