Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Powietrzna pompa ciepła zimą

Wielu polskich inwestorów sądzi, że pompa ciepła, której źródłem jest powietrze, nie sprawdzi się w naszym klimacie. Powodem jest przekonanie, że w przypadku ujemnych temperatur urządzenie nie zapewni pełnej sprawności w ogrzewaniu budynku. Tymczasem fakty całkowicie zaprzeczają takiej ocenie. Doskonałym przykładem jest pompa ciepła typu powietrze-woda VINSAR VINAIR, która działa efektywnie nawet przy temperaturze -20°C.


Jak pompa pracuje przy ujemnych temperaturach?

powietrzna-pompa-ciepla-do-co-ogrzewanie.jpgTo pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez Klientów. Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedy temperatura jest ujemna, w powietrzu i tak występuje spora ilość energii, a do zera bezwzględnego, czyli momentu, w którym całkowicie zamiera ruch cząsteczek, jest bardzo daleko – dzieje się tak dopiero, gdy słupki rtęci sięgną -273°C (0°K).

Przy temperaturze -20°C energii zawartej w powietrzu jest więc na tyle dużo, by powietrzna pompa ciepła przy pomocy odpowiednio skonstruowanego parownika, przystosowanego do naszego klimatu, mogła z powodzeniem ogrzewać dom. Bilans jest wciąż dodatni. Z 1 kW energii pobranego z sieci energetycznej pompa ciepła uzyskuje więcej niż 1 kW energii cieplnej. I właśnie dzięki tej nadwyżce energii pompy ciepła mają sprawność (współczynnik COP) wyższą od 1.

Faktem jest, że im niższa temperatura, tym sprawność urządzenia mniejsza. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż liczba dni, w których temperatura spada poniżej progu -20°C, jest w naszym klimacie naprawdę niewielka. Według danych statystycznych zawartych w Atlasie Klimatu Polski (opracowanie IMiGW), średnia wartość temperatury w styczniu przez ostatnie 30 lat wynosiła od -1°C do 0°C dla Polski zachodniej. Z kolei średnia liczba dni uznanych za bardzo mroźne (czyli poniżej -10°C) to zaledwie 1 dzień w ciągu całego roku.


Jaką wydajność mają powietrzne pompy ciepła?

powietrzna-pompa-ciepla-do-co-schemat.jpgJeszcze do niedawna pompy ciepła typu powietrze-woda przestawały działać poniżej temperatury -10°C. Wynikało to częściowo z tego, że pierwsi producenci tworzyli jednostki dopasowane do cieplejszych stref klimatycznych. Być może dlatego utarło się przekonanie, że pompa nie może funkcjonować w warunkach polskiej zimy.

Sprawa ta została rozwiązana przez wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek i parowników, które projektowane są właśnie z myślą o warunkach klimatycznych, odpowiadających zimie w naszym kraju.

W Polsce coraz więcej inwestorów pyta o pompy ciepła, ponieważ jest to ekologiczne źródło ciepła, które nie wymaga skomplikowanej obsługi i nie ma konieczności dostarczania paliwa, w związku z czym zapewniona jest wysoka bezobsługowość i komfort użytkowania.


W jaki sposób pompa dostarcza ciepło do domu?

powietrzna-pompa-ciepla-do-co-vinsar-vinair-starowanie.jpgPompa ciepła transportuje ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym (z otoczenia gdzie jest zamontowana) do budynku (instalacja grzewcza, bufor). W tym celu urządzenie wykorzystuje czynnik chłodniczy i sprężarkę. Za pomocą sprężarki podnosi się ciśnienie czynnika w układzie chłodniczym. Wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie również temperatura w układzie chłodniczym. Uzyskana wyższa temperatura przekazywana jest za pomocą skraplacza (wymiennik płytowy) do bufora bądź układu centralnego ogrzewania.

Pompa powinna posiadać dodatkowe źródło wytwarzania ciepła w postaci grzałki elektrycznej zamontowanej w buforze lub na zasilaniu. Pompa ciepła może być dodatkowo spięta także z innym źródłem ciepła np. kominek lub kocioł gazowy czy stałopalny. Przy bardzo niskich temperaturach (poniżej -20°C) włącza się grzałka elektryczna i dogrzewa układ grzewczy tak, aby nie zabrakło ciepła nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych.


Jaką temperaturę generuje powietrzna pompa ciepła?

powietrzna-pompa-ciepla-do-co-ogrzewanie-podłogowe.jpgStandardowe pompy ciepła osiągają temperatury na zasilaniu dochodzące do 55oC. Jednak w pompach typu VINSAR VINAIR Monoblock EVI montowany jest dodatkowy płytowy wymiennik ciepła.  Dzięki niemu pompa osiąga wyższe temperatury zasilania - nawet do 65°C - bez użycia grzałki elektrycznej.

Takie pompy ciepła polecane są dla Klientów, którzy posiadają już gotową instalację grzejnikową i nie chcą ingerować w instalację (chcą wymienić jedynie źródło ciepła bez wymiany ogrzewania na niskotemperaturowe - np. ogrzewanie podłogowe).

Ponadto w pompach zastosowano przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy (R410a), który jest w stanie pracować przy wyższych ciśnieniach, a zatem możliwe jest uzyskiwanie wyższych temperatur.


Jaki jest koszt zakupu powietrznej pompy ciepła?

powietrzna-pompa-ciepla-do-co-vinsar-vinair-starowanie-mobilne.jpgCeny pomp ciepła do c.o. to wydatek przekraczający 20 tysięcy złotych. W tej cenie jest jednak zawarty sterownik oraz system internetowego monitoringu i zdalnego sterowania.

Pompa wyposażona w sterownik internetowy umożliwia zdalną regulację parametrów pracy z każdego miejsca na świecie, co gwarantuje komfort użytkowania.

Sterownik internetowy posiada również opcję monitoringu i dostarcza informacji serwisowych o pracy urządzenia dla pracowników serwisowych. Jest to gwarancja bezawaryjnej pracy i pełnej kontroli nad stanem technicznym urządzenia.


Czy pompa ciepła typu powietrze woda sprawdzi się zimą?


Sprawdź nasze realizacje wykonane z wykorzystaniem pomp ciepła do c.o.:

Przeczytaj również:


Tagi: technika grzewcza, pompa ciepła, pompa ciepła typu powietrze-woda, ogrzewanie podłogowe, centralne ogrzewanie, powietrzna pompa ciepła, instalacja c.o., ogrzewanie, pompa ciepła do c.o., pompa ciepła VINSAR VINAIR, instalacja grzewcza, ogrzewanie grzejnikowe

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.