Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Pompy ciepła typu powietrze-woda - główne zalety

Pompy ciepła to jedna z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach dziedzin energii odnawialnej. Jest to doskonała alternatywa dla ogrzewania domu. Pompa pozwala ogrzać dom w sposób ekologiczny, ale również w sposób ekonomiczny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każda pompa ciepła jest taka sama.


Zasada działania oraz koszty ogrzewania

Pompy ciepła to nic innego jak „lodówki”, które zamiast oddawać ciepło na zewnątrz, pobierają je w celu ogrzania budynku. Dlatego też myśląc o pompie ciepła najłatwiej jest zwizualizować sobie proces odwrotny do tego, który zachodzi w lodówce. Pożądanym efektem jest w tym przypadku ogrzewanie zamiast chłodzenia.

02-Pompy-ciepła-typu-powietrze-woda-zasada-działania.jpg

Technologia ta jest znana już od wielu dekad, a najstarsze zainstalowane pompy ciepła działają na świecie już kilkadziesiąt lat. Sprawność tych urządzeń jest już tak wysoka, że trudno znaleźć dla nich alternatywę pod kątem finansowym. Koszty ogrzewania pompą ciepła w porównaniu ze standardowymi metodami (np. kotły stałopalne) są często niższe o 30 do nawet 40%. Wynika to z faktu, iż jedynym medium potrzebnym do pracy pompie ciepła typu powietrze-woda jest energia elektryczna oraz oczywiście powietrze, którego zawsze jest pod dostatkiem. Powietrze jest pobierane z zewnątrz budynku.


Pompa ciepła typu powietrze-woda a gruntowe pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła mają tę przewagę nad gruntowymi, że ich koszt inwestycji jest dużo niższy. Dzieje się tak, ponieważ elementem centralnym instalacji opartej o pompę ciepła typu powietrze-woda jest jednostka centralna z dużym wentylatorem, która montowana jest przy elewacji budynku. Dodatkowo urządzenia można zamontować w dowolnym miejscu obok budynku. Nie ma w tym przypadku konieczności wykonywania dodatkowych projektów i badań gruntu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła, które do poprawnego działania wymagają różnego rodzaju tzw. dolnego źródła ciepła:

  • woda-solanka (glikol) wykorzystują ciepło z wód gruntowych lub jezior
  • sondy pionowe korzystają z ciepła nagromadzonego w gruncie
  • sondy poziome również wykorzystują ciepło z gruntu

Każde z powyższych rozwiązań wymaga jednak sporego nakładu inwestycyjnego. W przypadku pomp typu woda-solanka niezbędny jest oczywiście dostęp do odpowiednich wód gruntowych lub zbiornika wodnego. Sondy pionowe wiążą się z koniecznością wykonania głębokich odwiertów, natomiast sondy poziome wiążą się ze sporą powierzchnią, która jest potrzebna na ich rozprowadzenie (poniżej strefy przemarzania gruntu). Należy również pamiętać, że jest to spora ingerencja w grunt i może powodować późniejsze problemy z roślinami i drzewami sadzonymi w przydomowym ogrodzie. Technicznym problemem w przypadku gruntowych pomp ciepła jest także tzw. wychładzanie się dolnego źródła.

W porównaniu z powyższymi typami pomp gruntowych pompy powietrzne mają wiele zalet dla inwestora, m.in.: łatwość montażu, szybkość wykonania instalacji oraz zdecydowanie niższy koszt wykonania, bez konieczności przeprowadzania prac ziemnych.


Do jakich temperatur działa powietrzna pompa ciepła?

Jest to bardzo dobre pytanie, ponieważ jeśli wiemy, że pompa ciepła typu powietrze-woda wymaga do pracy ciepła pochodzącego z powietrza powstaje zasadnicza kwestia: co dzieje się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera? Czy powietrzna pompa ciepła przestaje wtedy pracować i wymagane jest dodatkowe źródło ciepła?

03-Pompy-ciepła-typu-powietrze-woda-zasada-działania.jpgNa szczęście dzisiejszy rozwój tej technologii pozwala spokojnie użytkować urządzenia nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -20oC. Przy tej temperaturze pompy nadal uzyskują swój „ekonomiczny punkt pracy”, tzn. wytwarzają więcej ciepła zużywając mniej energii. Oczywiście w tak ekstremalnych warunkach pogodowych spada wydajność powietrznej pompy ciepła, niemniej jednak nadal jest ona w pełni sprawna, ogrzewając budynek i uzyskując wspomniany wcześniej „ekonomiczny punkt pracy”. Warto dodać, że w naszej strefie klimatycznej temperatury sięgające -20oC zdarzają się niezwykle rzadko. Temperatura powietrza poniżej -10oC występuje w Polsce średnio od 3 do 5 dni w roku. Oczywiście ta statystyka jest inna np. w przypadku terenów górzystych.


Czy pompy ciepła można stosować w istniejących budynkach?

Instalując powietrzne pompy cierpła, należy pamiętać o wyborze odpowiedniej instalacji w budynku. Faktem jest, iż pompy ciepła najlepiej współpracują z systemami niskotemperaturowymi. Oznacza to, że optymalne do współpracy będzie ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne lub ogrzewanie konwekcyjne.

Żywotność pomp ciepła w porównaniu z innymi jednostkami centralnymi jest również ważnym aspektem. Pompy ciepła potrafią bezawaryjnie pracować przed długie lata, szczególnie w instalacjach, w których współpracują z buforem. W takim przypadku pompa oddaje ciepło do bufora, który magazynuje wytworzoną gorącą wodę. Dzięki temu skraca się czas faktycznej pracy pompy ciepła, co znacznie wydłuża żywotność sprężarki. A to właśnie sprężarka jest najważniejszym elementem takiej instalacji.

Nieco bardziej kłopotliwy jest montaż w istniejących już budynkach, gdzie niezbędna jest ingerencja w istniejącą już instalację. Jeśli jest tam zainstalowane ogrzewanie wysokotemperaturowe (np. standardowe grzejniki), to należy wprowadzić kilka zmian w istniejącej instalacji. Użycie pompy ciepła jest wtedy możliwe m.in. dzięki przewymiarowaniu grzejników (wymianie grzejników na takie o odpowiednio większej mocy). Jednak każdy przypadek jest indywidualny i najlepiej zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie audytu energetycznego budynku oraz o poradę techniczną. Jest to istotne, ponieważ wpływ na nową instalację ma również szereg innych czynników, m.in. docieplenie budynku, występujące straty cieplne, mostki termiczne, itp. W tym przypadku najlepiej skontaktować się z doradcą technicznym VINSAR, który jest w stanie przeprowadzić pełną analizę techniczną i ekonomiczną takiego rozwiązania.


Główne zalety powietrznych pomp ciepła:


Sprawdź nasze realizacje wykonane z wykorzystaniem pomp ciepła do c.o.:

Pompa ciepła do c.o. typu powietrze-woda VINSAR VINAIR

Dowiedz się więcej o kosztach montażu i eksploatacji pomp ciepła.


Tagi: pompy ciepła, pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrzne pompy ciepła

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.