Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Czy warto zainstalować zmiękczacz do wody?

Twarda woda powoduje powstawanie osadów w każdym miejscu, do którego dociera, od zbiornika przeznaczonego do gromadzenia ciepłej wody po baterie umywalkowe. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i higieny, ponieważ na powstałym kamieniu łatwo rozmnażają się groźne dla zdrowia bakterie.


Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczanie-wody-szklanka.jpgZ technicznego punktu widzenia zmiękczacz wody to urządzenie służące do wymiany jonów magnezowych i wapniowych (odpowiadających za twardość wody) na jon sodowy. Jest to proste rozwiązanie służące zahamowaniu wszystkich procesów związanych z powstawaniem twardej wody i związanych z nią osadów.

Przed przystąpieniem do zakupu instalacji odpowiedzialnej za zmiękczanie wody najlepiej skonsultować się z ekspertem, który zleci przeprowadzenie badania fizykochemicznego własności wody i na tej podstawie dobierze urządzenie o wymaganej wydajności. Obliczy on również wielkość złoża jonowymiennego i zaprogramuje częstość regeneracji złoża, która polega na przepłukaniu go roztworem solankowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet najdroższe urządzenie, które zostanie źle dobrane, może nie spełniać poprawnie swojej funkcji.


Jakie są zalety instalacji zmiękczającej wodę?

Miękka-woda-Bateria-Łazienkowa.jpgKorzystanie ze zmiękczonej wody cechuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim woda pozbawiona jonów magnezowych i wapniowych nie pozostawia na armaturze sanitarnej oraz na innych powierzchniach nieestetycznych zacieków i osadów, na których rozmnażają się bakterie. Najczęściej kamień i osad widoczny jest na bateriach, kabinach prysznicowych, umywalkach czy muszlach sedesowych. Kamień wytrąca się również bardzo często w czajniku, przez co woda gotuje się dłużej, a czajnik potrzebuje zużyć więcej energii na podgrzanie wody. Kamień jest częstą przyczyną uszkodzeń w pralkach i zmywarkach do naczyń.

Warto również podkreślić, że zmiękczona woda w lepszym stopniu współpracuje ze środkami myjącymi i piorącymi (większa ilość piany przy mniejszej ilości płynów i proszków), co przekłada się na realne oszczędności. Często płyny zmiękczające i zmiękczacze stosowane do pralek i zmywarek stają się po prostu zbędne. Decyzja o instalacji zmiękczacza to również wymierny zysk dla zdrowia.

Przede wszystkim, dzięki zmiękczonej wodzie, skóra nie wysusza się i nie staje się szorstka. Woda pozbawiona jonów wapniowych i magnezowych dobrze służy również osobom z problemami dermatologicznymi.


Jak twarda woda wpływa na instalację c.o. i c.w.u.?

Twarda woda może mieć inne niekorzystne działania, które nie są proste do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka, a mogą przyczynić się do poważnych dysfunkcji bądź też awarii instalacji w domu. W urządzeniach grzewczych może wytrącać się kamień kotłowy, który niekorzystnie wpływa na wymienniki ciepła np. w kotłach dwufunkcyjnych oraz w przepływowych podgrzewaczach do wody. Dlatego też, aby zapobiegać niekorzystnym skutkom używania twardej wody, zmiękczacz instaluje się na głównym przewodzie doprowadzającym zimną wodę - najlepiej przed kotłem grzewczym. Należy również pamiętać, aby do urządzenia doprowadzić prąd.

Pierwszym objawem używania twardej wody w instalacji grzewczej jest spadek wydajności całej instalacji grzewczej. Oczywiście konsekwencją osadzania się kamienia kotłowego przez długi czas jest znaczne ograniczenie przekroju rury, co może skutkować niedrożnością i poważną awarią instalacji.


Koszt instalacji zmiękczania wody

Zmiękczanie-wody-deszczownica.jpgObecnie na rynku znajduje się wiele zmiękczaczy do wody. Ich ceny wahają się w przedziale od około 1000 zł do 2500 złotych. Nie jest to wygórowany koszt biorąc pod uwagę szereg korzyści, które zyskujemy. Już w pierwszych miesiącach po instalacji zmiękczacza do wody zauważymy w domowym budżecie oszczędności na środkach piorących, myjących oraz na wszelkiego rodzaju zmiękczaczach. Dzięki wydłużeniu okresu eksploatacji oraz sprawności urządzeń AGD oraz instalacji wodnej i c.o. nie musimy przeznaczać pieniędzy na naprawy i wymiany części, na których osadza się kamień. Jednak najważniejszym aspektem jest z pewnością komfort oraz higiena, którą zyskujemy dzięki zmiękczonej wodzie.


Serwisowanie i przeglądy

Należy pamiętać, że każde urządzenie wymaga serwisowania. W zmiękczaczu trzeba uzupełniać sól. Od jakości soli zależy wydajność i żywotność zmiękczacza. Jednak na początku użytkowania fachowiec powinien zaprogramować czas regeneracji złoża. Jest to niezwykle ważne, aby instalacja zmiękczania zapewniała stałe parametry miękkości wody i pracowała wydajnie przez długie lata. Na krótko podczas procesu regeneracji złoża woda nie jest zmiękczana. Warto tak skonfigurować układ, aby czynność ta odbywała się w nocy, kiedy pobór wody jest znikomy lub nie występuje w ogóle.


Dlaczego warto stosować instalację do zmiękczania wody:


Więcej informacji nt. kompleksowej oferty montażu systemu uzdatniania wody.

Dowiedz się więcej: na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?


Tagi: zmiękczanie wody, zmiękczacz wody, instalacja zmiękczania wody

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.