Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Ogrzewanie podłogowe - główne zalety

Decydując się na budowę domu, coraz chętniej wybieramy nowoczesne systemy ogrzewania wykorzystujące niskotemperaturowe źródła ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne). Z tego rodzaju systemem idealnie współpracuje ogrzewanie podłogowe. Jest to systemem rur zamontowany w posadzce, zasilany wodą o temperaturze około 35°C, podczas gdy w tradycyjnych układach, opartych o grzejniki, temperatura zasilania dochodzi nawet do 70°C. Takie rozwiązanie ogrzewania budynków w ostatnich latach zyskało na popularności ze względu na szereg zalet. Poniżej prezentujemy fakty dotyczące ogrzewania podłogowego.


1. Komfort termiczny pomieszczeniaPodłogówka-Ogrzewanie-podłogowe-Instalacja-Rury.jpg

W pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą systemu podłogowego najcieplejsze powietrze znajduję tuż nad posadzką, natomiast najchłodniejsze na wysokości głowy.

Jest to korzystny rozkład temperatury dla zdrowia człowieka oraz pozwala na zmniejszenie średniej temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu o około 2°C ze względu na równomierny rozkład ciepła.


2. Funkcjonalność

Ogrzewanie podłogowe może stanowić samodzielny lub uzupełniający system ogrzewania budynków. Nie istnieją ograniczenia dotyczące zastosowania źródła ciepła, mogą to być kotły na paliwo stałe, gazowe lub olejowe. Zaleca się jednak wybór niskotemperaturowych urządzeń, jak np. pomp ciepła, kolektorów słonecznych lub gazowych kotłów kondensacyjnych.


3. Higiena

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników w tym systemie nie występują ruchy powietrza powodujące migrację kurzu. Dzięki utrzymaniu suchej podłogi pleśń i grzyby nie mają racji bytu. Warto również zwrócić uwagę na to, że sam grzejnik jest miejscem zbierania się kurzu i zanieczyszczeń. Brak grzejników całkowicie rozwiązuje ten problem. Jest to ważna informacja dla alergików i astmatyków.


4. Wykończenie pomieszczeń

Podłogówka-Ogrzewanie-podłogowe-rura.jpgNie jest prawdą, że posadzka, w której zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, może być pokryta jedynie kafelkami. Dzisiejsza różnorodność i technika wykonania pokrycia podłogowego daje możliwość zastosowania paneli, drewna, płytek kamiennych oraz ceramicznych.

Muszą to być jednak materiały przystosowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Wielu sprzedawców podaje taką informację na swoich produktach, więc mamy pewność, że materiał przeznaczony jest do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.


5. Aranżacja wnętrz

Dzięki rezygnacji z grzejników zyskujemy większą przestrzeń w pomieszczeniach, którą możemy dowolnie wykorzystać i zaaranżować. Na etapie projektu warto rozplanować rozmieszczenie obszernych mebli, ponieważ pod tego typu zabudową nie stosuje się ogrzewania podłogowego.


6. Zastosowanie ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można zastosować zarówno w budownictwie wielorodzinnym jak i jednorodzinnym, w każdym pomieszczeniu, niezależnie od przeznaczenia czy położenia kondygnacji. Jednak finalną decyzję o montażu należy podjąć już na etapie projektowania ze względu na konieczność zastosowania odpowiedniej izolacji oraz urządzeń grzejnych.


7. Niezawodność pracy

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system ogrzewania podłogowego jest bezobsługowy oraz pozwala cieszyć się trwałością przez wiele lat.


Instalacja ogrzewania podłogowego

Nie należy podejmować się budowy systemu ogrzewania podłogowego bez wcześniejszego sporządzenia projektu. Każdy projekt jest indywidualny i wymaga przeprowadzenia obliczeń zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu ogrzewanie w domu będzie funkcjonalne i ekonomiczne zarazem. Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej zlecić fachowcowi, który starannie zaplanuje i wykona całe przedsięwzięcie. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ po zakryciu przewodów pod posadzką nie mamy już do nich dostępu.

Podłogówka-Ogrzewanie-podłogowe-Instalacja.jpg

Decydując się na taki system ogrzewania, należy wiązać się z zakupem niezbędnej armatury hydraulicznej oraz aparatury sterującej. Jest to sprzęt, który należy zakupić niezależnie od wielkości ogrzewanej powierzchni. Inne koszty to przede wszystkim zakup rur oraz rozdzielaczy, ich ilość jest zależna od wielkości powierzchni przeznaczonej pod montaż, liczba kondygnacji czy stopnia zaizolowania budynku.


Ogrzewanie podłogowe na zewnątrz

Istnieje również możliwość wykorzystania ogrzewania podłogowego na zewnątrz budynku. Jest to inna technologia niż ta stosowana wewnątrz budynków. Dzięki zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego na zewnątrz można wykonać instalację przeciwoblodzeniową. Zabezpiecza ona np. podjazd do garażu, rynny lub chodnik przed zaleganiem śniegu i zamarzaniem.


Sprawdź nasze dotyczczasowe realizacje:


Tagi: technika grzewcza, centralne ogrzewanie, system centralnego ogrzewania, instalacja c.o., instalacja centralnego ogrzewania, system ogrzewania, podłogówka, system grzewczy, instalacja ogrzewania podłogowego

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.