Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Kanalizacja czy oczyszczalnia?

Ścieki powstające w domu można odprowadzić do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Decydując się na budowę warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami.


Sieć kanalizacyjna jako najpowszechniejszy sposób odprowadzania ścieków z budynku

Rury-kanalizacyjne.jpgPrzyłączenie się do sieci kanalizacyjnej jest najpowszechniejszym rozwiązaniem podczas budowy domu. Budowa przyłącza kanalizacyjnego wymaga uzgodnienia warunków z właścicielem sieci (zakład wodociągów i kanalizacji) oraz zgłoszenia zamiaru budowy do starostwa powiatowego. W Polsce ilość odprowadzanych ścieków naliczana jest na podstawie ilości pobranej wody.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków - informacje ogólne

Kanalizacja-i-oczyszczanie-ścieków.jpgJeżeli w Twojej okolicy nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, jednym z rozwiązań jest budowa własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. W zależności od zastosowanego systemu oczyszczania składa się ona z kilku elementów. Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest osadnik gnilny. Jest to zbiornik, w którym ścieki podlegają wstępnemu oczyszczeniu. Na rynku jest duży wybór takich zbiorników, różnią się one wielkością, liczbą komór oraz materiałem, z którego są wykonane. Kolejny punkt oczyszczania ścieków dobierany jest w zależności od wielkości działki oraz wytycznych inwestora. Do wyboru mamy takie urządzenia jak: drenaż rozsączający, filtr roślinno-gruntowy, osad czynny, złoże biologiczne i wiele innych. Tak oczyszczone ścieki wprowadza się do odbiornika, którym może być grunt albo woda.


Szambo

W dużym uproszczeniu jest to szczelny, bezodpływowy zbiornik. Jest on zakopany w gruncie. Nieczystości, które się w nim zbierają, należy cyklicznie wywozić za pomocą wozu asenizacyjnego.


Porównanie rozwiązań zagospodarowania ścieków

  Sieć kanalizacyjna Przydomowa oczyszczalnia ścieków Szambo
Opłata za odprowadzenie nieczystości

TAK

Uzależniona od danej miejscowości

NIE

Ścieki są oczyszczane na własnej działce

TAK

Cykliczne opłaty za opróżnianie szamba - kwota zależna od ilości nieczystości

Częstość wywozu nieczystości BRAK Raz lub dwa razy w roku należy oczyścić osadnik gnilny z powstałego osadu W zależności od wielkości szamba co 3 do 5 tygodni
Niedogodności BRAK Nie zaleca się używania agresywnych środków myjących, ponieważ mają one zły wpływ na bakterie w osadniku gnilnym Należy pamiętać o regularnym wywozie nieczystości
Dofinansowanie BRAK Możliwość uzyskania dofinansowania do 45% kosztów inwestycji Brak dofinansowania na budowę
Inne Wygoda i komfort Skuteczność oczyszczania można podnieść poprze stosowanie tzw. bioaktywatorów Zajmuje sporo miejsca na działce, powoduje nieprzyjemny zapach i dyskomfort przy wywozie nieczystości

O czym należy pamiętać w kwestii kanalizacji?

Rury-kanalizacyjne-betonowe.jpgNajwygodniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie z istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeżeli zdecydowałeś się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, pierwszym krokiem, od którego należy zacząć, jest zlecenie zaprojektowania całego systemu. Jest to gwarancja tego, że będzie to rozwiązanie najbardziej korzystne ekonomicznie i przestrzennie (dopasowane do wielkości działki).

Dobór urządzeń oczyszczających oraz wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, aby nie borykać się w przyszłości z problemami związanymi z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków.


Kanalizacja - co warto zapamiętać:


Zobacz asortyment produktowy marki VINSAR.

Sprawdź jedną z naszych realizacji, która obejmowała swoim zakresem wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej.


Tagi: instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja wod-kan, kanalizacja, kanalizacja i oczyszczanie ścieków, przydomowa oczyszczalnia ścieków, przydomowe oczyszczalnie ścieków, systemy kanalizacyjne

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.