Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak wybrać zasobnik c.w.u.?

Zasobnik c.w.u., czyli pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody, musi być dobrany w taki sposób, by zapewniona została odpowiednia temperatura wody. Co więcej, czas oczekiwania na podgrzaną wodę musi być stosunkowo krótki. Zwykle w tym celu łączy się zasobnik z kotłem jednofunkcyjnym. Rynek oferuje nam szeroki zakres takich urządzeń, o różnej konstrukcji, pojemności, wielkości, kształcie i materiale wykonania. Podpowiadamy, jak wybrać zasobnik dopasowany do danej instalacji.


Zasobnik-cwu-Pojemnościowy-podgrzewacz-ciepłej-wody-Kotłownia.jpgRodzaje zasobników ze względu na konstrukcję:

  • Zasobniki dwupłaszczowy

W zbiorniku wewnętrznym magazynuje się woda przeznaczona na cele c.w.u. Przestrzeń pomiędzy dwoma zbiornikami (wewnętrznym i zewnętrznym) wypełnia się przepływającą wodą kotłową. Tym sposobem ogrzewana jest woda użytkowa.

  • Zasobniki z wężownicą

W tym przypadku woda kotłowa przepływa poprzez wężownicę, którą umieszcza się pośrodku lub na dole zbiornika. Woda użytkowa w tym rozwiązaniu wpływa bezpośrednio do zbiornika, z kolei przez wężownicę dostarczana jest woda instalacyjna (tzw. woda kotłowa - wykorzystywana do zasilania grzejników centralnego ogrzewania).


Powyższe rodzaje zasobników uznaje się za główne. Poza tym stosuje się również:

  • Zasobniki biwalentne

To zbiorniki posiadające dwie wężownice lub konstrukcję składającą się z dwóch zbiorników z dodatkowymi wężownicami. Ich zastosowanie to uzupełnianie niedostatków energii słonecznej przy wykorzystaniu innego źródła (kolektorów, pompy ciepła). Urządzenia te są wyposażone w maksymalnie trzy wymienniki ciepła, gdzie jeden służy do przepływu roztworu glikolu z kolektorów (lub z innych źródeł), a w drugim przepływa woda grzewcza kotła.

  • Zasobniki warstwowe

Przeznaczone typowo do kotłów dwufunkcyjnych. Ich podstawowym zadaniem jest magazynowanie podgrzanej wody za pomocą urządzenia przepływowego. Tego typu zasobniki nie są wyposażone w wężownicę. Posiadają one wyższą wydajność niż zasobniki wężownicowe jednak kosztem nieco wyższej ceny.

  • Zasobniki buforowe

Są to zasobniki dedykowane instalacji centralnego ogrzewania i jako jedynie nie mają nic współnego z podgrzewaniem wody. W przypadku problemów z nierównomiernym rozłożeniem ciepła w instalacji c.o., zasobniki buforowe są dobrym rozwiązaniem. Zwykle integruje się je w instalacjach kominkowych, do kotłów na paliwo stałe czy innych źródeł, których praca nie jest równomierna. Mechanizm działania tego urządzenia jest prosty: to duży zbiornik, do którego dostarczana jest podgrzana przez źródło ciepła woda. Następnie woda przepływa do grzejników. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość magazynowania ciepłej wody, której temperatura spada bardzo powoli.


Jakie są wady i zalety zasobników?

Zasobnik-cwu-Pojemnościowy-podgrzewacz-ciepłej-wody-VITAN.jpgPodstawową zaletą jest możliwość osiągnięcia stałego strumienia ciepłej wody, której temperatura jest stabilna. Ponadto zasobnik pozwala na jednoczesne korzystanie z kilku punktów poboru wody bez zmiany temperatury czy strumienia.

Z kolei dzięki cyrkulacji podgrzana woda wypływa już w momencie odkręcenia kranu. Wśród zalet znajdują się także oszczędności: niewielkie pobory (czyli krótki czas odkręconej wody) nie powodują załączania kotła.

Wad zastosowania zasobnika jest niewiele, ale musimy zaliczyć do nich rzecz oczywistą, a mianowicie większy koszt inwestycyjny instalacji grzewczej. Zyskujemy dzięki temu dużo większy komfort użytkowania ciepłej wody, ponieważ dzięki zasobnikowi mamy szybki dostęp do dużej ilości ciepłej wody dla kilku punktów poboru jednocześnie.


Jak wybrać pojemność zasobnika c.w.u.?

Dobór odpowiedniej pojemności powinien być dyktowany przede wszystkim liczbą mieszkańców. Jeżeli zużycie ciepłej wody nie jest zbyt duże, wystarczający będzie zasobnik mieszczący od 20 do 30 litrów wody na jedną osobę. Przy czteroosobowej rodzinie najlepszy będzie zatem zasobnik o pojemności 80-120 litrów.

Jeżeli za cel obierzemy sobie także dodatkowe magazynowanie wody i spore zużycie wody w podobnym czasie, powinniśmy zwiększyć ilość ciepłej wody na osobę do minimum 30 l (maksymalnie nawet do 60 l), co oznacza, że dla rodziny czteroosobowej będziemy potrzebować zasobnika z pojemnością 120-240 l.


Jak dobrać moc kotła?

Zasobnik-cwu-Pojemnościowy-podgrzewacz-ciepłej-wody-VICON+VITAN.jpgMoc kotła, który będzie współpracował z zasobnikiem, należy dobrać na podstawie potrzeb c.o. (czyli z uwzględnieniem strat cieplnych budynku). Musimy pamiętać, że moc nigdy nie powinna być wyższa niż wartość maksymalnego zapotrzebowania na ciepło do podgrzania wody. Jeżeli różnica jest zbyt duża, czas podgrzewania wody będzie się wydłużał. Gdy moc kotła jest z kolei zbyt mała, czas podgrzewania także się wydłuży, co spowoduje dyskomfort korzystania.

Przed wyborem kotła należy zatem sprawdzić, jaka moc jest konieczna do prawidłowego działania konkretnego zasobnika. Oczywiście najlepiej, gdy kocioł i zasobnik kupimy w komplecie – możemy wtedy liczyć na bezproblemową współpracę i najlepsze dopasowanie produktów.


Ile kosztuje instalacja zasobnika c.w.u.?

Zasobnik-cwu-Pojemnościowy-podgrzewacz-ciepłej-wody-Koszty.jpgKoszty ogrzewania ciepłej wody zwykle stanowią około 25% wszystkich kosztów ogrzewania. W przypadku zastosowania zasobnika opłaty zwiększają się, ponieważ występują tzw. straty postojowe. Gdy urządzenie jest już przygotowane do pracy (i nagrzane), mimo wszystko oddaje nieznaczną część zmagazynowanego ciepła do otoczenia. Jest to zjawisko nieuniknione.

Straty ciepła będą mieć miejsce także wtedy, gdy ciepła woda jest stale utrzymywana w rurach. W takim przypadku zalecane jest stosowanie pomp cyrkulacyjnych, które sterowane są zegarem. Straty można też zminimalizować poprzez wyłączanie pomp, gdy nie korzystamy przez dłuższy czas z ciepłej wody. Stosunkowo niedawno na rynek zostały wprowadzone pompy, które uruchamiają się np. na pięć minut przed kąpielą. Problem rozwiąże także zakup regulatora, który pozwoli na czasowe sterowanie, zarówno zasobnikiem, jak i pompą ciepła. 

Zasobniki c.w.u. z pewnością są urządzeniami, które zapewniają o wiele wyższy komfort korzystania z ciepłej wody niż instalacje przepływowe. Większe wydatki, jakie trzeba ponieść przy zakupie, rekompensują niewielkie koszty eksploatacji kotła o niższej mocy.


Wybór zasobnika – podsumowanie:


Sprawdź nasze realizacje wykonane z wykorzystaniem zasobników c.w.u.:

Więcej informacji na temat podgrzewacza c.w.u. VINSAR VITAN

Dowiedz się więcej:


Tagi: technika grzewcza, ogrzewanie, zasobnik c.w.u., instalacja wod-kan, instalacja c.w.u., system grzewczy, instalacja wodna, instalacja ciepłej wody użytkowej, zasobnik, zasobnik ciepłej wody użytkowej, ciepła woda użytkowa, zasobnik VINSAR VITAN, zasobnik cwu, zasobnik warstwowy, zasobnik wężownicowy

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.