Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Co robić z hałasującą wentylacją mechaniczną?

Przez długie lata wymianę powietrza w budynku zapewniała wentylacja naturalna, działająca na zasadzie różnicy ciśnień. Tak działała właśnie, powszechna do niedawna, wentylacja grawitacyjna. W pionowych kanałach kominów powstawał ciąg, który wysysał z pomieszczeń zużyte powietrze. Świeże napływało przez nieszczelności okien i drzwi, lub przez specjalne nawiewniki. Przy tego rodzaju wentylacji jedynym źródłem hałasu był wiatr w kominie i delikatne świszczenie powietrza dostającego się poprzez nieszczelności.


Z jakiego powodu wentylacja mechaniczna może hałasować?

Wentylacja-mechaniczna-rekuperacja-hałas.jpgWentylacja mechaniczna, posiadająca wiele cennych zalet i zapewniająca prawdziwy komfort w domu, może czasem sprawiać problemy. Chodzi głównie o niepożądane dźwięki, czyli hałas. Uciążliwość dźwięków zależy od pory dnia i miejsca w domu. Najbardziej zauważalny i dokuczliwy może być hałas w pokoju dziennym i w sypialni, czyli w pomieszczeniach, w których wentylacja odgrywa pierwszorzędną rolę. W skład systemu wentylacyjnego wchodzi wiele elementów: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, nawiewniki i wywiewniki, przewody, rury, kształtki, filtry. Każdy z nich może być potencjalnym sprawcą hałasu. Oto kilka przyczyn nadmiernie hałaśliwej wentylacji:

 • Praca wentylatorów
 • Strata ciśnienia w systemie wentylacyjnym
 • Zbyt duża ilość powietrza działająca na poszczególne zawory
 • Całkowity brak bądź też niewłaściwie dobrane tłumiki
 • Rury wentylacyjne nieodpowiednio odizolowane akustycznie od budynku
 • Brak elastycznych połączeń, które zapobiegają przenoszeniu drgań i hałasu na rury wentylacyjne

Dlatego właśnie tak istotne jest, aby projekt systemu rekuperacji oraz jego wykonanie zlecić profesjonalnej firmie, która potrafi tak dobrać urządzenia i materiały instalacyjne, aby uniknąć jakichkolwiek uciążliwości.


Jaki błąd najczęściej popełniamy, rozwiązując problem?

Kiedy nowa instalacja wentylacyjna w domu okazuje się zbyt głośna, rozwiązanie tego problemu wydaje się być proste. Wystarczy zredukować ilość przepływającego powietrza, aż głośność pracy stanie się akceptowalna. Zmniejszona zostaje przy tym ogólna ilość powietrza albo ilość powietrza dostarczana do poszczególnych pomieszczeń. Takie działanie ogranicza jednak podstawową funkcję systemu wentylacyjnego, czyli dostarczanie świeżego powietrza. Może się zdarzyć, że w sypialni dla dwóch osób nawiew wyniesie mniej niż 15 m3/h, zamiast zalecanych 40-50 m3/h. Dlatego też nie zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze.


Jak prawidłowo wyciszyć wentylację mechaniczną?   

Wentylacja-mechaniczna-rekuperacja-hałas-wirnik.jpgPrzede wszystkim powinniśmy prawidłowo wyregulować strumienie na anemostatach zgodnie z wytycznymi w projekcie. Drugim etapem powinno być sprawdzenie poprawności zamocowania i izolacji kanałów wentylacyjnych. Kolejno musimy sprawdzić czy w naszej instalacji są tłumiki akustyczne i czy są poprawnie zaizolowane. Na etapie projektowania systemu wentylacyjnego trzeba zwracać uwagę na to, aby hałas ograniczać już w miejscu jego powstawania. Do tego celu służy izolacja akustyczna i tłumienie dźwięków oraz dobór cichobieżnych wentylatorów i silników.

Zwiększony poziom głośności w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną ma w zasadzie dwa źródła:

 • Wentylatory

Na powstawanie niepożądanych odgłosów składają się czynniki mechaniczne oraz aerodynamiczne. Do mechanicznych należą: źle wyważony wirnik, uszkodzone łożyska, drgania konstrukcji. Natomiast przepływ powietrza przez łopatki wentylatora powoduje hałas aerodynamiczny. Znaczące wyciszenie wentylatorów można uzyskać poprzez wyważenie wirników, dobre łożyskowanie oraz zastosowanie obudów tłumiących hałas.

 • System przewodów wentylacyjnych

Gdyby udało się tłoczyć powietrze w przewodach ze stałą prędkością w granicach 5 m/s, bez żadnych zawirowań po drodze, problem hałasu w wentylacji mechanicznej przestałby w ogóle istnieć. Niestety, w praktyce prędkość przepływu powietrza się zmienia, a na krawędziach, kratkach i innych elementach powstają zawirowania. Również ścianki przewodów są pobudzane do drgań. W celu tłumienia hałasu wprowadza się dodatkowy element zwany tłumikiem akustycznym.


Tłumiki pasywne w instalacjach wentylacyjnych

Biorąc pod uwagę sposób pochłaniania dźwięku, wśród tłumików pasywnych można wyróżnić m.in. następujące rodzaje:

 • Wentylacja-mechaniczna-rekuperacja-tłumiki.jpgTłumiki absorpcyjne - wykorzystują zjawisko rozproszenia energii akustycznej w porach materiału pochłaniającego, którym wyłożone są ścianki kanału.
 • Tłumiki refleksyjne - wykorzystują zjawisko zmiennego oporu akustycznego wewnętrznej powierzchni kanału. Zmiana pola przekroju kanału powoduje odbicie części energii fali akustycznej w kierunku źródła. Efekt tłumienia można uzyskać poprzez zmianę średnicy, krzywizny, boczne odgałęzienia albo zastosowanie materiałów o różnych własnościach akustycznych.
 • Tłumiki kulisowe – stosowane w centralach wentylacyjnych. Zamocowane wewnątrz kulisy tłumiące wypełnione są materiałem dźwiękochłonnym.
 • Tłumiki telefoniczne (elastyczne) – łatwe do zastosowania między pomieszczeniami.

Czym są tłumiki aktywne w instalacjach wentylacyjnych?

Poza tłumikami pasywnymi istnieją jeszcze tzw. tłumiki aktywne. Działanie tych tłumików polega na zwalczaniu hałasu „antyhałasem”. Tłumiki aktywne kompensują hałas dźwiękami pochodzącymi z dodatkowych źródeł. Sygnał dodatkowy jest wzbudzony z odpowiednio dobranym opóźnieniem. Powstała fala dźwiękowa rozchodzi się w kierunku fali tłumionej, ale w fazie przeciwnej. W ten sposób powoduje redukcję energii akustycznej w kanale wentylacyjnym.

Aktywna metoda wyciszania wentylacji mechanicznej jest dosyć skomplikowana technicznie, a poza tym wymaga dodatkowej energii do generowania fal akustycznych. W miarę postępu technicznego, tłumiki aktywne staną się z pewnością dobrą alternatywą dla metod pasywnych. Jednak na chwilę obecną w zdecydowanej większości wykorzystuje się pasywne metody tłumienia dźwięku.


Aby w pełni korzystać z komfortu, jaki zapewnia w domu nowoczesna wentylacja mechaniczna, można skorzystać z oferty sprzedaży i montażu systemów wentylacyjnych firmy VINSAR, która zapewnia nie tylko najwyższej jakości materiały, ale także profesjonalną instalację i serwis.


Główne zalety wyciszonej wentylacji mechanicznej:

Warto również zaznaczyć, że po instalacji systemu rekuperacji wzrasta nie tylko komfort domowników, ale i wartość rynkowa budynku.


Sprawdź jedną z naszych realizacji z zakresu rekuperacji.

Przeczytaj więcej nt. zalet wentylacji mechanicznej oraz 10 faktów na temat rekuperacji.

Zobacz rekuperator VINSAR VIVENT.Tagi: wentylacja mechaniczna, rekuperacja, system rekuperacji, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, centrala wentylacyjna, wentylacja i klimatyzacja, rekuperator, system odzysku ciepła

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.