Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Kotły gazowe z zasobnikiem c.w.u.

Kotły gazowe w ostatnich latach zyskały na popularności w naszym kraju, szczególnie ze względu na prężnie rozwijającą się sieć gazową. Na rynku występuje wiele rodzajów kotłów gazowych współpracujących z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Jaki najlepiej wybrać?


Kocioł jednofunkcyjny a zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)

Kocioł-gazowy-jednofunkcyjny-z-zasobnikiem-cwu.jpgJednofunkcyjny kocioł gazowy charakteryzuje się tym, że nie ma wbudowanego podgrzewacza przepływowego do wody. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest w zasobniku (czyli podgrzewaczu pojemnościowym). Najczęściej do takiej kombinacji wybiera się kocioł wiszący, a zaraz pod nim montuje się zbiornik na wodę. Takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania przestrzeni w celu montażu. Wiąże się to również z większymi kosztami ze względu na konieczność zakupu dwóch osobnych urządzeń oraz osprzętu niezbędnego do połączenia kotła gazowego i zasobnika.


Podstawowe korzyści z zakupu kotła jednofunkcyjnego i zbiornika c.w.u.

  • Przede wszystkim komfort użytkowania. Gromadzenie ciepłej wody w zasobniku pozwala na korzystanie z wody w wielu punktach poboru jednocześnie.
  • Utrzymanie zadanej temperatury ciepłej wody na stałym poziome za pomocą czujnika znajdującego się w zasobniku.
  • Możliwość zastosowania instalacji cyrkulacyjnej, dzięki której w bateriach możemy korzystać z ciepłej wody zaraz po jej odkręceniu.

Kocioł dwufunkcyjny a zasobnik ciepłej wody użytkowej

Kotły-gazowe-kondensacyjne-VINSAR-VICON-mono-duo.jpgW tego typy kotłach woda podgrzewana jest za pomocą podgrzewacza przepływowego. Oznacza to, że woda podgrzewana jest wtedy, gdy następuje jej pobór. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych mieszkaniach lub w domach, w których nie ma zbyt wielu punktów poboru wody. Największy komfort uzyskuje się w tym przypadku wtedy, gdy punkty poboru wody znajdują się w niewielkiej odległości od kotła, ponieważ ogranicza to powstawanie strat i skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kurka. Kotły dwufunkcyjne, ze względu na brak zasobnika można umieścić w szafce w kuchni lub w łazience, bez konieczności wydzielania miejsca w osobnym pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są również kotły dwufunkcyjne z wbudowanym, niewielkim zasobnikiem wody - od 20 do 50 litrów. Jest to alternatywne rozwiązanie w przypadku braku miejsca na montaż osobnego zbiornika.


Podstawowe korzyści z zakupu kotła dwufunkcyjnego

  • Jest to tańsze rozwiązanie w stosunku do zakupu kotła jednofunkcyjnego oraz zasobnika, ponieważ kupujemy tylko jedno urządzenie.
  • Niewielkie wymiary i estetyczny wygląd pozwalają na jego montaż w kuchni lub w łazience.
  • Brak konieczności montażu instalacji cyrkulacyjnej.
  • Komfort korzystania z ciepłej wody. Ilość pobieranej jednocześnie ciepłej wody zależy w tym przypadku od mocy kotła gazowego.

O czym należy pamiętać decydując się na zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy?

  • Jeżeli woda dopływająca do twojego domu jest twarda, w przypadku posiadania zasobnika na wodę, należy liczyć się z koniecznością okresowej wymiany anody magnezowej.
  • Przeglądy urządzeń gazowych należy wykonywać przed każdym sezonem grzewczym w celu utrzymania ich niezawodności i szczelności oraz wysokiej sprawności użytkowania.
  • W celu dobrania odpowiedniego rodzaju kotła gazowego najlepiej skontaktować się z autoryzowaną firmą, która zaprojektuje najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do konkretnego domu, liczby użytkowników oraz rodzaju i ilości punktów poboru wody.

Podsumowując:


Sprawdź jedną z naszych realizacji wykorzystującą zasobnik c.w.u. VINSAR VITAN oraz wykonanie systemu grzewczego opartego o kocioł gazowy VINSAR VICON mono.

Kondensacyjne kotły gazowe VINSAR:


Tagi: technika grzewcza, kondensacyjny kocioł gazowy, ogrzewanie, kocioł gazowy kondensacyjny, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON mono, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON duo

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.