Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak wybrać i zamontować klimatyzację?

Wystarczy kilka dni z temperaturą ponad 30°C, a w całym domu zaczyna panować nieznośny upał. Kiedy nawet nocne powietrze nie daje ochłody, największym marzeniem staje się wówczas klimatyzacja. Urządzenia klimatyzacyjne przestały już być kojarzone wyłącznie z luksusowymi rezydencjami. Można je zainstalować w każdym domu, ale przed zakupem dobrze jest dokonać właściwego wyboru.


Jak dobrać moc klimatyzatora?

Wentylacja-i-klimatyzacja-Klimatyzator-ścienny.jpgPrzy temperaturze +30°C zdolność koncentracji oraz sprawność większości osób zmniejsza się o połowę. Dobrze zaplanowana klimatyzacja domu pomaga przetrwać fale upału. Przede wszystkim powinna być w stanie obniżyć temperaturę pomieszczeń o pięć-sześć stopni.

Ale jak określić właściwą moc klimatyzatora? Orientacyjnie można przyjąć, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzeba 0,1 kW mocy chłodniczej. To znaczy, że klimatyzację pokoju o powierzchni 25 m2 zapewni urządzenie o mocy 2,5 kW. Dokładnego doboru mocy klimatyzatora powinien dokonać fachowiec w oparciu o dosyć skomplikowane wyliczenia. Musi on wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń, stopień ich nasłonecznienia i inne źródła ciepła. Pomoc w doborze systemu klimatyzacyjnego, a także jego dostawę i montaż, zapewnia firma VINSAR S.A. Oprócz doboru niezbędnej mocy, trzeba też podjąć decyzję, co do rodzaju klimatyzatora.


Przenośny klimatyzator kompaktowy

Urządzenia przenośne nadają się zwłaszcza do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Można je ustawić praktycznie wszędzie, wystarczy tylko dostęp do gniazdka elektrycznego. Ciepłe powietrze z klimatyzatora wydmuchiwane jest na zewnątrz przez rurę umieszczoną w uchylonym oknie. Niestety, przez okno wpada powietrze z zewnątrz, które musi być na nowo schładzane. Podwyższa to zużycie energii. Poszczególne urządzenia różnią się poziomem hałasu, mocą i zużyciem energii.


Przenośny klimatyzator typu Split i Multi Split

Klimatyzator typu Split jest dwuczęściowym, przenośnym klimatyzatorem, składającym się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Obie części są połączone solidnym przewodem. Przepływa przez niego środek chłodniczy, który odbiera i odprowadza ciepło. Agregat chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej, co czyni pracę klimatyzatora w pomieszczeniu znacznie cichszą.

Element zewnętrzny można ustawić na balkonie albo na tarasie. Optymalne będzie zacienione miejsce w pobliżu gruntu. Wówczas powietrze zasysane będzie stosunkowo chłodne. Jeśli urządzenie ma chłodzić jednocześnie kilka pomieszczeń, konieczne są dodatkowe jednostki wewnętrzne. Mówi się wtedy o klimatyzatorze Multi Split. Jednostki wewnętrzne są podłączone do jednego modułu zewnętrznego.


Klimatyzator stacjonarny

Jak-wybrać-i-zamontować-klimatyzację.jpgMoże się okazać, zwłaszcza w przypadku dużych pomieszczeń, że moc chłodnicza przenośnego urządzenia nie jest wystarczająca. Klimatyzatory stacjonarne są uważane za bardziej efektywne i mocniejsze.

Wiążą się one jednak z większymi wydatkami. Oprócz zakupu urządzenia trzeba też zapłacić za jego instalację. Zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna, muszą być solidnie zamocowane.


Klimatyzator a efektywność energetyczna

Klimatryzacja-Klimatyzator-ścienny.jpgKlimatyzatory uważane były kiedyś za „pożeracze prądu”. Nowoczesne urządzenia są już bardzo energooszczędne, ale także tutaj warto porównać etykiety energetyczne różnych modeli. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej dla urządzeń klimatyzacyjnych obowiązuje klasa efektywności energetycznej w skali A-G (współczynnik EER).

Im wyższa wartość współczynnika, tym bardziej efektywny jest klimatyzator. Na przykład, klasa B (3,0-3,2) oznacza, że nasz klimatyzator pobierając 1 kW mocy elektrycznej wytworzy ok. 3 kW mocy chłodniczej. 


Klimatyzacja centralna – decyzja podczas projektowania domu

Klimatyzacja centralna jest chyba najwygodniejszą formą systemu chłodniczego dla domu. Zapewnia jednoczesne utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności i czystości powietrza. Aby korzystać w pełni z jej dobrodziejstw, konieczny jest montaż złożonej instalacji. Potrzebna jest centrala klimatyzacyjna oraz cała sieć kanałów doprowadzających chłodne i usuwających zużyte powietrze. Chłodzenie następuje tutaj bardzo dyskretnie, bez przeciągów i hałasu.


Która klimatyzacja dla kogo?

Klimatryzacja-Klimatyzator-naścienny.jpgKto podczas budowy nowego domu nie zainwestował w klimatyzację centralną, powinien się zdecydować na klimatyzator zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami. Jeżeli pomieszczenie ma być chłodzone przez długi okres, bardziej nadadzą się do tego celu urządzenia Split niż kompaktowe. Zużywają mniej prądu, są cichsze i mają lepszą efektywność chłodzenia. Jeśli jednak ktoś chce tylko w szczególnie upalne dni lekko schłodzić pojedyncze pomieszczenia, może to osiągnąć przy pomocy przenośnego klimatyzatora jednoblokowego.


Główne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę kupując i montując klimatyzację


Więcej informacji na temat oferty klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji.


Tagi: klimatyzacja, system klimatyzacji, wentylacja i klimatyzacja, klimatyzator, klimatyzator ścienny, klimatyzator typu MULTISPLIT, klimatyzator typu SPLIT

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.