Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

Budynki energooszczędne - jak zbudować energooszczędny dom?

Budynki energooszczędne charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Już na etapie projektowania należy zastanowić się nad rozwiązaniami przyczyniającymi się do jak najmniejszych start energii.


Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na budowę domu energooszczędnego?

Jak-zbudować-energooszczędny-dom-Dach.jpg1. Wielkość i bryła budynku

To oczywiste, że budynek o małej powierzchni generuje mniejsze starty energii i potrzebuje mniejszych nakładów ciepła do zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz. Również bryła budynku powinna być zwarta i nierozczłonkowana.

Optymalnym rozwiązaniem jest bryła w kształcie kwadratu lub prostokąta z jedno lub dwuspadowym dachem bez lukarn. Budynki energooszczędne charakteryzują się niskim współczynnikiem A/V. Jest to stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogólnej kubatury budynku.

Współczynnik ten powinien on być jak najmniejszy. Dzięki temu ograniczamy liczbę miejsc, które mogą być mostkami termicznymi.


2. OknaJak-zbudować-energooszczędny-dom-Straty-cieplne.jpg

Nagromadzenie okien od strony południowej budynku pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca. Podczas zakupu okien należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła samej ramy okiennej, ponieważ często różni się on od współczynnika przenikania ciepła dla samej szyby i powoduje zwiększenie straty.

Najlepiej wybrać na etapie budowy okna trzyszybowe z dodatkowymi wkładkami termoizolacyjnymi.


3. Układ i położenie pomieszczeń

Nie bez znaczenia pozostaje rozstaw pomieszczeń. Od strony południowej, czyli tam gdzie zyski od nasłonecznienia są największe, powinny znajdować się pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt - np. salon. Natomiast od strony północnej najlepiej umiejscowić sypialnię, garderobę, schowek czy spiżarnię. W małych pomieszczeniach gospodarczych od strony północnej można całkowicie zrezygnować z montażu okien.


4. Mostki termiczne

Jak-zbudować-energooszczędny-dom-Mostki-Termiczne.jpgSą to miejsca, które nie zostały dostatecznie dobrze zaizolowane i powodują ucieczkę ciepła z budynku. Przykładem takiego miejsca może być połączenie płyty balkonowej ze stropem lub połączenie podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową.

Skutki niedostatecznie zaizolowanego budynku odczujemy w podwyższonych rachunkach za ogrzewanie. Może to również sprzyjać powstawaniu grzyba i pleśni, ponieważ mostki termiczne mogą wprowadzać do domu, w niezauważalny sposób, zimno oraz wilgoć.

W celu uzyskania czytelnej i rzetelnej informacji w tym zakresie najlepiej jest wykonać audyt w wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się badaniem budynków kamerą termowizyjną. Daje to pewność, że wszystkie mostki termiczne występujące w domu zostaną znalezione i możliwe będzie ich usunięcie.


5. Izolacja przegród zewnętrznych

W tym przypadku należy liczyć się z zastosowaniem większej ilości izolacji. Jej minimalna grubość, dla ścian w budynkach energooszczędnych, powinna wynosić ok. 20 cm. Natomiast dla dachu, ze względu na największy procent traconej energii, grubość izolacji powinna wynosić około 30 cm. Są to tylko orientacyjne wartości, które uzależnione są od wielu czynników takich jak m.in. strefa klimatyczna czy wybrana technologia budowy przegród zewnętrznych. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w artykule "Jak poprawnie ocieplić dom jednorodzinny".


6. Energooszczędne instalacje

Nowoczesne instalacje oraz odpowiedni wybór źródła ciepła pozwalają na zmniejszenie opłat za energię. W energooszczędnym budownictwie z powodzeniem zastosowane mogą być niskotemperaturowe odnawialne źródła energii takie jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne, które idealnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.


7. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest niezbędnym rozwiązaniem w domu energooszczędnym. Służy ona przede wszystkim do utrzymania właściwej wentylacji w pomieszczeniach. Rekuperacja pozwala cieszyć się świeżym powietrzem bez otwierania okien. Jest to powietrze wolne od kurzu i zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna odpowiada również za zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną dzięki zamontowanemu w instalacji wymiennikowi ciepła.


8. Fotowoltaika

Jak-zbudować-energooszczędny-dom-Fotowoltaika.jpgW budynku energooszczędnym nie powinno zabraknąć instalacji fotowoltaicznej, która skutecznie zredukuje nasze rachunki za prąd. Instalację fotowoltaiczną dobrze jest planować już na etapie projektowania budynku.

Po wybudowaniu budynku może się okazać, że na naszym dachu od strony południowej są lukarny, kominy lub okna dachowe, które skutecznie ograniczają miejsce montażowe dla paneli fotowoltaicznych.

Niestety brak miejsca może okazać się wtedy przykrą niespodzianką, która skutecznie uniemożliwi montaż instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też doradztwo techniczne na odpowiednio wczesnym etapie inwestycji może okazać się tak istotne.


9. Dodatkowe usprawnienia budynków energooszczędnych

Energia elektryczna

Energooszczędny budynek powinien być wyposażony w urządzenia oświetlające zużywające małą ilość energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii LED-owej.

Instalacja wod.-kan.

W celu ograniczenia ilości zużywanej wody w budynku warto zastanowić się nad powtórnym obiegiem wody np. magazynowaniem wody opadowej do podlewania zieleni w ogrodzie.


Należy również pamiętać o tym, że istnieje możliwość na otrzymanie dotacji na budowę domu energooszczędnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlatego warto przed rozpoczęciem inwestycji skonsultować się z doradcą technicznym w celu ustalenia, czy otrzymanie dofinansowania na budowę energooszczędnego domu jest możliwe. Taka pomoc jest darmowa w ramach świadczonej przez nas usługi darmowego doradztwa technicznego.


Sprawdź nasze ekologiczne i efektywne energetycznie rozwiązania:


Tagi: technika grzewcza, fotowoltaika, fotowoltaika - montaż, fotowoltaika i pompy ciepła, izolacja budynku, mostek cieplny, mostek termiczny, ocieplenie, ocieplenie domu, ocieplenie ścian, straty ciepła, straty ciepła w budynkach, badanie budynków kamerą termowizyjną, budynki energooszczędne, doradztwo techniczne, usługi termowizyjne

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.