Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Ekogroszek - fakty i mity

Pomimo intensywnego rozwoju systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii w Polsce nadal popularne są rozwiązania zasilane węglem. Poniżej przedstawiamy fakty oraz mity związane z kotłami na ekogroszek.


Kotły-na-ekogroszek-Ekgroszek.jpgNa początek - co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego bądź brunatnego. Nie jest to paliwo wybitnie ekologicznie, jak sugerowałaby to nazwa, o czym dalej w tekście. Jego niewielkie rozmiary (5-25 mm) pozwalają na stosowanie go w kotłach z automatycznym podajnikiem.

W Polsce sprzedawanych jest kilka gatunków, różnią się one wilgotnością, granulacją oraz wartością opałową. Jest to popularne paliwo ze względu na przystępną cenę, która jednak jest wyższa od klasycznego węgla.


Ekogroszek - FAKTY


Kocioł-na-ekogroszekpodajnik.jpgFAKT 1

Liczba czynności obsługowych kotła zależy od jego rodzaju

Na rynku dostępne są modele kotłów na ekogroszek z podajnikiem automatycznym lub bez niego. Działanie podajnika oparte jest na zasilaniu energią elektryczną.

Wbudowany zbiornik wraz z podajnikiem gwarantuje bezobsługową pracę urządzenia przez kilka dni. Liczba dni uzależniona jest od wielkości podajnika czy jakości surowca opałowego. Natomiast kocioł bez podajnika wymaga ręcznego zasypywania.


FAKT 2

Kocioł należy regularnie czyścić

Po spalaniu paliwa stałego w kotle pozostaje popiół. Jego zawartość w surowcu wynosi maksymalnie 10%. Popiół gromadzi się w przeznaczonej do tego szufladzie. W przeciwieństwie do popiołu otrzymywanego ze spalania pelletu nie może być on wykorzystany jako nawóz. Warto zapamiętać, że czysty kocioł jest gwarancją jego efektywnej pracy.


FAKT 3

Kotłowania z kotłem na ekogroszek wymaga częstego sprzątania

W pomieszczeniu często unosi się pył węglowy. Jest on szczególnie widoczny podczas załadunku podajnika. Dla osób lubiących czystość będzie wiązało się to z częstym sprzątaniem i odświeżaniem ścian kotłowni. W kotłowni należy również wygospodarować miejsce na składowanie surowca, który najlepiej zakupić latem ze względu na obniżki cen. Warto zadbać również o swobodny dostęp do podajnika, aby maksymalnie ułatwić jego załadunek.


Ekogroszek - MITY


MIT 1Kocioł-na-ekogroszek-z-podajnikiem.jpg

W kotle na ekogroszek może być spalany tylko ekogroszek

Na rynku obecne są również kotły, w których możliwe jest spalanie ekogroszku oraz innych paliw np. drewna lub klasycznego węgla. Jednak jeżeli producent zaleca stosowanie jedynie ekogroszku należy się do tego stosować. Ma to związek z budową kotła.

Zastosowanie innego rodzaju paliwa może skutkować powstaniem na wewnętrznych ścianach wymiennika osadów trudnych do usunięcia, które w dalszej eksploatacji mogą przyczynić się do powstania korozji oraz obniżenia sprawności urządzenia.


MIT 2

Ekogroszek to ekologiczne paliwo

Nazwa ta może wprowadzać w błąd. Podczas spalania emituje on do środowiska dwutlenek węgla i inne niepożądane związki. Co prawda jest to mniejsza ilość niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego, ale o wiele wyższa niż w przypadku pelletu, który został uznany za odnawialne źródło energii. W swojej zawartości ma niewielką ilość siarki oraz charakteryzuje się małą wilgotnością – jeżeli jest odpowiednio przechowywany.


Fakty na temat ekogroszku:


Zobacz nasze realizacje oparte o:


Tagi: technika grzewcza, centralne ogrzewanie, instalacja c.o., instalacja centralnego ogrzewania, ogrzewanie, system grzewczy, kocioł na ekogroszek, ekogroszek

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.