Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Ogrzewanie domu podczas sezonu grzewczego oraz całoroczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowi dużą część kosztów utrzymania. Na koszt ogrzewania wpływa kubatura budynku, grubość zastosowanej izolacji termicznej, rodzaj ogrzewania oraz typ paliwa. Wybór metody ogrzewania domu jest jedną z ważniejszych decyzji, którą musi podjąć inwestor. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ogóle koszty wchodzące w skład ogrzewania gazowego.


Ogrzewanie-Gazowe-Koszty-Ikona.jpgOgrzewanie gazowe - koszty inwestycyjne

Cena zakupu kotła uzależniona jest głównie od jego mocy oraz od jego rodzaju. Najchętniej wybierane są urządzenia kondensacyjne, ich sprawność dochodzi nawet do 110% w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi.  Dodatkowo należy doliczyć koszty budowy przyłącza gazowego (w rzadkich przypadkach zbiornika) oraz komina. Można również zdecydować się na wyprowadzenie spalin przez ścianę.

WARIANT 1

NOWOCZESNE BUDOWNICTWO

Nowy dom, w którym instalacja pompowa centralnego ogrzewania wykonana jest z najnowszej generacji materiałów, a grzejniki wyposażone są w zawory termostatyczne. W tym przypadku nawet jeżeli dom wcześniej ogrzewany był za pomocą klasycznego kotła węglowego, inwestor nie poniesie wygórowanych kosztów przeróbki. Należałoby wymienić naczynie wzbiorcze na przeponowe, wybudować przyłącze gazowe oraz zakupić niezbędny osprzęt do pracy kotła np. sterowniki pogodowe.

Całkowity koszt nie powinien być wyższy niż kilka tysięcy złotych. W tym wariancie można założyć, że izolacja termiczna budynku jest na wysokim poziomie, co ograniczy przenikanie ciepła na zewnątrz, a tym samym nie podniesie kosztów ogrzewania.

WARIANT  2

STARSZE BUDOWNICTWO

Kilkudziesięcioletni dom z instalacją grawitacyjną, posiadający żeliwne grzejniki bez zaworów termostatycznych (bez możliwości elastycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu). W tym przypadku konieczna jest gruntowna przebudowa systemu grzewczego wraz z wymianą grzejników. Jest to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo należy doliczyć, tak jak w przypadku wariantu 1., koszt budowy przyłącza gazowego lub zbiornika na paliwo gazowe.


Ogrzewanie gazowe - koszty eksploatacyjne

Ogrzewanie-gazowe-Koszty.jpgGaz ziemny jest stosunkowo tani w porównaniu do innych paliw umożliwiających bezobsługowe korzystanie z systemu centralnego ogrzewania. Mowa tutaj o oleju opałowym czy energii elektrycznej. Jednostkowa cena gazu, w zależności od dostawcy, wynosi około 1,30 zł za 1m3. Do tej wartości należy dodać opłaty przesyłowe, abonament oraz inne koszty narzucone przez dostawcę. Finalna cena gazu będzie więc wynosić około 2,20 zł za 1m3.

Warto dodać, że odbiorcy nie są uzależnieni od jednego dostawcy. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę, ponieważ konkurencyjne firmy mają lepsze ceny, wystarczy upoważnić firmę, do której chcemy się przenieść. Wtedy to nowy dostawca gazu załatwia za nas wszystkie formalności. Warto zatem porównać proponowane ceny wraz z opłatami oraz dowiedzieć się czy dostawca gwarantuje niezmienność ceny przez dłuższy okres.

Inne opłaty eksploatacyjne, charakterystyczne dla kotłów gazowych, to cykliczne przeglądy oraz serwisowanie. Jest to niezwykle ważne, aby posiadać ważną gwarancję od producenta. Konieczne jest okresowe czyszczenie komory spalania w celu utrzymania wysokiej sprawności urządzenia, a cały system musi być sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa i szczelności instalacji.


Zalety ogrzewania gazowego


Sprawdź nasze realizacje oparte o ogrzewanie gazowe:

Przeczytaj również artykuł "Wszystko o kotłach kondensacyjnych" oraz "Kotły gazowe w połączeniu z zasobnikiem c.w.u.".


Tagi: technika grzewcza, centralne ogrzewanie, system centralnego ogrzewania, kondensacyjny kocioł gazowy, ogrzewanie, kocioł gazowy kondensacyjny, kotłownia gazowa, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON mono, centralne ogrzewanie gazowe, kondensacyjny kocioł gazowy VINSAR VICON duo, ogrzewanie gazowe

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.