Jak dobrze wybrać meble kuchenne


Czy meble do kuchni muszą być drogie, by dobrze się sprawdziły? Na szczęście – nie. Co nie oznacza jednak, że każdy tani projekt kuchni będzie trwały i funkcjonalny. Da się jednak urządzić to pomieszczenie dobrze i bez dużych nakładów finansowych. Podpowiadamy kilka patentów na tanie meble kuchenne.

Meble na zamówienie często są zdecydowanie tańsze niż kupienie gotowego zestawu – oczywiście, gdy porównamy rozwiązania o podobnej jakości. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim kupując gotowy zestaw zwykle nie otrzymujemy mebli idealnie pasujących do naszej kuchni, co oznacza konieczność ponoszenia dalszych wydatków, by uzyskać taki efekt, jakiego potrzebujemy. Poza tym zamawiając meble na wymiar możemy wybrać, co jest dla nas priorytetem (np. pokrycie blatów), a zrezygnować z kosztownych rozwiązań w tych obszarach, które uznamy za mniej istotne.
Na co zwrócić uwagę, by zamówić meble kuchenne tanie, a jednocześnie solidne?

Materiał
Lite drewno to materiał bardzo solidny, a przy tym ponadczasowy – drewniane meble kuchenne nigdy nie wyjdą z mody. Niestety, dobrej jakości drewno jest kosztowne, jeśli zależy nam na tanich meblach warto ograniczyć jego użycie do drobnych detali, natomiast fronty i ramy szafek wykonać z czegoś tańszego.
Płyta MDF to prawdziwy hit jeśli chodzi o tanie meble kuchenne. Jest to płyta pilśniowa sprasowana pod ciśnieniem – materiał ten jest wytrzymały, a przy tym zdecydowanie tańszy niż drewno. To też materiał bardzo odporny na wilgoć. Dobrze prezentuje się w kuchniach o nowoczesnych charakterze.
Płyta wiórowa laminowana jest bardzo tania i pozwala na prawdziwe szaleństwo w zakresie kolorów i wzorów. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć oryginalne meble kuchenne.

Projekt
Projekt całkowicie indywidualny, zamawiany u architekta wnętrz kosztuje majątek. W firmach, które zajmują się projektowaniem i montażem zabudowy kuchennej na wymiar zwykle dostępna jest opcja tzw. modułowego projektowania. Oznacza to, że nasz indywidualny projekt składamy z już gotowych elementów – zwykle konsultant przychodzi z komputerem z odpowiednim oprogramowaniem i po wprowadzeniu wymiarów pomieszczenia możemy zapełnić je meblami. Oczywiście stanowi to pewne ograniczenie w stosunku do projektowania od podstaw, ale dobre firmy posiadają naprawdę duża liczbę propozycji i wariantów.

A może meble z odzysku?

Sposobem na tanie urządzenie kuchni jest wykorzystanie mebli z drugiej ręki. Niekiedy na pchlich targach, a częściej – w serwisach ogłoszeniowych – oferowane są meble kuchenne np. z litego drewna, znakomitej jakości, które możemy kupić dosłownie za grosze. Warto jednak pamiętać, że to wariant dla osób gotowych uzbroić się w cierpliwość. Często też trzeba liczyć się z koniecznością renowacji mebli lub ich odświeżenia – ale efekty mogą być naprawdę znakomite.