Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jaki zasobnik wybrać - warstwowy czy wężownicowy?

Wielu europejskich producentów kotłów gazowych oferuje do swoich urządzeń zasobniki warstwowe. Czym takie rozwiązanie różni się od tradycyjnego zasobnika z wężownicą?


Rodzaj zasobnika a jego zastosowanie

Pierwsza różnica jest taka, że zasobniki warstwowe współpracują z kotłami gazowymi dwufunkcyjnymi, natomiast tradycyjne zasobniki współpracują jedynie z kotłami jednofunkcyjny z zaworem przełączającym. W związku z tym istnieje możliwość zastosowania ich tam, gdzie zamontowano kocioł dwufunkcyjny i okazało się, że podgrzewana w nim przepływowo woda nie zapewnia odpowiedniego komfortu użytkownikom.


Rodzaj zasobnika a ilość miejsca

Zasobniki warstwowe posiadają znacznie większą wydajność, w związku z czym mogą mieć mniejszą pojemność. Dzięki temu są bardziej kompaktowe i zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Wymienione wyżej cechy wynikają z zupełnie innego sposobu ogrzewania wody.

warstwowy_czy_wężownica.jpg


Zasada działania zasobnika warstwowego

W zasobniku warstwowym woda z dołu zbiornika dostarczana jest (za pomocą pompy) do kotła. Następuje tam podgrzew wody, która jest magazynowa w zbiorniku. Wylot gorącej wody z kotła umieszczony jest na górze zasobnika. Woda w takim zasobniku układa się warstwami (stąd nazwa zbiornika): gorąca woda u góry, zimna na dole. Dzięki temu nawet po wykorzystaniu całego zasobnika wody kocioł pracuje podobnie jak urządzenia przepływowe nadal dostarczając nam gorącą wodę. Ponadto dzięki podgrzewaniu wody małymi porcjami zasobnik zapewnia zdecydowanie krótszy czas podgrzewu i zwiększa swoją wydajność.


Zasada działania zasobnika wężownicowego

Zasobnik wężownicowy łączymy z kotłem jednofunkcyjnym. Wymiana ciepła następuje pomiędzy wężownicą, do której dostarczana jest woda grzewcza z kotła, a magazynowana w zasobniku wodą. Wymiana następuje na całej powierzchni zbiornika dlatego czas podgrzewu jest zdecydowanie dłuższy. Zasobnik taki nie wymaga jednak montażu dodatkowej pompy do podawania wody dzięki czemu jest tańszy od zasobników warstwowych.


Podsumowanie - zasobniki wężownicowe i warstowe:


Tagi: zasobnik c.w.u., zasobnik, zasobnik ciepłej wody użytkowej, zasobnik cwu, zasobnik warstwowy, zasobnik wężownicowy

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.