Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Rekuperacja a ogrzewanie budynku

Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest niezbędnym elementem utrzymania komfortu w domu. Przy braku wentylacji w budynku pojawia się wilgoć, co skutkuje powstawaniem pleśni i grzyba. Jednak powietrze nawiewane z zewnątrz wymaga ogrzania, szacuje się, że w przypadku dobrze zaizolowanego domu użytkownik może wydać aż 50% środków przeznaczonych na ogrzewanie budynku na straty związane z wymianą powietrza.


Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja-Wymiennik-Ciepła-Zasada-Działania-POPR.jpgSam system rekuperacji nie służy do ogrzewania budynku. Jest to urządzenie, którego celem jest utrzymanie odpowiednich parametrów powietrza (wilgotność, poziom dwutlenku węgla, usuwanie kurzu i zanieczyszczeń) a jego dodatkową funkcją jest odzysk ciepła. Pomimo wbudowanych w rekuperatorze grzałek (służą one do wstępnego podgrzania powietrza z zewnątrz oraz do odmrażania wylotów) nawet jeżeli miałyby one dużą moc, nie zaleca się ani też nie stosuje się w praktyce takich rozwiązań, w których rekuperator służy jako główne źródło ciepła dla budynku. System ten nie byłby w stanie zapewnić dostatecznego komfortu cieplnego.


System grzewczy a rekuperacja

Rekuperacja-zasada-działania-wymiennik-obrotowy-POPR.jpgOba systemy muszą dobrze ze sobą współpracować. Kiedy decydujemy się na zastosowanie rekuperacji w budynku zapotrzebowanie na moc cieplną spada o około 30%. Nie musimy też budować kominów i straty spowodowane wentylacją budynku są dużo niższe.

W takim przypadku moc kotła musimy dostosować do potrzeb budynku i wtedy może się okazać, że wystarczy zaledwie kilka kilowatów, aby w budynku było ciepło. W takim wypadku warto rozważyć zamontowanie innego źródła ciepła zamiast kotła stałopalnego, np.  pompę ciepła.

Producenci oferują pompy ciepła już od mocy kilku kilowatów. Pamiętajmy, że jeśli w naszym budynku będzie kotłownia z kotłem na paliwo stałe, to pomieszczenia kotłowni nie wentylujemy w takim przypadku rekuperatorem. Tak samo postępujemy z garażem.


Od czego zacząć decydując się na system rekuperacji?

Krok 1

Najkorzystniej podjąć decyzję o instalacji systemu rekuperacji na etapie projektowania budynku. Ma to związek z wcześniej omawianym kominem, ale również z tym, że dom, w którym zaprojektowana jest taka instalacja, ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż budynek z wentylacją grawitacyjną. Ma to odzwierciedlenie przede wszystkim w kosztach budowy, ale przede wszystkim w późniejszej wieloletniej eksploatacji. Pewnym jest, że rachunki za ogrzewanie będą niższe, a komfort domowników dużo wyższy.

Krok 2

Wybór doświadczonej firmy instalacyjnej pozwoli na uniknięcie błędów wykonawczych. Ważne jest, aby całe przedsięwzięcie zostało wykonane bez odstępstw z projektem. Profesjonalne wykonawstwo jest gwarancją późniejszej bezawaryjnej pracy systemu rekuperacji.

 


Podstawowe zalety systemu rekuperacji

Co-daje-rekuperacja-Zalety.jpg


Zyski wiążące się z posiadaniem systemu rekuperacji

Na etapie budowy

W późniejszych latach eksploatacji

Dla zdrowia mieszkańców

Mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło skutkuje zakupem mniejszych grzejników

Niższe koszty ogrzewania dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent

Optymalne parametrów powietrza: CO2, wilgotności

Możliwość rezygnacji z budowy komina

Większa wartość rynkowa budynku, podwyższenie jego standardów

Brak pyłów, kurzu, smogu, owadów, hałasu

Możliwość rezygnacji z zakupu okien z nawiewnikami

Budynek stanie się energooszczędny

Brak przeciągów


Zalety rekuperacji


Sprawdź naszą realizację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Przeczytaj więcej w artykule 10 faktów dot. systemu rekuperacji.

Zobacz centralę wentylacyjną (rekuperator) VINSAR VIVENT.


Tagi: wentylacja mechaniczna, rekuperacja, system rekuperacji, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, centrala wentylacyjna, wentylacja i klimatyzacja, rekuperator

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.