Vinsar

Kompleksowa
realizacja

Projekt, wykonawstwo, opieka serwisowa

10 faktów na temat rekuperacji

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Większość osób uważa, że celem rekuperacji jest odzysk ciepła. Tymczasem głównym zadaniem rekuperacji jest zapewnienie właściwej wentylacji w pomieszczeniach i zapewnienie komfortu domownikom.


Dziś wszyscy starają się oszczędzać, dlatego też pojawiły się projekty budynków energooszczędnych
i pasywnych. W budynkach dobrze ocieplonych i szczelnych zatrzymywane jest ciepło. Niestety wraz z nim w pomieszczeniach może pozostawać wilgoć zawarta w powietrzu. W niektórych budynkach powstał nawet problem ciągu wstecznego, gdzie przez kanał wentylacyjny powietrze nie jest wywiewane, ale w zimie do budynku wnika lodowate powietrze. Powstał zatem problem z wentylacją tych budynków. Wentylacja grawitacyjna w budynkach energooszczędnych jest niewystarczająca. W wielu takich budynkach problem z wentylacją grawitacyjną widoczny jest gołym okiem, ponieważ wilgoć wykrapla się i spływa szczególnie po oknach. Może to być powód nieprzyjemnego zapachu, a w skrajnych przypadkach również pleśni i zagrzybienia.

Poniżej prezentujemy 10 faktów nt. rekuperacji:


1. Stop dla dotychczasowej wentylacji grawitacyjnej

Przepisy budowlane zostały zaostrzone. Wymuszają stosowanie odzysku ciepła w przypadku instalacji o wydajności od 500 m3/h wzwyż. W starszych rozporządzeniach odzysk był obowiązkowy od 2000 m3/h. Ponieważ zbudowanie domu energooszczędnego bez rekuperacji jest niemożliwe, większość projektantów już dziś stosuje wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja zapewnia mieszkańcom, o każdej porze roku, przefiltrowane i świeże powietrze bez otwierania okien. Zapewnia to ochronę przed hałasem, kurzem i insektami. Rekuperacja ma jeszcze jedną ważną zaletę, kanałami wentylacyjnymi można również chłodzić pomieszczenia.


2. Odizolowanie pomieszczeń, które mają być wentylowane grawitacyjnie

Wentylacja-grawitacyjna-ratka-wentylacyjna.jpgNiektórych pomieszczeń w domu nie wentyluje się mechanicznie ze względów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że rekuperator odzyskuje ciepłe powietrze wywiewane z wnętrza pomieszczeń. Powietrze to nie powinno się mieszać z powietrzem nawiewanym. Producenci zwracają jednak uwagę, że około dwóch procent powietrza wywiewanego może trafić poprzez wymiennik do powietrza nawiewanego. W związku z tym dla bezpieczeństwa i większego komfortu garaże i domowe kotłownie pozostawia się z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Pomieszczenia ze starymi kanałami izoluje się od pozostałych, poprzez zamontowanie w nich szczelnych drzwi wejściowych.


3. Jeżeli kominek, to wyłącznie z zamkniętą komorą spalania

Rekuperacja-wentylacja-mechaniczna-kominek.jpgNowoczesne budownictwo uwzględnia bardzo szczelną stolarkę otworową (szczególnie okienną), co jest korzystne ze względów energetycznych, ale jednocześnie niebezpieczne dla użytkowników kominków z otwartymi komorami. Tego rodzaju urządzenia pobierają bowiem potrzebne do spalania powietrze z pomieszczenia, a kiedy okna są szczelne, jego ilość może być niewystarczająca, co w skrajnych przypadkach może powodować powstawanie zabójczego dla człowieka tlenku węgla (czadu). Dlatego też w nowych, wyposażonych w rekuperatory domach, dopuszczalne są jedynie kominki z zamkniętymi komorami spalania, pobierające powietrze z zewnątrz (za pomocą niezależnego kanału).


4. Jeżeli okap kuchenny, to tylko z oddzielnym kanałem

Wyciągu kuchennego nie wolno podłączać do kanałów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tłuste powietrze z kuchni nie może dostać się do wymiennika jednostki wentylacyjnej. Spowoduje to zatłuszczenie nie tylko kanałów, ale również wymiennika i wentylatora. Z tych właśnie powodów w domach z rekuperacją lepiej stosować pochłaniacze z wymiennym filtrem węglowym. Filtr węglowy pochłania zapachy i tłuszcze.


5. Konieczność przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami

W budynku z wentylacją mechaniczną do pomieszczeń mieszkalnych nawiewamy czyste powietrze. Natomiast z pomieszczeń tzw. „brudnych” tylko je wywiewamy. Są to przeważnie łazienki, kuchnie, toalety oraz przedpokoje. Drzwi do niektórych pomieszczeń są stale zamknięte co powoduje zaburzenie przepływu powietrza pomiędzy nawiewem i wywiewem. Aby zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy wentylowanymi pomieszczeniami, drzwi wewnętrzne muszą być wyposażone w specjalne otwory lub posiadać dolne podcięcia. Większość producentów drzwi oferuje usługę podcięcia dolnej krawędzi drzwi.


6. Rekuperacja nie jest systemem grzewczym

Choć zasadniczą rolą wentylacji mechanicznej jest skuteczna wymiana powietrza w budynku, to system jest też w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Pamiętajmy jednak, że rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. W domu z rekuperatorem i tak trzeba zainstalować kocioł gazowy, pompę ciepła lub inne urządzenia grzewcze. Najbardziej polecanym jest pompa ciepła, która gwarantuje najwyższy poziom komfortu i bezobsługowości. Ponadto jest to rozwiązanie niezwykle oszczędne w eksploatacji i przyjazne dla środowiska.


7. Klimatyzacja wobec rekuperacji

Rekuperacja-centrala-wentylacyjna.jpgW domach z rekuperacją można instalować systemy klimatyzacyjne, ale w taki sposób, by nie kolidowały z wentylacyjnymi. Chodzi tu przede wszystkim o lokalizację punktów nawiewnych i wywiewnych obu instalacji. W ofercie producentów pojawiły się także dostępne rekuperatory z jednostką chłodzącą, która jest w stanie obniżyć temperaturę pomieszczeń o około 6 stopni. Rekuperator wyposażony jest w jednostkę chłodzącą z pompą ciepła o małej mocy, która produkuje chłód.

Rekuperatory te są bardzo atrakcyjne dla osób, które rozważają na etapie budowy montaż klimatyzacji w budynku. Nie trzeba wtedy montować dodatkowych jednostek klimatyzacyjnych na ścianach i dedykowanej instalacji. Strumień chłodnego powietrza przekazywany jest w lecie do wszystkich pomieszczeń za pomocą nawiewu. Ma to z pewnością duże znaczenie dla osób, które są estetami i nie chcą we własnym wnętrzu montować klimatyzatorów.


8. Rekuperacja, a tradycyjne wietrzenie pomieszczeń

Po co otwierać okna, skoro w budynku jest wentylacja mechaniczna. Przecież przez otwarte drzwi czy okna w zimie wpada chłód. Dodatkowo przez uchylone okna w zimie wpuszczamy do wewnątrz również unoszące się w powietrzu zapachy (np. z komina sąsiada) i niewidoczny gołym okiem pył ze smogu.

W lecie mamy problem z gorącym powietrzem i insektami. Kiedy chcemy wieczorem nieco schłodzić dom, bo na zewnątrz jest akurat chłodniej, to mamy taką możliwość i nie musimy wcale otwierać okien i robić przeciągów. Jednostka wentylacyjna posiada tak zwany by-pass. W lecie nie musimy wcale odzyskiwać ciepła poprzez wymiennik. Używamy funkcji by-pass i wpuszczamy czyste, przefiltrowane i chłodne powietrze omijając wymiennik za pomocą by-passa.


9. Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła

Rekuperacja-system-GWC.jpgGruntowy wymiennik ciepła (tzw. system GWC) jest elementem systemu wentylacji mechanicznej, dzięki któremu powietrze dostarczane do wnętrza jest wstępnie ogrzewane w zimie oraz schładzane w lecie. System GWC daje poczucie komfortu termicznego przez cały rok i eliminuje konieczność klimatyzowania wnętrz. System ten wpływa również na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Jednak oprócz tego, niektóre systemy rekuperacyjne posiadają również możliwość oczyszczania oraz jonizacji powietrza. Wówczas mikroklimat panujący w domu sprzyja nawet najbardziej wybrednym użytkownikom. Projekt i montaż systemu GWC należy zlecić specjalistom, ponieważ ważne są nie tylko specjalne antybakteryjne kanały, ale także długość wymiennika, jego kształt oraz wcześniejsze zbadanie gruntu. Sprawdzenie gruntu jest szczególnie istotne, ponieważ nie wszystkie rodzaje gruntów dobrze akumulują ciepło.


10. Sposoby na podniesienie efektywności rekuperacji

Wybierając jednostkę rekuperatora warto skorzystać z wiedzy firmy, która wykona profesjonalny projekt i doradzi jaki rekuperator kupić. Dobry rekuperator podniesie efektywność całego systemu, a na pewno podniosą go energooszczędne stałoprądowe wentylatory EC z modulowaną regulacją obrotów silnika. Dobry projektant przewymiaruje nieco jednostkę, dzięki czemu nie będzie ona obciążana maksymalnymi obrotami przez cały czas. Rekuperator będzie miał zapas mocy, a użytkownik będzie w sposób widoczny oszczędzał prąd. Gdy nie ma nikogo w budynku rekuperator może pracować na minimalnych obrotach. Gdy w domu jest przyjęcie i mamy więcej osób, możemy włączyć jednostkę na wyższe obroty, co spowoduje bardzo szybkie wietrzenie pomieszczeń. Zastosowanie rolet okiennych również przyczyni się do zwiększenia efektywności wentylacji mechanicznej, powodując mniejsze nagrzewanie się pomieszczeń w lecie.


Sprawdź jedną z naszych realizacji z zakresu rekuperacji.

Przeczytaj więcej o zaletach wentylacji mechanicznej.

Zobacz rekuperator (centralę wentylacyjną) VINSAR VIVENT.


Tagi: wentylacja mechaniczna, rekuperacja, system rekuperacji, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, centrala wentylacyjna, wentylacja i klimatyzacja, rekuperator, system odzysku ciepła

    wróć do listy porad

Zapytaj o bezpłatne doradztwo

Odwiedzimy Cię w dogodnym terminie.