Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Inteligentne ogrzewanie, czyli jak sterować instalacją c.o.

Sterowanie temperaturą w budynku jest częścią instalacji inteligentnego domu. Takie instalacje błędnie kojarzone są z bardzo zaawansowanymi technologicznie i kosztownymi urządzeniami. W rzeczywistości są to ogólnodostępne rozwiązania, które pozwalają na spore oszczędności oraz zmaksymalizowanie komfortu użytkowania instalacji centralnego ogrzewania.


Czym jest inteligentne ogrzewanie?

Inteligentne ogrzewanie budynku to system połączonych ze sobą czujników, termostatów oraz regulatorów, o których szerzej piszemy poniżej.

Regulator pogodowy

Inteligentne-ogrzewanie-bezprzewodowy-regulator-temperatury.jpgJest to urządzenie opierające swoją pracę na temperaturze zewnętrznej, nie dopuszcza do spadku temperatury w domu poniżej minimalnej zadanej przez użytkownika. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w pracę opierającą się na cyklach dobowych. Mogą również dostosowywać temperaturę w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Regulator daje również możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Taki system działa bezobsługowo i pozwala na bardziej ekonomiczną pracę instalacji centralnego ogrzewania. Będzie to miało spore odzwierciedlenie w kosztach użytkowania. Zaletą tego systemu jest bardzo szybka reakcja na temperaturę zewnętrzną. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie do gazowych kotłów kondensacyjnych.

Termostat pokojowy

Tego rodzaju urządzenia bazują na temperaturze powietrza w pomieszczaniu. Jeżeli temperatura panująca w pomieszczeniu będzie inna od zadanej przez użytkownika, termostat oraz powiązane z nim urządzenia będą dążyły do osiągnięcia zadanej temperatury. Regulator montujemy na ścianie w konkretnym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie polecane jest do tradycyjnych (niekondensacyjnych) kotłów.

Termostat grzejnikowy

Inaczej nazywany głowicą termostatyczną. Jest to urządzenie, które bazuje na temperaturze wewnątrz pomieszczenia i do niej dopasowuje intensywność z jaką pracuje grzejnik.


Sterowanie za pomocą aplikacjiInteligentne-ogrzewanie-sterowanie-ogrzewaniem-smartphone.jpg

Inteligentne systemy pozwalają na sterowanie nimi z każdego zakątka świata. Warunkiem jest dostęp do Internetu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób często przebywających poza domem, ale oczekujących, że zaraz po powrocie do niego zastaną ciepły dom.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można również szybko i sprawnie reagować w sytuacji niespodziewanego, spontaniczny lub przedłużającego się wyjazdu.


Zalety inteligentnego sterowania ogrzewaniem w domu

  • System może być stasowany w nowym budownictwie oraz przy okazji modernizacji już istniejących kotłowni.
  • Sprawdzi się zarówno w domach jak i mieszkaniach.
  • Inteligentne ogrzewanie może być zamontowane niezależnie od rodzaju źródła ciepła: pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, ciepło sieciowe.
  • Przyczyni się do oszczędności dzięki takim funkcjom jak:
  • Wyłączenie ogrzewania w przypadku otwierania okna (automatycznie wykryją to czujniki i włączą ponownie ogrzewanie po zamknięciu okna).
  • Zmniejszenie temperatury podczas nieobecności w domu oraz w okresie nocnym (co ma również wpływ na lepszą jakość snu).
  • System inteligentnego ogrzewania może być całkowicie bezprzewodowy i sterowany za pomocą nadajników radiowych.
  • Istnieje możliwość całkowitego spersonalizowania ustawień systemu.
  • Praca systemu jest w pełni bezobsługowa.
  • System zwiększa wartość rynkową budynku.

Koszty związane z instalacją urządzeń

Inteligentne-ogrzewanie-sterowanie-ogrzewaniem.jpgKoszty związane z zakupem pełnej automatyki wiążą się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, jednak zastosowanie takiego systemu powinno zwrócić się w okresie od 2 do 5 lat.

Jest to spowodowane tym, że ogrzewanie domu jest w pełni zoptymalizowane i nie wydajemy pieniędzy na ogrzewanie w sytuacji, kiedy ciepło nie jest potrzebne. Okres zwrotu inwestycji uzależniony jest od rodzaju źródła ciepła w budynku.


Inteligentne sterowanie ogrzewaniem:


Przeczytaj więcej na temat inteligentntnych domów.

Sprawdź również naszą realizację: instalacja grzewcza ze sterownikiem czasu rzeczywistego.


Tagi: technika grzewcza, system centralnego ogrzewania, instalacja c.o., instalacja centralnego ogrzewania, system ogrzewania, instalacja grzewcza, niezależne strefy grzewcze, inteligentne ogrzewanie, inteligentne sterowanie

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.