Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Ile kosztuje pompa ciepła?

Instalacja z pompą ciepła jest wciąż mylnie uważana za wygórowaną cenowo i nowatorską inwestycję. Oczywiście pod kątem kosztów wykonania całej instalacji. Prawdą jest, że koszty inwestycyjne mogą być wyższe niż w przypadku budowy tradycyjnej kotłowni, lecz koszty eksploatacyjne są nieporównywanie niższe.


Co wpływa na koszt instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła?

Każda instalacja bazująca na pompie ciepła powinna być dobierana indywidualnie do budynku. W celu poprawnego oszacowania końcowej ceny niezbędne są takie informacje jak: zapotrzebowanie budynku na ciepło (wpływa na to np.: grubość izolacji ścian, położenie geograficzne budynku), zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (wielkość zasobnika, ilość mieszkańców), dodatkowe źródło energii znajdujące się w domu oraz rodzaj dolnego źródła ciepła.


Koszt inwestycji w zależności od typu pompy ciepła

Powietrzna-pompa-ciepla-do-co-vinsar-vinair.jpgBiorąc pod uwagę rodzaj systemu, w przypadku pompy ciepła typu woda-woda, należy liczyć się z budową dwóch studni (koszt około 5 tysięcy). Decydując się na budowę instalacji z gruntową pompą ciepła z wymiennikiem poziomym, trzeba liczyć się z większymi kosztami – rury ułożone 1-2m pod ziemią (koszt około 6 tysięcy) oraz wykonanie wykopu. Natomiast w przypadku gruntowej pomy ciepła z pionowym wymiennikiem doliczyć należy koszt odwiertów wykonywanych w gruncie (koszt około 13 tysięcy). Jedynie pompa typu powietrze-woda nie wiąże się z zakupem dodatkowych urządzeń i przeprowadzaniem kosztownych prac ziemnych. Pozostałe elementy, które należy uwzględnić w kosztorysie to pompy obiegowe, materiały instalacyjne oraz robocizna.


Pompa ciepła - koszty eksploatacji

Powietrzna-pompa-ciepla-do-sterowanie.jpgKoszty eksploatacyjne instalacji opartych o pompę ciepła są niższe od innych systemów, ponieważ korzystają z energii odnawialnej (darmowe i niewyczerpujące się paliwo). Poza tym pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje jedynie zasilania w energię elektryczną. Aby obniżyć koszty użytkowania, warto zastosować rekuperator, który zapewni właściwą wentylację w pomieszczeniach oraz odzysk wytworzonego ciepła. Ważną informacją jest, że pompa ciepła nie wytwarza produktów ubocznych (brak popiołów oraz spalin), dzięki temu nie musimy budować kominów. W związku z powyższym oszczędzamy na etapie inwestycji na kosztach budowy komina, dodatkowego fundamentu, materiału oraz obróbek blacharskich i klinkieru.


Zalety stosowania pomp ciepła

  • powietrzna-pompa-ciepla-aplikacja-mobilna.jpgKomfort użytkowania i bezobsługowa praca urządzenia bez potrzeby ciągłego ładowania zasobnika oraz przeznaczania miejsca na gromadzenie surowca (opału), jak w przypadku kotłów na paliwo stałe.
  • Jest to urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, nie emituje spalin i nie zanieczyszcza środowiska wokół nas.
  • Pompa ciepła to indywidualny, autonomiczny system ogrzewania, który jest niezależny od dostaw surowców (gazu czy węgla).
  • Istnieje możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła. W wielu regionach gminy dofinansowują zakup urządzenia ze źródeł odnawialnych.

 

O czym warto pamiętać instalując pompę ciepła?

  • W przypadku pompy ciepła z dolnym źródłem ciepła (typu grunt lub woda) należy pamiętać o właściwym doborze kolektora gruntowego. Jego długość lub głębokość musi być precyzyjnie wyliczona i wykonana. W przeciwnym razie po kilku latach dolne źródło może się wychłodzić i budynek może być niedogrzany. Przy pompach ciepła typu powietrze-woda ten problem nie występuje.
  • Pompy ciepła są urządzeniami cechującymi się dużą bezawaryjnością. Głównym czynnikiem niepoprawnej pracy może okazać się czynnik ludzki. Warto zadbać o to, aby osoba montująca oraz projektująca instalację znała się na rzeczy i była fachowcem w swojej dziedzinie.

Podsumowując:


Więcej informacji nt. powietrznych pomp ciepła można znaleźć w artykule „Pompy ciepła typu powietrze-woda - główne zalety”.

Opis realizacji opartej o pompę ciepła typu powietrze woda oraz remont instalcji c.o. z wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła.

Sprawdź powietrzną pompę ciepła VINSAR VINAIR.


Tagi: technika grzewcza, pompa ciepła, pompa ciepła typu powietrze-woda, powietrzna pompa ciepła, ogrzewanie, pompa ciepła do c.o., pompa ciepła VINSAR VINAIR, pompy ciepła

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.