Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak działa odkurzacz centralny?

W Polsce system centralnego odkurzania nie jest powszechnym rozwiązaniem. Wynika to głównie z przekonania, że są to zbędnie wydane pieniądze. Wciąż niedoceniane są komfort oraz wygoda użytkowania tego rozwiązania. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tematowi odkurzacza centralnego, ponieważ jest to system, który sprawdzi się zarówno w mieszkaniach jak i dużych domach.


Z jakich elementów złożony jest system centralnego odkurzania?

System-centralnego-odkurzania-gniazda-ssąc.jpgNa system centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do klasycznego odkurzacza składa się cała instalacja. Rury, przez które zasysane jest powietrze, ukryte są w ścianach, stropie i podłodze. Najkorzystniej jest wykonać taką instalację na początku budowy domu, gdy ściany nie są jeszcze wykończone.

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do rur systemu centralnego odkurzania są tworzywa sztuczne, np.: polichlorek winylu (PCV). Rury zakończone są gniazdami ssawnymi i puszkami zabezpieczającymi. Przewód zasysa kurz i inne zanieczyszczenia do centrali głównej.

Centrala główna jest sercem całej instalacji. W szczelnym zbiorniku gromadzone są zanieczyszczenia. Urządzenie to montuje się na stałe w pomieszczeniu, które posiada co najmniej jedną ścianę zewnętrzną. Zassane powietrze podczas sprzątania trafia do centrali, gdzie jest filtrowane i następuje wyrzut oczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku.

Gniazda ssące to punkty, do których podłączamy elastyczny wąż. Można je porównać do gniazdek elektrycznych. Ważne, by były one rozmieszczone tak, aby długość rury ssącej z danego gniazda wystarczyła do odkurzania całego domu. Gdy rura jest za krótka, musimy zamontować dodatkowe gniazdo w innej części budynku.

Akcesoria dodatkowe to przede wszystkim elastyczny wąż, o długości około 10 m oraz końcówki ułatwiające utrzymanie czystości w trudno dostępnych miejscach takich jak kąty pomieszczeń czy żaluzje.

System-centralnego-odkurzania-szufelka-automatyczna.jpgBardzo praktycznym rozwiązaniem jest również montaż automatycznej szufelki (tzw. podmiotka). Wystarczy zamieść zanieczyszczenia w okolice podmiotki i za pomocą przycisku włączyć ssanie. Taki system sprawdzi się w miejscach takich jak kuchnia. Automatyczna szufelka doskonale sprawdza się również w wiatrołapie, w którym borykamy się z naniesionym piaskiem oraz w kotłowni (np. przy kominku), gdzie znajduję się duża ilość popiołu i innych zanieczyszczeń wymagających stałego sprzątania.


Zalety centralnego odkurzacza

System-centralnego-odkurzania-jednostki-centralne.jpgKorzyści wiążące się z posiadaniem systemu centralnego odkurzania to przede wszystkim wygoda podczas sprzątania. Nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, który często obija się o meble i zaczepia o dywan. Nie trzeba również przenosić odkurzacza z piętra na piętro i męczyć się z nieporęcznym odkurzaniem schodów. System centralnego odkurzania gwarantuje również brak nieprzyjemnego zapachu podczas spotkania oraz brak podgrzanego przez odkurzacz powietrza. Dzieje się tak dlatego, że zasysane powietrze trafia bezpośrednio do jednostki centralnej, a następnie na zewnątrz budynku. W domu nie wytwarza się dzięki temu ruch powietrza, jak w przypadku klasycznego odkurzacza, w którym podgrzane i nieświeże powietrze wyrzucane jest do tego samego pomieszczenia. Odkurzacz centralny gwarantuje brak cyrkulacji zużytego powietrza w pomieszczeniach, które są sprzątane. Jest to bardzo ważna zaleta, szczególnie dla osób które są alergikami. Ważnym argumentem przemawiającym za instalacją systemu centralnego odkurzania jest również cicha praca podczas sprzątania, ponieważ cała instalacja odkurzacza centralnego znajduję się w ścianach budynku. Hałas, który emituje praca odkurzacza centralnego, jest znikomy i nieporównywalnie mniejszy w stosunku do klasycznych odkurzaczy.


O czym warto pamiętać?

  • Jednostkę centralną najlepiej zamontować w garażu, kotłowni bądź w pomieszczeniu gospodarczym. Powinno to być miejsce o gospodarczym charakterze, do którego jest łatwy dostęp.
  • W celu sprawnego działania systemu należy okresowo wymieniać filtry oraz opróżniać pojemnik na kurz, częstość opróżniania pojemnika zależy od jego wielkości. Można jednak przyjąć, że jest to czynność wykonywana nie częściej niż 2 do 4 razy w ciągu całego roku.
  • Montaż gniazda ssawnego w garażu ułatwi również sprzątanie auta.
  • Duża ilość gniazd ssących wiąże się ze zwiększeniem kosztów inwestycyjnych. W celu dobrania odpowiedniej liczby punktów ssących oraz w celu poprawnego zaprojektowania całej instalacji odkurzacza centralnego najlepiej skontaktować się z fachową firmą, która pomoże w doborze, zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie oraz podejmie się montażu instalacji.

Odkurzacz centralny - zalety:


Zobacz również jedną z naszych realizacji, w których wykonaliśmy instalację centralnego odkurzania.


Tagi: system centralnego odkurzania, centralne odkurzanie, odkurzacz centralny

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.