Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak obniżyć koszty ogrzewania w budynku?

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego musimy liczyć się z przeznaczeniem oszczędności na zakup paliwa do kotłów lub zwiększonych rachunków za energię elektryczną lub za gaz w przypadku takowego systemu ogrzewania budynku. Warto zatem przed okresem grzewczym wprowadzić w swoim domu kilka praktycznych rozwiązań mających na celu zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynku. Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi porad.


1. Montaż nowoczesnych grzejników

Jak-obniżyć-koszty-ogrzewania-Grzejnik-Termoteknik.jpgStare, żeliwne grzejniki potrzebują więcej ciepła do nagrzania się, jest to związane z ich pojemnością wodną. Żeliwne grzejniki mają również w wielu przypadkach kilka warstw farby co mocno ogranicza oddawanie ciepła. Wymiana starszych modeli na nowoczesne grzejniki pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną, a tym samym zmniejszy również koszty ogrzewania. Współczesne modele grzejników wykonane są z lżejszych materiałów oraz mają zupełnie inny kształt, dzięki czemu wydajniej oddają ciepło oraz łatwiej jest utrzymać je w czystości. Dodatkową zaletą jest wbudowany termostat umożliwiający regulację temperatury w pomieszczeniu.


2. Optymalna temperatura w każdym pomieszczeniu

Jak-obniżyć-koszty-ogrzewania-Głowica-termostatyczna.jpgWysokość temperatury panującej w pomieszczeniach powinna być uzależniona od jego rodzaju oraz częstotliwości przebywania w nim domowników. Zaleca się, aby najwyższa temperatura panowała w łazience, a najniższa w pomieszczeniach gospodarczych, wiatrołapie, pralni czy spiżarni. W kuchni również można zmniejszyć średnią temperaturę, szczególnie jeśli dużo gotujemy.

Podczas nieobecności domowników w domu warto przykręcić termostat, obniżenie średniej temperatury panującej w budynku zaledwie o 1°C może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 6%. Warto dodać, że zbyt wysoka temperatura panująca w domu nie wpływa pozytywnie na zdrowie jego mieszkańców.


3. Odsłonięcie grzejników

Jak-obniżyć-koszty-ogrzewania-Grzejnik.jpgStosowanie osłon na grzejniki utrudnia cyrkulację ciepła w pomieszczeniu. Podobnie jest z długimi zasłonami czy firanami, a nawet zbyt szerokimi parapetami. Tego typu problemy powodują obniżenie efektywności grzejników.

Nie jest również wskazane suszenie prania na grzejnikach, ponieważ utrudnia to przepływ ciepła oraz powoduje powstawanie wilgoci, co może skutkować pojawieniem się pleśni w pomieszczeniu.


4. Wietrzenie pomieszczeń

Krótkie i intensywne wietrzenie skutkuje wymianą powietrza oraz wprawia w ruch powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Przed wietrzeniem należy pamiętać o zakręceniu grzejników. Zapobiegnie to niepotrzebnej nadprodukcji energii cieplnej w trakcie wietrzenia domu.


5. Odsłonięte okna w dzień i zasłonięte w nocy

W pełni odsłonięte okna, szczególnie te usytuowane od strony południowej, pozwolą na zwiększenie zysków ciepła pochodzących od słońca. Natomiast w nocy warto zadbać o zasłonięcie okien przez co ogranicza się ucieczkę ciepła oraz nawiewanie zimnego powietrza przez wszelkie nieszczelności.


6. Uszczelnienie okien oraz drzwi

Jak-obniżyć-koszty-ogrzewania-Okna.jpgStolarka okienna i drzwiowa to newralgiczne miejsca w budynku. Uszczelnienie ich pozwoli na ograniczenie strat ciepła. Należy jednak pamiętać o tym, że w budynkach, w których zastosowana jest wentylacja grawitacyjna uzyskanie pełnej szczelności nie jest możliwe, ponieważ instalacja ta wymaga używania specjalnych nawiewników.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu miejsc przejść przez ścianę przewodów elektrycznych bądź antenowych. Łatwo to zrobić za pomocą gipsu budowlanego.


7. Folie odbijające ciepło

Zastosowanie ekranów odbijających ciepło, szczególnie na słabo ocieplonych przegrodach zewnętrznych, pozwoli na przekierowanie ciepła w stronę pomieszczenia. Tego typu urządzenia są tanie i łatwe w montażu.


8. Modernizacja kotłowni oraz instalacji

Jak-obniżyć-koszty-ogrzewania-Kotłownia-gazowa.jpgCzęsto przyczyną wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem może okazać się stary i niesprawny kocioł. Przez to wszelkie wprowadzane przez nas zmiany i poprawki mogą mieć marginalne znaczenie bez ingerencji w źródło systemu grzewczego. Zmiana źródła zasilania w kotłowni wpłynie poza tym na dwie zasadnicze kwestie: obniżenie kosztów oraz podniesienie komfortu użytkowania.

Zastosowanie nowoczesnej technologii może przyczynić się do sporych oszczędności. Warto również zadbać o odpowiednią izolację przewodów grzewczych w celu zminimalizowania strat ciepła na przesyle.


9. Regularne serwisowanie instalacji c.o.

Serwis instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej pozwoli na długoletnią pracę tych urządzeń bez usterek. Bardzo istotne jest przeprowadzenie ogólnego przeglądu instalacji c.o. przed sezonem grzewczym, aby zapobiec sytuacji, w której system grzewczy ulega awarii, gdy jest najbardziej potrzebny.


Sprawdź nasze realizacje:

Prowadzimy również modernizacje systemów ogrzewania w ramach programów PONE i KAWKA.


Tagi: technika grzewcza, centralne ogrzewanie, system centralnego ogrzewania, instalacja c.o., instalacja centralnego ogrzewania, ogrzewanie, system ogrzewania, system grzewczy

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.