Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Fotowoltaika – jak podłączyć?

Kompletna instalacja fotowoltaiczna nie składa się z samych tylko modułów fotowoltaicznych jak myśli wiele osób. Trzeba również zwrócić uwagę na wiele innych komponentów systemu fotowoltaicznego. Muszą być one wzajemnie dobrane tak, aby całość dawała optymalną pracę, czyli możliwie najwyższą efektywność i niezawodność.


Fotowoltaika-panele-fotowoltaiczne-polikrystaliczne.jpgEnergię elektryczną wyprodukowaną w domowej instalacji fotowoltaicznej można w całości wykorzystywać na własne potrzeby, a jej nadmiar odprowadzić do sieci. Zanim jednak podłączymy do systemu nasze odbiorniki prądu albo całą instalację do sieci energetycznej, trzeba zainstalować i połączyć wiele niezbędnych elementów. Nasze moduły (panele) produkują prąd stały a w gniazdkach mamy prąd zmienny. Musimy zatem nasz prąd przekształcić w prąd zmienny i zrobimy to za pomocą inwertera. Inwerter powinniśmy dobrać do mocy naszej instalacji.  Tak spięta instalacja powinna posiadać jeszcze zabezpieczenia przepięciowe po stronie AC i DC. W ten sposób w razie awarii chronimy inwerter przed uszkodzeniem. Tu należy dodać, że inwerter jest jedną z droższych części w całej instalacji fotowoltaicznej. Jego ewentualna wymiana jest również kosztowna. Instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać uziemienie. Moduły (panele fotowoltaiczne) narażone są na ciągłe promieniowanie słońca, przez co szybko się elektryzują, a ich obudowa wykonana jest z aluminium, co może skutkować porażeniem przy dotknięciu modułu.


Rodzaje systemów fotowoltaicznych

Rozróżniamy dwie główne kategorie systemów fotowoltaicznych, które omawiamy w niniejszym artykule:

System autonomiczny: off-grid (wyspowy) - stosowany rzadko

Składniki systemu działającego off-grid:

Fotowoltaika-elementy-montażowe.jpg

  • Panele fotowoltaiczne (moduły)

Podstawowymi elementami tworzącymi panel są pojedyncze ogniwa słoneczne wykonane z krzemu, czyli tzw. wafle krzemowe. Następuje w nich przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to wynik tzw. zjawiska fotowoltaicznego odkrytego w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela. Istnieją trzy podstawowe rodzaje fotoogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Monokrystaliczne, cięte z jednorodnego kryształu krzemu, mają największą sprawność oraz żywotność. Są też droższe od pozostałych. W solarnych urządzeniach domowych, ale też w dużych instalacjach fotowoltaicznych, najbardziej rozpowszechnione są panele polikrystaliczne, ze względu na niższe koszty ich zakupu.

  • Akumulator

W przypadku systemu wyspowego akumulator odgrywa ważną rolę. Dzięki niemu dom może być zasilany energią elektryczną w czasie, kiedy nie ma warunków do wytwarzania prądu przez moduły słoneczne. Zwykle stosuje się akumulatory ołowiowo-kwasowe o napięciu 12,6 V. W instalacjach słonecznych bardzo dobrze sprawdzają się akumulatory żelowe. Ich wielką zaletą jest brak potrzeby obsługi, natomiast wadą – wysoka cena. Trzeba koniecznie dobrać akumulator, który jest przystosowany do wielokrotnego ładowania i rozładowywania.

  • Regulator ładowania

Ważne jest zapewnienie długowieczności akumulatora. Regulator ładowania ma za zadanie chronić akumulator przed głębokim rozładowaniem oraz przeładowaniem. Rodzaj regulatora zależy od maksymalnego natężenia prądu. Nowoczesne regulatory potrafią rozpoznać napięcie oraz rodzaj akumulatora i samoczynnie dostosować swoją charakterystykę do potrzeb.

  • Przetwornica DC/AC

Przetwornica (inwerter) jest sercem systemu fotowoltaicznego. Przetwarza prąd stały generowany przez panele słoneczne DC (ang. direct current) na prąd przemienny AC (ang. alternating current). Używane w domu urządzenia elektryczne przystosowane do prądu przemiennego o napięciu 230 V.

  • Okablowanie wraz z zabezpieczeniami

Przewodom elektrycznym należy poświęcić należytą uwagę, ponieważ natężenie prądu w instalacji fotowoltaicznej osiąga znaczące wartości. Bardzo istotny staje się wtedy dobór kabli i ich przekroju. Dużą rolę odgrywa też odległość między panelami i regulatorem ładowania. Im większa długość kabla, tym większa oporność przewodu.


System wyspowy (off-grid) działa poza ogólną siecią energetyczną i jest od niej niezależny. Energia elektryczna generowana przez panele fotowoltaiczne jest magazynowana w akumulatorach. Może również bezpośrednio zasilać domowe urządzenia elektryczne. System instalacji off-grid sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie koszty przyłączenia do sieci są wysokie, na przykład ze względu na dużą odległość od linii energetycznej. W takim przypadku nakłady poniesione na domową mikroeletrownię słoneczną zwracają się już po kilku latach. Zakładana technologiczna żywotność instalacji wynosi co najmniej 25 lat.


System sieciowy: on-grid lub system hybrydowy

Fotowoltaika-system-on-grid.jpgW systemie on-grid energia elektryczna generowana przez panele fotowoltaiczne jest przekazywana bezpośrednio do sieci energetycznej. W przypadku mikroelektrowni słonecznych (o mocy do 40 kW) najbardziej opłacalny jest system hybrydowy. To znaczy, że energia elektryczna powinna przede wszystkim zasilać urządzenia domowe, a dopiero jej ewentualna nadwyżka może być oddana do sieci. Składniki systemu on-grid są podobne jak systemu off-grid, z tym że dochodzi jeszcze dodatkowy element – licznik dwukierunkowy. Zlicza on, ile energii zostało pobrane z sieci, a ile do niej oddane.


Net metering – w sieci zamiast w akumulatorach, czyli jak zarabiać na prądzie?

Nowa ustawa o OZE daje możliwość przechowywania energii elektrycznej w sieci. Nadwyżki energii wytwarzanej przez domową fotowoltaikę trafiają do sieci. Kiedy zachodzi potrzeba są one odbierane, a rozliczenie następuje w okresie półrocznym. Jeśli bilans wychodzi na zero, czyli zużycie prądu z sieci wynosi tyle samo, ile odprowadzone nadwyżki, pozostają do zapłacenia tylko koszty związane z obsługą sieci. Jeśli zaś nasza produkcja energii była większa niż jej pobór, za nadwyżki zapłaci operator sieci.


Jak podłączyć się do sieci?

fotowoltaika-montaż-paneli.jpgWszelkie koszty związane z przyłączeniem mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej ponosi operator sieci. Operator zapewnia również montaż licznika dwukierunkowego oraz układy zabezpieczające. Właściciel domowej elektrowni słonecznej ma tylko obowiązek zgłosić chęć przyłączenia do sieci. Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę. Oczywiście, zarówno skompletowanie wszystkich elementów instalacji słonecznej, jak i ich montaż, najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej firmie, aby uniknąć kosztownych błędów. Warto udać się przed instalacją do fachowca z firmy oferującej wykonanie projektu, sprzedaż materiałów, ich montaż i późniejszy serwis. Dzięki temu instalacja będzie wykonana poprawnie, a dodatkowo otrzymamy wiele korzyści zlecając całość prac specjalistom. Kompleksową realizacją prac z zakresu fotowoltaiki i energii odnawialnej zajmuje się VINSAR.


Zalety prądu z systemu fotowoltaicznego:


Tagi: fotowoltaika, fotowoltaika - montaż, fotowoltaika i pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, system fotowoltaiki, system off-grid, system on-grid

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.