Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Woda w kranie może być zanieczyszczona, twarda, mieć nieprzyjemny smak lub zapach. I chociaż nie jest niebezpieczna dla zdrowia, to może szkodzić sprzętom AGD w domu. Jak sobie z tym poradzić?


Jak poprawić jakość wody w domu?

Stacje-uzdatniania-wody-zmiękczanie-wody-osad-w-rurach.jpgW takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie domowej stacji uzdatniania wody. To, jaka zostanie wybrana, zależy od kilku czynników takich jak dobowe zużycie wody i maksymalne natężenie tego zużycia. Warto też przebadać wodę, która płynie w kranie. Od wyników takiej analizy zależy, jakie filtry należy zamontować.

Chociaż woda pochodząca z wodociągu musi być zdatna do picia i musi spełniać wymogi ustalone prawnie, to okazuje się często, że niestety woda płynąca z domowego kranu może różnić się od tej, którą przesyłają wodociągi. To dlatego, że rury często bywają stare, przez co dochodzi do ponownego zanieczyszczenia wody np. rdzą czy piaskiem. Zanieczyszczenia powodują osadzanie się kamienia na bateriach, w toaletach, pod prysznicem, w instalacji grzewczej i wodociągowej.


Jak dobrać wielkość stacji uzdatniania wody?

Stacje-uzdatniania-wody-zmiękczanie-wody-2.jpgSzacując wielkość stacji do uzdatniania wody, należy zawsze brać pod uwagę maksymalne możliwe zużycie. Ważna jest również liczba domowników, którzy z tej wody korzystają – np. 4-osobowa rodzina zużywa przeciętnie 10 m3 miesięcznie (do mycia, prania, gotowania, picia itp.). Inną sprawą jest natężenie zużycia, czyli liczba urządzeń, które są podłączone do wody.

W domu, w którym są 2 łazienki (a co za tym idzie dwa razy więcej armatury sanitarnej) maksymalne natężenie zużycia będzie większe niż w mieszkaniu z jedną łazienką. Nawet jeżeli w obu przypadkach mamy do czynienia z 4-osobową rodziną.

Powyższe wyliczenia należy wykonywać zawsze indywidualnie, nie sugerując się tym, jaką stację uzdatniania wody zakupił sąsiad czy koleżanka z pracy. Potrzeby każdej rodziny są inne, a wyniki badań jasno informują, jaka instalacja uzdatniania wody będzie optymalna dla danego budynku.


Jaki filtr zastosować do zmiękczacza?

Stacje-uzdatniania-wody-zmiękczanie-wody.jpgNajlepiej zlecić badanie wody wyspecjalizowanej firmie. Warto również obserwować, jak woda wpływa na nasze sprzęty. Rude przebarwienia na armaturze w kuchni i w łazience wskazują na wysokie stężenie żelaza i manganu, które można zniwelować odpowiednim filtrem odżelaźniającym i odmanganiającym.

Kamień w urządzeniach AGD świadczy najczęściej o tym, że woda jest bardzo twarda. Kamień najłatwiej zaobserwować w elektrycznym czajniku – po prostu osadza się na dnie i na ściankach. Kąpiel w twardej wodzie jest też mniej przyjemna, wysusza skórę i niszczy włosy, powoduje pojawienie się łupieżu. Warto też wspomnieć, że wystarcza warstwa kamienia grubości 1 mm na urządzeniach podłączonych do prądu, aby zwiększyć zużycie prądu o 10%. Odpowiedzią na twardą wodę jest stacja zmiękczająca, która powoli staje się standardem w nowoczesnych budynkach.

Kolejnym częstym problemem jest chlor. Jest on dolewany do wody pitnej, by pozbyć się bakterii i zarazków. Jeżeli woda w kranie ma silny zapach lub posmak chloru prawdopodobnie oznacza to, że w trakcie przesyłu woda długo stoi w jednym miejscu lub że rura jest na jakimś odcinku uszkodzona. W takich sytuacjach wodociągi często dodają więcej chloru, żeby zniszczyć dodatkowe bakterie znajdujące się w wodzie. Prosty filtr węglowy montowany w szafce pod zlewem powinien bez problemu poradzić sobie z tym problemem, poprawiając smak i zapach wody.


Jak zmniejszyć koszty inwestycji w zmiękczacz wody?

Stacje-uzdatniania-wody-zmiękczanie-wody-łazienka.jpgUrządzenie zmiękczające o wysokiej jakości możemy kupić już w granicach 3 tys. zł. Do tej sumy musimy dodać także zakup niezbędnych filtrów, które muszą być wymieniane regularnie. Każdy kolejny filtr to dodatkowy wydatek. Dlatego ważne jest, aby instalować jedynie takie filtry, które naprawdę są niezbędne. Nie ma potrzeby np. zakupu filtra odżelaźniającego „na wszelki wypadek”, jeżeli w wodzie nie stwierdzono nadwyżki żelaza. Przed filtrem warto również zamontować membranowy regulator ciśnienia. Chroni on naszą instalację i wszystkie urządzenia przed nadmiernym ciśnieniem napływającym z sieci wodociągowej.

Wybierając stację uzdatniania, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również wygodę obsługi oraz koszty eksploatacji. Stacje uzdatniania wody posiadają specjalne wymienniki, które uzupełniane są specjalnym złożem. Te trzeba cyklicznie wymieniać. Wymiennik będzie się on różnił u każdego producenta, tak samo jak koszt pojedynczego wkładu.

Stacje uzdatniania mogą być regenerowane w sposób czasowy lub objętościowy. Pierwsze urządzenie, regenerowane czasowo, jest tańsze, ale jego eksploatacja droższa. I na odwrót – stacja regenerowana objętościowo będzie kosztowała więcej, ale jej eksploatacja będzie tańsza.


Jak wybrać optymalną stację uzdatniania wody?


Sprawdź naszą ofertę z zakresu montażu systemu uzdatniania i zmiękczania wody.

Zobacz naszą realizację wykorzystującą instalację zmiękczania wody.

Jesli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj czy warto zainstalować zmiękczacz do wody?


Tagi: zmiękczanie wody, zmiękczacz wody, instalacja zmiękczania wody, domowa stacja uzdatniania wody, instalacja uzdatniania wody, stacja uzdatniania wody, uzdatnianie wody

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.