Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Jak dbać o centralne ogrzewanie

Instalacja grzewcza to jeden z najważniejszych elementów domu, ponieważ jest głównym źródłem ciepła w budynku. Dlatego warto jest zadbać o jej stan techniczny, aby móc jak najdłużej cieszyć się jej bezawaryjną i sprawną pracą. Nawet najlepiej wykonana instalacja, która nie jest poprawnie eksploatowana, z biegiem lat zaczyna źle funkcjonować. Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi porad technicznych.


1. Jakość wody w instalacji centralnego ogrzewania

Jak-dbać-o-centralne-ogrzewanie-Schemat.jpgTwarda woda jest przyczyną powstawania osadów na wewnętrznych ściankach rur. Odkładanie się kamienia sprzyja pogorszeniu efektywności pracy instalacji grzewczej. Aby temu zaradzić należy zmiękczyć wodę za pomocą zmiękczacza, który instaluje się na głównym przewodzie doprowadzającym wodę w budynku. Nadmierna mineralizacja również negatywnie wpływa na pracę układu, powoduje powstawanie kamienia kotłowego.

Problem ten najczęściej występuje w przypadku wykorzystywania wody z własnego ujęcia. W celu demineralizacji wody należałoby zamontować stację uzdatniania wody. Warto zwrócić również uwagę na wartość pH wody. Zbyt kwaśny odczyn może przyczynić się do korozji elementów wykonanych ze stali. Jednakże zasadowy odczyn wody także nie jest optymalny, szczególnie gdy w instalacji zamontowane są aluminiowe elementy, ponieważ w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą o zasadowym pH może również skutkować to korozją.


2. Temperatura oraz ciśnienie wody zasilającej układ centralnego ogrzewania

Jak-dbać-o-centralne-ogrzewanie-podłogówka.jpgTemperatura nie powinna być wyższa niż maksymalna wartość zalecana przez producenta - co bardzo ważne - dla najsłabszego elementu instalacji. Zbyt wysokie ciśnienie lub temperatura negatywnie wpływają na armaturę oraz skracają ich okres żywotności.

Bardzo ważnym elementem instalacji centralnego ogrzewania jest zawór bezpieczeństwa, który w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia odpowiada za powrót parametrów do stabilnego poziomu poprzez częściowy wypływ wody.


3. Wody z instalacji c.o. nie powinno się spuszczać

Brak wody krążącej w instalacji może sprzyjać gromadzeniu się powietrza w grzejnikach oraz powstawaniu korozji w całym układzie. Woda powinna być spuszczana tylko w awaryjnych sytuacjach. Przy ponownym napełnianiu instalacji należy cały proces przeprowadzić powoli, aby ograniczyć dostawanie się powietrza.


4. Grzejniki

Jak-dbać-o-centralne-ogrzewanie-piec-gazowy.jpgPrzed sezonem grzewczym warto je odkurzyć, gromadzący się kurz może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, dodatkowo zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu co jest niekorzystne dla układu oddechowego i zdrowia człowieka. W razie potrzeby grzejniki należy odpowietrzyć. Zapowietrzony grzejnik słabiej oddaje ciepło oraz wydaje charakterystyczne odgłosy przypominające bulgotanie lub szum.


5. Serwis urządzeń grzewczych

Warto zadbać również o prawidłową pracę kotła oraz osprzętu poprzez cykliczną kontrolę. Regularne serwisowanie jest najczęściej narzucone przez producenta (dzieje się tak np. w przypadku kotłów gazowych). W przypadku braku aktualnego przeglądu gwarancja na urządzenie wygasa.


Co zrobić, gdy w instalacji centralnego ogrzewania pojawia się korozja?

W takim przypadku należy zastosować specyfiki chemiczne usuwające zebrany w rurach kamień oraz szlam. Są to bezkwasowe produkty przyczyniające się do neutralizacji czynników odpowiedzialnych za powstanie osadów. Warto również zapobiegawczo stosować inhibitory chroniące instalację, które nie dopuszczają do odkładania się kamienia.


Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?


Sprawdź naszą ofertę z zakresu montażu systemu centralnego ogrzewania.

Zobacz nasze dotychczasowe realizacje:

Przeczytaj więcej o tym jak obniżyć koszty ogrzewania w domu.


Tagi: technika grzewcza, ogrzewanie podłogowe, centralne ogrzewanie, instalacja c.o., instalacja centralnego ogrzewania, ogrzewanie, instalacja grzewcza, ogrzewanie grzejnikowe

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.