Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Pompy ciepła - ile to kosztuje?

Do alternatywnych źródeł ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w domach jednorodzinnych zalicza się pompy ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne i doskonale zautomatyzowane. Sprawdźmy, ile kosztuje instalacja pompy w nowym budynku oraz czy można ją wykorzystać do modernizacji już istniejącego systemu grzewczego.


Jak obliczyć koszty instalacji pompy ciepła?

gruntowa-pompa-ciepla-ogrzewanie.jpgOszacowanie kosztów instalacji pompy wymaga zrozumienia sposobu jej działania. Pompa do wytwarzania energii cieplnej wykorzystuje skumulowaną w środowisku naturalnym energię słoneczną, czyli temperaturę powietrza lub wód gruntowych. Jej przetwarzanie w ciepło wykorzystane do ogrzania domu i podgrzania wody użytkowej następuje przy użyciu energii elektrycznej.

Energia cieplna ze środowiska naturalnego dostępna jest bezpłatnie i w nieograniczonej ilości. Właśnie dlatego pompy ciepła zalicza się do najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Dzięki wykorzystaniu ogólnodostępnych źródeł ciepła instalacja pompy możliwa jest w każdej lokalizacji. Można więc to urządzenia zastosować w nowych budynkach, ale także wykorzystać w modernizacji posiadanego już systemu grzewczego.

Warto zauważyć, że instalacja pompy ciepła (w systemie grzewczym opartym jedynie na działaniu pompy) nie wymaga budowy komina spalinowego, a także jakiegokolwiek przyłącza gazowego. Wynika to ze wspomnianej już metody działania pompy, która do ogrzewania nie wykorzystuje procesu spalania, a więc nie wytwarza spalin, bo działania wykorzystuje jedynie energię elektryczną.


Rodzaje powietrznych pomp ciepła - Monoblok i split

Dostępne są różne rodzaje pomp ciepła ze względu na konstrukcję. Wyróżniamy pompę ciepła typu monoblok i pompę typu split.

Monoblok to pompa, która w jednej obudowie posiada parownik, skraplacz i sprężarkę a wszystko połączone jest za pomocą układu gazowego.

Pompa typu split posiada dwie jednostki zewnętrzną i wewnętrzną. Część wewnętrzna i zewnętrzna są połączone przewodami chłodniczymi, które są napełniane gazem.


Z jaką instalacją grzewczą pompa ciepła pracuje najlepiej?

Ze względu na swoją specyfikę działania, pompa ciepła najefektywniej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym (niskotemperaturowym) oraz z magazynem energii (buforem). Ten rodzaj ogrzewania nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych potrzebuje bowiem źródła ciepła na poziomie maksymalnie 50°C, co bez problemu można osiągnąć w pompie ciepła bez użycia dużej ilości energii elektrycznej.

Pompą ciepła można także zastosować w innych systemach grzewczych, np. do zasilania grzejników i nagrzewnic wodnych. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać moc pompy oraz jej typ. Dostępne są także pompy ciepła (np. VINSAR VINAIR typu EVI), które generują wyższą temperaturę zasilania nawet do 65oC, którą możemy zasilić każdą instalację grzewczą - w tym opartą o grzejniki.


Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna?

powietrzne-pompy-ciepla-co-cwu.jpgWarto rozważyć zastąpienie starego kotła grzewczego pompą ciepła. Pamiętajmy, że pompa może być również elementem modernizującym system ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dołączenie jej do obecnego kotła nie wymaga bowiem przerabiania całej instalacji – nie jest więc związana z większymi inwestycjami ponoszonymi na ingerencję w dotychczasową instalację.

Jedynym dodatkowym wydatkiem może być doposażenie kotłowni w zasobnik buforowy dla wody grzewczej. Taki element przyczyni się do optymalizacji pracy pompy ciepła, a więc poprawi jej wydajność i efektywność. Zasobnik należy zamontować, jeśli dołączamy pompę do instalacji grzewczej z grzejnikami. Dzięki niemu zwiększeniu ulegnie pojemność instalacji, a tym samym pompa będzie włączała się rzadziej, a co za tym idzie będzie zużywała mniej energii elektrycznej. Z zasobnika można zrezygnować decydując się na model pompy o modulowanej mocy grzewczej.


Koszty instalacji pompy ciepła

pompa-ciepla-oszczędności.jpgKoszt pompy ciepła w porównaniu z instalacją systemów gazowych może inwestycyjnie być droższy o blisko 50%. Jednak kolosalna różnica na korzyść pomp ciepła występuje podczas obliczania kosztów eksploatacji w obu rozwiązaniach.

Przykładowo, dla domu o powierzchni 200 m² za ogrzewanie (z podgrzewaniem wody użytkowej) zapłacimy jedynie 1500-2000 zł rocznie. W przypadku gazu suma ta wyniesie co najmniej 4000-5000 zł. A zatem kwota instalacji pompy ciepła (wyższy niż w przypadku instalacji gazowej) zwróci się już w ciągu kilku pierwszych lat eksploatacji, w tempie około 2000-3000 zł na rok.

Poza kupnem samej pompy (jednostki centralnej instalacji) do kosztów musimy doliczyć węzeł cieplny oraz (optymalnie) instalację ogrzewania podłogowego. Oczywiście takie same elementy występują w przypadku instalacji opartej o kocioł gazowy.


Popa ciepła - koszty użytkowania

 

Pompa ciepła

Gaz płynny

Gaz ziemny

Olej

Węgiel "kostka"

Biomasa pellet

Cena jednostkowa brutto

0,35 zł/kWh licznik dwutaryfowy*

2,50 zł/litr

1,8 zł/mł

3,45 zł/litr

650 zł/t **

850 zł/t

Wartość opałowa

 

6,6 kWh/litr

9,7 kWh/mł

10 kWh/litr

7500 kWh/t

5400 kWh/t

Cena za 1 kWh

0,35 zł

0,38 zł

0,19 zł

0,35 zł

0,09 zł

0,16 zł

Sprawność energetyczna

4 (COP)

0,85

0,85

0,8

0,6

0,9

Roczne zużycie energii [kWh] na ogrzewanie i c.w.u. dla domu 150 m o zapotrzebowaniu energetycznym 20 000 kWh

20000÷4
=5000

20000÷0,85
=23500

20000÷0,85
=23500

20000÷0,8
=25000

20000÷0,6
=33300

20000÷0,9
=22200

Roczny koszt ogrzewania i c.w.u. [zł]

1 750

8 930

4 465

8 750

3 000

3 550

* przy założeniu taryfy G12 (dwustrefowej) stawka dzienna wynosi ok. 0,47 zł/kWh a nocna ok. 0,23 zł/kWh, stąd można przyjąć średnią stawkę 0,35 zł/kWh
** cena węgla luzem ostatnio wynosi 500–600 zł/t, a w workach 25 kg ok. 700 zł/t

Jakie pompy ciepła są najtańsze?

Zdecydowanie najtańszym źródłem ciepła jest powietrze. Dlatego też koszty inwestycyjne będą najmniejsze przy wyborze systemu powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Drugim najtańszym rozwiązaniem jest system woda-woda oraz system z bezpośrednim odparowaniem. Z kolei najdroższa będzie inwestycja w kolektor pionowy, chociaż tutaj, jak i w innych przypadkach, wiele zależy od wykonawcy.rodzaje pomp.jpgBardzo ważny jest też wybór marki i modelu pompy ciepła. Sprawdzone rozwiązania, jak VINSAR VINAIR, to gwarancja dobrych parametrów i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Musimy mieć na uwadze producenta, który zapewnia satysfakcjonujące warunkami gwarancji i pełny serwis techniczny.


Opłacalność pompy ciepła


Sprawdź nasze realizacje wykonane z wykorzystaniem pomp ciepła do c.o.:

Przeczytaj również:


Tagi: technika grzewcza, pompa ciepła, pompa ciepła typu powietrze-woda, powietrzna pompa ciepła, pompa ciepła do c.o., pompa ciepła VINSAR VINAIR, instalacja grzewcza, pompa ciepła do c.w.u., pompy ciepła, pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrzne pompy ciepła

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.