Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Solar czy pompa ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)?

Przejeżdżając przez polskie wsie i miasta, możemy często zobaczyć na dachach panele solarne. W połączeniu ze zbiornikiem na ciepłą wodę o dużej pojemności (200-400 litrów) zapewniają one bardzo tanie przygotowanie ciepłej wody dzięki wykorzystaniu energii cieplnej pochodzącej ze słońca. W ostatnim czasie tracą one jednak na popularności. Ich miejsce w domach coraz częściej zajmują pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.


Pompa ciepła czy solar - co wybrać?

Przy porównywalnej cenie zakupu (poniżej 10 000 złotych) pompy ciepła posiadają szereg zalet w stosunku do systemów solarnych. Przede wszystkim są w stanie podgrzewać wodę bez względu na stopień zachmurzenia, czy porę dnia. Dla pracy pompy ciepła wystarczy, że temperatura powietrza dostarczanego do urządzenia będzie miała więcej niż 0˚C. Jest to istotne chociażby dlatego, że ciepłej wody potrzebujemy zazwyczaj o poranku, a w nocy (w przeciwieństwie do pompy ciepła) system solarny nie jest w stanie pracować.


Przewaga pomp ciepła nad systemem solarnym

Ponadto montaż pompy ciepła jest zdecydowanie łatwiejszy i mniej czasochłonny niż systemu solarnego. Przede wszystkim nie ma potrzeby wchodzenia i wykonywania montażu konstrukcji na dachu. Pompa ciepła do działania potrzebuje jedynie zasilania elektrycznego oraz wyprowadzenia dwóch kanałów (czerpni i wyrzutni powietrza) o średnicy 150-160 mm. Zbiornik pompy ciepła podłączamy dokładnie tak samo jak każdy inny zasobnik ciepłej wody.

Warto wspomnieć, że dołożenie systemu solarnego do istniejącej instalacji najczęściej wymaga wymiany zbiornika na taki, który wyposażony jest w dodatkową wężownicę. W przypadku pomp ciepła istnieje możliwość zakupienia urządzenia bez zbiornika i podłączenie go do każdego zamontowanego już w instalacji zasobnika.


Podstawowe problemy wynikające z użytkowania systemu solarnego

System solarny wymaga ciągłego odbioru ciepła, a co za tym idzie bieżącego zużycia ciepłej wody z zasobnika. Staje się to problemem np. w przypadku wyjazdów na wakacje. Pompę ciepła do c.w.u. możemy po prostu wyłączyć. Solary, aby przestały oddawać do wody energię cieplną, wymagałyby zasłonięcia paneli na dachu. W przypadku, gdy woda w zbiorniku osiągnie już temperaturę przy której glikol (którym napełniona jest instalacja solarna) nie jest w stanie dalej oddawać ciepła, następuje jego wyrzucenie przez zawór bezpieczeństwa. Jest to niebezpieczne ze względu na jego wysoką temperaturę, a w dodatku kosztowne ze względu na potrzebę fachowej obsługi instalacji i wymiany całości czynnika.

Jak widać pompa ciepła, która przestała być już drogim urządzeniem, przy porównywalnych kosztach jest w stanie zapewnić większy komfort i bezpieczeństwo ogrzewania ciepłej wody.


Zalety pomp ciepła w porównaniu z solarami:


Realizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w oparciu o pompę ciepła VINSAR GPJ300.

Pompa ciepła do c.w.u. VINSAR GPJ300

Przeczytaj więcej o pompach ciepła typu powietrze-woda do c.w.u.


Tagi: pompa ciepła do c.w.u., pompa ciepła do podgrzewania wody, panele solarne, solary

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.