Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak ogrzewać wodę latem?

Tytułowe pytanie często pada z ust użytkowników kotłów stałopalnych (na węgiel, miał, czy ekogroszek). Czy ogrzewać wodę z użyciem pieca, czy prądu? A może warto wykorzystać pompę ciepła? Czy naprawdę konieczne jest palenie w piecu również latem tylko po to, aby ogrzać wodę do kąpieli? Wiele osób stosuje zamontowaną w zbiorniku grzałkę elektryczną po to aby uniknąć tej niedogodności. Niestety, w przypadku zbiorników o dużej pojemności, wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami użytkowania.


Pompa ciepła do podgrzewania wody

Doskonałą alternatywą dla tych rozwiązań jest zastosowanie pompy ciepła do podgrzewania wody. Najczęściej składa się ona ze zbiornika o stosunkowo dużej pojemności (200-300 litrów) oraz pompy ciepła zamontowanej na zbiorniku. Wystarczy z urządzenia wyprowadzić dwa kanały (najczęściej o średnicy 150-160 mm) oraz podłączyć pompę ciepła do prądu, aby w okresie, gdy temperatury są powyżej 0˚C, cieszyć się wygodą i niskimi kosztami ogrzewania ciepłej wody. Koszt ogrzania pełnego zasobnika to koło 1 zł.

Ponadto wiele urządzeń posiada zbiornik wyposażony w wężownicę, pozwalającą na podpięcie do pompy posiadanego kotła, dzięki czemu możemy wykorzystać urządzenie jako zasobnik ciepłej wody nie wydając dodatkowych pieniędzy.


Pompa ciepła z osobnym zasobnikiem

Co w sytuacji, gdy użytkownik posiada już zamontowany zasobnik? W takiej sytuacji możemy zastosować pompę ciepła bez zbiornika. Można ja podłączyć właściwie do każdego rodzaju zasobnika, a jej kompaktowe wymiary pozwalają zmieścić urządzenie praktycznie w każdej kotłowni. Oczywiście, podobnie jak pompa wyposażona w zbiornik, wymaga ona jedynie wyprowadzenia na zewnątrz czerpni i wyrzutni oraz zasilania elektrycznego.


Podstawowe zalety pomp ciepła do podgrzewania wody:

Koszt podgrzania całego zasobnika w kwocie 1 zł został obliczony na podstawie zasobnika o pojemności 260 litrów od temperatury 10˚C do około 60 ˚C przy temperaturze powietrza pobieranego do urządzenia 7 ˚C dla pompy ciepła VINSAR GPJ300.


Sprawdź ofertę montażu powietrznych pom ciepła i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej o pompie ciepła do c.w.u. VINSAR GPJ300


Tagi: pompa ciepła, pompa ciepła do c.w.u., pompa ciepła do podgrzewania wody

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.